RehabilitacjaAsystent osoby niepełnosprawnej

Asystent osoby niepełnosprawnej

by

Niepełnosprawność ruchowa bądź intelektualna nie musi być przeszkodą w prowadzeniu aktywnego życia, zarówno osobistego, jak i zawodowego. Dzięki programom asystenckim wielu niepełnosprawnych może rozpocząć pracę oraz nawiązywać nowe kontakty. Kim jest asystent osoby niepełnosprawnej i jakie są jego zadania?

Asystowanie zamiast wyręczania

Asystent osoby niepełnosprawnej, jak sama nazwa wskazuje, asystuje podczas wykonywania codziennych czynności. Ich zakres jest bardzo szeroki – zaczynając od tych wykonywanych w domu osoby niepełnosprawnej, przez załatwianie formalności w urzędzie, aż do wsparcia w miejscu pracy. Nie działa on jednak na takiej zasadzie, jak pracownik socjalny, wyręczający swojego podopiecznego w różnych zadaniach. Asystent osoby niepełnosprawnej ma jedynie poprzez swoją pomoc ułatwiać samodzielne ich realizowanie. Jego praca różni się też od tej wykonywanej przez opiekunkę, która skupia się głównie na podawaniu posiłków oraz zabiegach pielęgnacyjnych i higienicznych. Asystent pracuje z osobą, która może prowadzić w miarę aktywne życie.

Osoba niepełnosprawna w społeczeństwie

Zadaniem asystenta osoby niepełnosprawnej jest likwidowanie różnorakich przeszkód, które napotyka ona w swoim codziennym życiu. Mowa tu zarówno o barierach architektonicznych i komunikacyjnych, jak też społecznych bądź psychologicznych. Celem asystenta jest integracja osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa, aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, lepsza współpraca z ich rodzinami. Jego działanie jest kompleksowe, obejmuje nie tylko doraźną pomoc, lecz także opracowanie długoterminowego planu rozwoju i rehabilitacji, jak również włączanie osoby niepełnosprawnej w odpowiednie programy prowadzone przez różne placówki. Metody pracy powinny być za każdym razem dobierane indywidualnie. Asystent realizuje też zadania ogólne, polegające m.in. na współpracy z mediami oraz poszukiwaniu sponsorów działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Jak znaleźć dobrego asystenta osoby niepełnosprawnej?

Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej istnieje od wielu lat w krajach Unii Europejskiej, a obowiązek zorganizowania i opłacenia tego rodzaju pomocy często leży po stronie państwa. W Polsce zawód ten wprowadzony został do odpowiedniej klasyfikacji w 2001 roku, a jego status wciąż nie jest jasno sprecyzowany. Nadal mamy więc stosunkowo niewielu asystentów osób niepełnosprawnych. Większość z nich to pracownicy zatrudnieni przez organizacje pozarządowe, które korzystają ze wsparcia funduszy europejskich lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do organizacji realizujących takie projekty należą m.in. Fundacja Chorych na Zanik Mięśni, Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom „Hej, Koniku!”, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Projekty asystenckie realizowane są również przez władze samorządowe oraz miejskie np. przez Urząd m.st. Warszawy lub Urząd Miejski w Białymstoku. Niektóre projekty umożliwiają uzyskanie dofinansowania lub pokrycie kosztów związanych z jego zatrudnieniem.

Back to Top