AlergieSkąd te plamki na skórze? Alergia kontaktowa u dzieci i dorosłych

Skąd te plamki na skórze? Alergia kontaktowa u dzieci i dorosłych

by

Alergia kontaktowa u dzieci jest zjawiskiem dość powszechnym. Rzadziej dotyczy dorosłych, ale im też mocno daje się we znaki. Często jest nazywana wypryskiem kontaktowym lub egzemą. Na czym polega alergia kontaktowa? Skąd się bierze i jakie są jej najczęstsze objawy?

Co to jest alergia kontaktowa?

Alergia kontaktowa u dziecka wywołuje na skórze objawy miejscowe, w przeciwieństwie do innych rodzajów schorzenia, które najczęściej atakują cały układ oddechowy lub pokarmowy. Alergen powoduje zmiany jedynie na skórze, chociaż nie zawsze w miejscu, w którym doszło do bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym.

To prawda, że alergia kontaktowa spotyka częściej dzieci niż dorosłych, jednak osoby starsze też są na nią narażone. Dodatkowo atopowe zapalenie skóry zwiększa ryzyko uczulenia kontaktowego.

Objawy alergii kontaktowej u dzieci – Gdy Twoje dziecko wciąż się drapie

Po czym poznasz, że u Twojego dziecka występuje alergia kontaktowa? Objawy są dość charakterystyczne. Jeśli zauważysz u niego zaczerwienienia na skórze, łuszczenie się naskórka i wysypkę (podskórne grudki i pęcherzyki wypełnione płynem), to może ona chorować na alergię kontaktową.

Niestety, dla dzieci to schorzenie (alergia kontaktowa) jest niezwykle uciążliwe – wysypka bardzo swędzi, dlatego maluch ciągle się drapie. To powoduje uszkodzenie pęcherzyków, z których zaczyna sączyć się płyn. Powstają w ten sposób małe rany na ciele mogące być przyczyną zakażenia.

Pamiętaj, że objawy alergii kontaktowej nie pojawiają się od razu, natychmiast po zetknięciu z alergenem, tylko dopiero po co najmniej 24 godzinach lub nawet po 2-3 dniach. Zmiany skórne zwykle są najsilniejsze w miejscu kontaktu, ale mogą też pojawić się z dala od niego.

Co tak uczula Twoje dziecko?

Z czego najczęściej bierze się egzema u dzieci? Zmiany skórne i swędzenie na ogół pojawiają się wkrótce po kontakcie malucha z niektórymi tworzywami i substancjami. Do najczęstszych alergenów należą nikiel, tiomersal, substancje zapachowe, chrom, chlorek etylortęci, kobalt, neomycyna czy składniki gumy.

Powodować alergię kontaktową u dzieci i uczulać mogą też kosmetyki: mydła, balsamy, dezodoranty czy perfumy. Wiele dzieci reaguje alergicznie również na wełnę. Ta tkanina nie tylko może uczulać, ale też z uwagi na swą szorstkość podrażnia skórę nawet wówczas, gdy dziecko nie ma skłonności do alergii.

Na co jest uczulone Twoje dziecko?

Podejrzewasz, że zmiany na skórze Twojego dziecka to egzema? Jak leczyć tę chorobę? Najpierw upewnij się co do źródła dolegliwości. Aby sprawdzić, czy to na pewno egzema, wykonaj dziecku test płatkowy. W jego trakcie alergeny nakłada się na hipoalergicznym plastrze na skórę pleców i pozostawia na 48 godzin.

Przed wykonaniem testów spróbuj sam ocenić, na co dziecko jest uczulone. Gdy maluch cierpi na alergię kontaktową, przede wszystkim trzeba odnaleźć czynnik, który ją wywołuje i zrobić wszystko, by skóra dziecka nie miała z nim styczności. Nie lecz jednak dziecka na własną rękę silnymi lekami, np. steroidowymi, bo możesz doprowadzić do nieodwracalnych zmian na jego skórze.

Alergia kontaktowa u dorosłych

Dorośli też cierpią na alergie skórne. W ich przypadku trudniej jednak dociec, jaka jest przyczyna zmian uczuleniowych. Często są one powiązane z alergią pokarmową, uczuleniem na kosmetyki, proszki do prania lub płyny do mycia naczyń. Dodatkowo nieraz towarzyszą uczuleniom na pleśń, roztocza czy pyłki.

Aby wytropić alergen, wykonaj odpowiednie testy skórne. Zwróć również uwagę na to, co jesz i jakich używasz kosmetyków. Najlepiej zamień mydło na hipoalergiczne, a do pielęgnacji używaj delikatnych preparatów przebadanych dermatologicznie. Ważne, aby kosmetyki, takie jak kremy, podkłady i pudry nie pogarszały kondycji skóry. Zmień dodatkowo proszek do prania. Sprawdź, jak Twoja skóra reaguje na płyn do naczyń, a jak zachowuje się po wysprzątaniu łazienki silnymi detergentami. Postaraj się trzymać z daleka od wszystkich alergenów, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii kontaktowej.

Back to Top