AlergieJesteś alergikiem? Sprawdź, co pyli we wrześniu!

Jesteś alergikiem? Sprawdź, co pyli we wrześniu!

by

Jeżeli jesteś alergikiem, to zapewne dobrze wiesz, jak męczące potrafią okazać się reakcje uczuleniowe. Dlatego warto zawczasu sprawdzić, jakie dokładnie rośliny są przyczyną dokuczliwych objawów. W tym celu można wykonać dokładne testy diagnostyczne, które zleci Ci lekarz. Niektóre z nich mogą pylić nie tylko wiosną czy latem, ale nawet jesienią. Co pyli we wrześniu? Jakich roślin unikać i jak złagodzić uciążliwe objawy alergii?

Alergia we wrześniu – objawy coraz mniej dokuczliwe

Alergia we wrześniu w większości przypadków nie jest już tak uciążliwa jak pylenie wiosenne czy letnie. Coraz mniej roślin wydziela uczulające pyłki, a pogoda coraz częściej bywa deszczowa, co również zmniejsza objawy alergiczne. Tym niemniej istnieje oczywiście grupa roślin, które mogą dać się we znaki osobom wrażliwym na ich pyłki. Co kwitnie we wrześniu i nie daje Ci nacieszyć się początkiem złotej jesieni?

1. Grzyby pleśniowe

Podobnie jak to miało miejsce w lipcu i sierpniu, również wrzesień jest miesiącem grzybów mikroskopowych, czyli grzybów pleśniowych. Stężenie ich zarodników jest bardzo wysokie, a niejednokrotnie przewyższa stężenie pyłków roślin. Dodatkowo, jeżeli jesienna temperatura będzie wysoka, a pogoda – wilgotna, powstaną idealne warunki do rozwoju zarodników grzybowych. Alergia we wrześniu na grzyby pleśniowe może się zmniejszyć dopiero pod koniec miesiąca.

2. Bylica pospolita

Bylica to roślina, która jesienią kończy swoje pylenie. Wrzesień jest właściwie ostatnim miesiącem, kiedy możesz odczuwać jakiekolwiek reakcje alergiczne związane z jej pyłkami i stopniowo będą one ustępować już w pierwszej połowie miesiąca. Do najczęstszych objawów uczulenia na bylicę pospolitą należy katar sienny, ale czasami mogą pojawiać się również inne kłopoty z układem oddechowym.

3. Pokrzywa

Na pytanie: co pyli we wrześniu, najczęściej pewnie słyszysz: oczywiście pokrzywa! To pożytecznie zioło pyli dość długo, a reakcje alergiczne może wywoływać aż do października. We wrześniu pyłki pokrzywy nie są wprawdzie tak dokuczliwe jak w miesiącach letnich, ale osoby zmagające się z alergią będą jeszcze zapewne odczuwać związany z nią dyskomfort. W przypadku uczulenia na pokrzywę lekarze zalecają czasami picie naparu z tego zioła, co może uodparniać na jego pyłki, a dodatkowo wzmacnia organizm.

4. Trawa

We wrześniu w końcu odsapną osoby uczulone na pyłki traw. Jeden z najczęstszych alergenów w Polsce właśnie z początkiem miesiąca kończy pylenie. Wrzesień jest więc pierwszym miesiącem spokoju dla bardzo dużej grupy alergików. Na początku września mogą jednak pojawić się jeszcze ostatnie objawy alergii czyli katar sienny i atopowa astma oskrzelowa.

5. Ambrozja

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku traw, również ambrozja właściwie kończy swoje pylenie we wrześniu. W wielu rejonach kraju alergicy nie będą już odczuwać żadnych dolegliwości, w innych będą one zdecydowanie mniej intensywne, aż w końcu ustąpią zupełnie.

6. Babka zwyczajna

Również babka zwyczajna właściwie nie będzie już stanowić problemu. Alergia na jej pyłki trwa dość długo, ale we wrześniu jest już bardzo mało uciążliwa. Pylenie babki zwyczajnej trwa do połowy września po czym ustępuje.

Początek jesieni jest okresem, w którym możesz nareszcie pożegnać się z uczuleniami na pyłki – alergia we wrześniu jest stosunkowo mało dokuczliwa. Alergicy przez całą zimę mogą spać spokojnie, aż do kolejnej wiosny i przebudzenia się roślin.

Back to Top