RehabilitacjaSkolioza ćwiczenia

Skolioza ćwiczenia

by

Dla cierpiących na skoliozę osób bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne, tzw. gimnastyka korekcyjna. Pozwala ona na skorygowanie wady kręgosłupa lub zahamowanie rozwoju skoliozy w zależności od stopnia jej zaawansowania. Aby gimnastyka faktycznie dała efekty, powinno się ćwiczyć regularnie, ale też przede wszystkim poprawnie. Poprawność wykonywanych ćwiczeń gwarantuje nam pozytywne skutki. Warto więc nie tylko sugerować się opisami ćwiczeń i załączonych do nich ilustracjami, ale także wybrać się choć raz na zbiorowe zajęcia gimnastyczne. Odpowiednio wykwalifikowana osoba może nam wskazać, jakie błędy popełniamy i zasugerować, jaki rodzaj treningu możemy bezpiecznie wykonywać w domu. Ćwiczeń korygujących tą wadę postawy jest naprawdę wiele.

Skolioza – ćwiczenia, które powinny pomóc

Niektóre możemy wykonywać bez pomocy dodatkowych przedmiotów, inne wymagają wykorzystania przedmiotów, które są powszechnie dostępne – koca, z którego należy zrobić wałek czy niewielkiej tyczki. Popularne jest leżenie na brzuchu na zrolowanym kocu i wyciąganie rąk do przodu. Warto też leżąc na brzuchu jednocześnie wyciągać ręce i nogi, aby wzmocnić mięśnie. Pamiętajmy, że do gimnastyki każdy musi być odpowiednio przygotowany. Ćwiczący nie powinien być przejedzony ani głodny, Strój musi być przede wszystkim wygodny. Nie może być zbyt ciasny, ale zbyt luźny również utrudnia wykonywanie ćwiczeń, co zniechęca gimnastykującego się. Rehabilitanci często opisują szczegóły na swoich stronach.

Ćwiczenia na skoliozę w domu

Jeżeli ćwiczymy w domu, należy znaleźć odpowiednią przestrzeń, na której swobodne ruchy będą całkowicie możliwe. W domowym zaciszu realne jest stopniowe korygowanie tej wady postawy. Podczas tych zajęć postawa musi być symetryczna, inaczej możliwe jest pogłębienie wady. Wiele ćwiczeń wykonywanych jest w pozycji leżącej, można więc użyć niedrogiej karimaty, jeżeli uważamy, że podłoga jest zbyt twarda, a wykonywane ćwiczenia sprawiają nam ból. Pamiętajmy też, żeby nie rzucać się na głęboką wodę. Należy stopniowo zwiększać ilość wykonywanych powtórzeń. Warto zwrócić uwagę na to, że ćwiczenia to nie wszystko. Postępy dokonane podczas zajęć mogą zostać zniwelowane podczas codziennych czynności. Na cóż nam gimnastyka, jeśli przez kilka godzin dziennie nadal siedzimy nieprawidłowo przy biurku czy przeciążamy jedno ramię bez przerwy?

Back to Top