AlergieSkąd się bierze swędzenie skóry twarzy?

Skąd się bierze swędzenie skóry twarzy?

by

Skóra na Twojej twarzy bywa sucha i często swędzi? A może masz okresowe nawroty uciążliwego świądu twarzy? Taki problem może wystąpić nie tylko u osób, które z natury mają suchą i wrażliwą cerę. Jaka może być jego przyczyna? Jak pozbyć się dolegliwości?

Swędzenie skóry twarzy

Twoja twarz prawie zawsze jest odsłonięta, przez co nieustannie narażona na działanie takich czynników zewnętrznych jak kurz, brud, drobnoustroje czy zmiany temperatury. Nie martw się na zapas – sucha skóra na twarzy to dość częsta przypadłość. W większości przypadków dolegliwość jest łagodna i można ją łatwo pokonać.

Sucha skóra na twarzy może spowodować nie tylko świąd, zaczerwienienie czy mrowienie, ale także objawiać się kłopotliwą wysypką. Czasem bywa reakcją na kontakt z alergenem. Ważne jest, aby ustalić przyczynę i pozbyć się tej dolegliwości.

Swędząca skóra twarzy – jaka może być przyczyna?

Jednymi z najczęstszych przyczyn swędzącej skóry twarzy są zmiany pogody i wilgotności powietrza oraz przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Zwróć także uwagę, czy objawy nie nasilają się po gorących kąpielach, korzystaniu z basenu lub długiej ekspozycji na słońce.

Swędzenie skóry może być również objawem problemów na tle nerwowym – jeśli się denerwujesz lub jesteś zestresowany, wzrasta ukrwienie skóry twarzy, a Ty możesz np. czerwienić się lub odczuć nagłe swędzenie.

Powodem nadmiernego przesuszenia skóry są także złe nawyki higieniczne – zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste lub nieprawidłowe mycie. Uważaj zwłaszcza na gorącą wodę, mocno perfumowane mydła, produkty przeciw trądzikowi oraz kosmetyki na bazie alkoholu. Chroń swoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, stosując odpowiednie kremy.

Swędząca skóra może być też rodzajem reakcji alergicznej m.in. na:

  • biżuterię,
  • farby do włosów,
  • kurz,
  • leki,
  • pleśń,
  • pyłki,
  • sierść,
  • szampony,
  • wszy,
  • żywność.

Swędzenie i zaczerwienienie skóry twarzy może być także skutkiem zakażenia (wirusowego, bakteryjnego), choroby skóry (trądziku, egzemy, kontaktowego zapalenia skóry), ukąszenia owadów, rumienia, nieprawidłowej diety i palenia papierosów.

Jak leczyć swędzenie skóry twarzy?

Leczenie świądu na twarzy w dużej mierze uzależnione jest od jego przyczyny. Twój lekarz indywidualnie dobierze odpowiednią metodę. Najczęściej stosuje się doustnie leki przeciwhistaminowe (zapobiegające objawom alergii), a miejscowo także kortykosteroidy (które mają działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwobrzękowe).

Swędząca skóra twarzy – jak jej zapobiegać?

Warto zastosować kilka prostych sposobów, aby złagodzić, a nawet całkowicie wyeliminować dolegliwości związane z suchą skórą.

  • Unikaj suchego powietrza – jeśli nie masz takiej możliwości, staraj się w pomieszczeniach używać nawilżaczy powietrza.
  • Nie spędzaj zbyt dużo czasu w gorących kąpielach.
  • Chroń swoją twarz kosmetykami z odpowiednimi filtrami.
  • Regularnie oczyszczaj skórę twarzy (np. łagodnym żelem oczyszczającym La Roche-Posay Toleriane lub wodą termalną Eau Thermale Avene). Po umyciu dokładnie osuszaj twarz ręcznikiem, ale jej nie pocieraj, aby nie wywołać podrażnień.
  • Nawilżaj skórę specjalistycznymi kremami. Możesz sięgnąć np. po krem La Roche-Posay Toleriane Ultra „intensywna pielęgnacja kojąca do twarzy i pod oczy”, Eau Thermale Avene Tolerance Extreme, Bioderma Sensibio Tolerance Plus do skóry nadwrażliwej lub Dermedic Tolerans Sensitive – specjalny krem pod oczy i na powieki.
  • Nakładaj na twarz nawilżające maseczki, np. z płatków owsianych, które nie tylko zmniejszą swędzenie, ale także zwalczą stan zapalny i zaczerwienienie. Wymieszaj je z miodem (ma działanie nawilżające, przeciwzapalne), jogurtem (nawilża), mlekiem (odżywia i wygładza) lub cytryną (poprawia ukrwienie).

Pamiętaj, że prawidłowa pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki to połowa sukcesu. W miarę możliwości staraj się unikać alergenów i czynników drażniących – nie przebywaj zbyt długo na mrozie i nie „testuj” na twarzy kosmetyków innych niż te do suchej, alergicznej lub wrażliwej skóry.

Back to Top