RehabilitacjaWszczepienie sztucznego dysku – Dyskopatia

Wszczepienie sztucznego dysku – Dyskopatia

by

Jak powszechnie wiadomo, zabiegi operacyjne są zazwyczaj najskuteczniejszą formą leczenia rozmaitych schorzeń, niezależnie czego one dotyczą. Zaletami operacji są szybkie efekty, jednak czasami proces rekonwalescencji może być dosyć długo. Poza tym, zabiegi operacyjne to bardzo radykalne metody, więc zawsze będą niosły za sobą pewne ryzyko powikłań. Wiele osób z dyskopatią, zwłaszcza starszych, właśnie w obawie przed komplikacjami nie decyduje się na operację.

Zdecydowanie jest to błąd, ponieważ głównym powodem braku zgody na zabieg zawsze muszą być uzasadnione wątpliwości co jego skuteczności. Mimo to, w szpitalach często wszczepia się sztuczne krążki międzykręgowe, co zapobiega dalszym zwyrodnieniom. Wśród tak dużej grupy osób korzystających z tego dobrodziejstwa przeważają głównie ludzie młodzi i w średnim wieku, którzy są aktywni zawodowo. Z takiego rozwiązania bardzo chętnie korzystają również sportowcy, wśród których najbardziej na uszkodzenia kręgosłupa narażeni są ciężarowcy.

Właśnie ta metoda leczenia dyskopatii cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Polega ona na implantacji sztucznych dysków wykonanych z materiałów odpornych na ścieranie i przeciążenia. Operacja niesie za sobą niewielkie ryzyko powikłań, jednak całkowite jej powodzenie zależy głównie od umiejętności operatora. Dużą odporność na przeciążenia uzyskuje się poprzez stosowanie konstrukcji kilkuelementowych, przy czym najczęściej stosuje się krążki dwuelementowe. Po uprzednim oczyszczeniu powierzchni stawowych, umieszcza się w nich sztuczny dysk, który gwarantuje taki sam zakres ruchomości – operowana osoba nigdy nie poczuje, że nosi w sobie tytanowy element. Duża popularność takiej metody leczenia nie wynika tylko z doskonałych efektów operacji. Ma na nią wpływ również krótki okres dochodzenia do pełnej sprawności – w przypadku wszczepiania implantów dysków nie ma konieczności usztywniania odcinka kręgosłupa, który był zajęty chorobą. Już po kilku dniach pacjent będzie w stanie się poruszać, jednak w dalszym toku leczenia konieczna jest odpowiednia rehabilitacja.

Back to Top