ChorobyKiedy miastenia daje dobre rokowania?

Kiedy miastenia daje dobre rokowania?

by

Jest wiele chorób neurologicznych, których wyleczyć się nie da, można jedynie opóźnić ich postęp, a i tak jest to dużym sukcesem. Miastenia jest na szczęście jedną z tych chorób, która choć może doprowadzić do unieruchomienia i nawet śmierci poprzez wyłączenie funkcji czynnościowych mięśni oddechowych, to może być wyleczona, jeśli zajmie się nią poradni neurologiczna.

Wczesne rozpoznanie

Choroba jaką jest miastenia to po prostu nadmierne męczenie się mięśni. Bardzo łatwo jest je zauważyć w dość wczesnym stadium, szczególnie u osób dotąd dość aktywnych, gdy nagle ich ciało staje się przeszkodą do wykonania samodzielnego kroku lub dokładnego pogryzienia pokarmu. Wczesne zaobserwowanie objawów powinno pomóc w postawieniu trafnej diagnozy i rozpoczęciu skutecznego leczenia prowadzącego do wyleczenia.

Śmiertelne zatrucia

Jad kiełbasiany, który może się wytworzyć na przykład w puszkowanych konserwach, lub pestycydy, na których wdychanie jesteśmy narażeni w niektórych zakładach przemysłowych, a na spożycie nawet jedząc niemyte owoce i warzywa mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Nawet jeśli nie spowodują one natychmiastowego zgonu, to mogą doprowadzić do późniejszych zaburzeń w przetwarzaniu acetylocholiny, czyli doprowadzić do miastenii. Dlatego tak ważne jest, by wystrzegać się produktów niewiadomego pochodzenia i dokładnie myć warzywa i owoce przed zjedzeniem, by zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Skuteczne leczenie miastenii

Miastenię można leczyć na drodze chemicznej. Po prostu poprzez różne środki farmakologiczne zwiększa się stężenie acetylocholiny w złączach nerwowych i doprowadza do przywrócenia prawidłowej pracy układu nerwowego. Aby leczenie mogło być skuteczne i w pełni uleczalne, należy jak najszybciej postawić diagnozę i wdrożyć leczenie, zanim choroba doprowadzi do paraliżu i spowodowanych nim innych schorzeń i niedowładów.

Niestety, nawet wyleczona miastenia może za jakiś czas powrócić w postaci remisji. Dlatego zaleca się, by osoby, które udało się wyleczyć z tej choroby, miały się na baczności, regularnie kontrolowały się u neurologa i obserwowały swoje ciało. Oprócz tego każda osoba, nawet pozornie zdrowa i sprawna powinna reagować na każdy najmniejszy niedowład swojego ciała, udając się do poradni neurologicznej. Czasami tylko dzięki takiej nadmiernej ostrożności i przewrażliwieniu udaje się zahamować postęp poważnej, śmiertelnej choroby, a nawet całkiem ją wyleczyć. Należy też reagować, gdy zaobserwujemy objawy u kogoś z bliskich, kto skutecznie je bagatelizuje.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top