AlergieAlergia na brzozę: sprawdź, czy jesteś uczulony

Alergia na brzozę: sprawdź, czy jesteś uczulony

by

Alergia na pyłki brzozy to jedna z najczęstszych alergii wziewnych. Brzoza wytwarza olbrzymią ilość nasion, przez co ciągle jesteś narażony na kontakt z nimi. To właśnie dlatego tak trudno ustrzec się przed tym uczuleniem. Kiedy pyli brzoza? Jakie objawy daje alergia na brzozę? Odczulanie – czy warto je przeprowadzić? Dowiedz się w tekście.  

Czym jest alergia?

Alergia pojawia się wtedy, kiedy Twój układ odpornościowy przesadnie silnie reaguje na wybraną substancję – w tym przypadku pyłki brzozy. Z jakiegoś względu organizm uważa, że pyłki są jego wrogiem, którego należy zwalczyć. Uwalnia więc histaminę i przeciwciała do krwioobiegu, które powodują reakcję alergiczną. Najczęściej obejmuje ona kichanie, katar i oczywiście łzawiące oczy. Alergia na brzozę łatwo krzyżuje się z uczuleniem na inne rośliny – co się do niej przyczynia?

Alergia na brzozę – co ją powoduje?

Nie musisz mieszkać lub pracować w pobliżu brzóz, żeby odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z alergią. Pyłki tego drzewa, czyli główni sprawcy uczulenia, potrafią pokonać aż 30 kilometrów! W naszym kraju brzoza jest bardzo popularna, dlatego może być Ci trudno ustrzec się przed alergią. Brzoza pyli od kwietnia do maja, ale pierwsze pyłki mogą pojawić się już w marcu. Jeśli jesteś uczulony na pyłki tego drzewa, uważaj również na olchę, jabłka, gruszki, brzoskwinie, wiśnie, kiwi, śliwkę, marchew, surowe ziemniaki, orzechy laskowe, migdały, seler, orzechy ziemne i włoskie. Białka tych produktów są biologicznie podobne do białek brzozy (np. profiliny) i mogą powodować alergię krzyżową. Osoby z uczuleniem na brzozę są szczególnie podatne na reakcje krzyżowe.

Alergia na brzozę – objawy. Po czym ją poznasz?

Jak sprawdzić, czy jesteś uczulony właśnie na brzozę? Poznaj najczęściej występujące objawy alergii na pyłki tego drzewa:

  • nieżyt nosa,
  • kichanie (bywa naprawdę męczące, bo często nadchodzi seriami),
  • zatkany nos,
  • wodnisty katar,
  • świąd skóry,
  • zapalenie spojówek,
  • swędzenie, łzawienie i obrzęk oczu,
  • duszności, świszczący oddech i napadowy kaszel (to objawy tzw. astmy pyłkowej, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest bardzo wysokie),
  • świąd i obrzęk wokół ust – w przypadku alergii krzyżowej i spożycia alergenu pokarmowego.

Mimo że powyższe symptomy mogą nie wydawać Ci się groźne, to jednak w codziennym życiu dają się we znaki. Mogą obniżać Twoją wydajność w pracy czy w szkole – kto koncentruje się na powierzonym zadaniu, kiedy ciągle kicha, kaszle i musi mieć pod ręką paczkę chusteczek? Dodatkowo nieleczona alergia grozi poważniejszymi powikłaniami, jak astmą czy dusznościami i uczuciem ciągłego ucisku w klatce piersiowej. Co robić, żeby zapobiec uczuleniu?

Jak zapobiec alergii na brzozę?

Trudno ustrzec się przed uczuleniem na tak popularny alergen, ale jest to wykonalne! Możesz znacznie obniżyć ryzyko kontaktu z substancją uczulającą uważnie obserwując kalendarz pyleń – pamiętaj, że brzoza pyli głównie w kwietniu i maju. Ważna jest też pora dnia – największe stężenie pyłków przypada na poranki i wieczory, kiedy powietrze jest chłodniejsze. Nie jest to więc dobry czas na spacer.

Alergia na brzozę – jak leczyć tę dolegliwość?

Męczy Cię alergia na brzozę? Odczulanie (immunoterapia) to dobry pomysł! W immunoterapii walczysz nie tylko z objawami, ale przede wszystkim z przyczyną alergii, a to klucz do jej pokonania. Immunoterapia to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia – w Polsce dostępne jest odczulanie podjęzykowe (preparat odczulający regularnie umieszcza się pod językiem i dzięki częstemu kontaktowi organizm przestaje być tak podatny na alergię) i za pomocą szczepionki. Jak widzisz, alergia na pyłki jest możliwa do wyleczenia – spytaj swojego lekarza o najlepszą formę terapii.

Back to Top