AlergieAlergia na topolę – poznaj dokładny okres pylenia

Alergia na topolę – poznaj dokładny okres pylenia

by

Topola jest jednym z najpopularniejszych drzew rosnących w Polsce. Jeśli masz alergię na jej pyłki, to doskonale wiesz, jak trudno uniknąć kontaktu z tą rośliną. Dowiedz się, kiedy dokładnie pyli topola i czym charakteryzuje się ten rodzaj uczulenia. Jak rozpoznać uczulenie na topolę i czy można zrobić to samodzielnie?

Czy topola uczula?

Uczulać może nas niemalże wszystko – na liście potencjalnych alergenów znajdują się również pyłki topoli. Topola jest w naszym kraju bardzo popularnym drzewem, przez co może być Ci trudno uniknąć z nią kontaktu. Rośnie najczęściej na terenach nadrzecznych, lasach (głównie łęgowych) i w parkach. Gatunki topoli, jakie możesz spotkać w Polsce, to przede wszystkim topola osika, biała i czarna.

Skąd bierze się alergia na topolę?

Alergia pojawia się wtedy, kiedy Twój układ immunologiczny traktuje pewną substancję jako niebezpieczną, mimo że ta dla innych ludzi jest zupełnie nieszkodliwa. Organizm wydziela histaminę, która powoduje reakcję alergiczną, czyli m.in. kichanie, katar czy kaszel. Alergia na topolę nie jest jednak tak powszechna, jak możesz sądzić. Widoczny gołym okiem puch z topoli może co prawda podrażniać błony śluzowe, ale nie ma właściwości alergizujących. Uczulają bardzo małe cząsteczki pyłku, które są obecne w powietrzu około dwa miesiące wcześniej (w kwietniu). Pomyłka może wynikać również z faktu, że w kwietniu zaczynają pylić trawy, których pyłki powodują znacznie cięższe objawy alergii niż pyłki topoli.

Jak uczula topola? Charakterystyczne objawy alergii

Objawy uczulenia na topolę na szczęście nie są zbyt silne i pojawiają się raczej rzadko. Zobacz jednak poniższą listę symptomów alergii na to drzewo:

  • ataki astmy (rzadko),
  • zaczerwienione, swędzące i łzawiące oczy (inaczej alergiczne zapalenie spojówek),
  • katar sienny,
  • swędzenie skóry,
  • ból głowy,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Nawet jeśli większość wymienionych objawów zgadza się z Twoimi, nie możesz mieć pewności, że to pyłek topoli jest Twoim alergenem. Udaj się na wizytę do lekarza, który wyda właściwą diagnozę na podstawie wywiadu, obserwacji i badań (np. skórnych, z krwi) oraz ewentualnie zleci odpowiednie leczenie, w tym również odczulanie (inaczej immunoterapię swoistą).

Kiedy kwitnie topola? Pylenie

Topola zaczyna pylić już od marca. W kwietniu rozwijają się kwiaty tego drzewa, czyli zwisające z gałęzi „kotki”. Szczyt pylenia przypada na kwiecień, a charakterystyczny biały puch pojawia się dopiero na przełomie maja i czerwca. Pamiętaj, że on na pewno nie jest sprawcą Twojego uczulenia. Uważaj też na alergię krzyżową – alergii na topolę często towarzyszy nadwrażliwość na pyłki wierzby, bo obydwa drzewa należą do rodziny wierzbowatych. Wierzba pyli w tym samym czasie – od kwietnia do maja.

Jak żyć z alergią na topolę?

Jeśli jesteś alergikiem, to pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest sprawdzenie kalendarza pyleń właściwego dla Twojego regionu. Pamiętaj, że najmniejsze stężenie pyłków jest rano, wieczorami i po opadach – właśnie wtedy warto pomyśleć o spacerze. Zawieś w swoim mieszkaniu lekkie, ale gęste firanki, które nie przepuszczą pyłków. Pomieszczenia wietrz wtedy, kiedy stężenie pyłków jest niskie. W samochodzie wybierz klimatyzację.

Podczas największego pylenia częściej zmieniaj i pierz swoje ubrania, a tuż po powrocie do domu umyj odkryte części ciała. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz wtedy, kiedy stężenie pyłków jest dość wysokie, zabezpiecz swoje oczy za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Nie martw się – największe pylenie trwa tylko około miesiąca (kwiecień). Stosując środki zapobiegawcze i dobierając odpowiednie leczenie z łatwością przejdziesz przez ten trudny okres.

Back to Top