RehabilitacjaDrenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny

by

Drenaż limfatyczny to swoisty masaż wykonywany przez fizjoterapeutę. O tym w jakich przypadkach warto go stosować i co może przynieść pacjentowi przeczytasz w artykule. Oprócz tego dowiesz się jak wygląda masaż limfatyczny i co musisz zrobić przed poddaniem się mu.

Czemu służy drenaż limfatyczny?

Gdy krążenie limfy w organizmie jest zaburzone dochodzić może do wytworzenia się stanów zapalnych i obrzęków. Zapobiec może temu skuteczny masaż. Drenaż limfatyczny służyć ma poprawie krążenia limfy w organizmie człowieka. Skuteczny fizjoterapeuta może zapobiec zatrzymywaniu się jej oraz pomóc w jej przemieszczaniu się po ciele. Taka rehabilitacja może uchronić przed negatywnymi skutkami nagromadzenia się limfy w jednym miejscu, między innymi przed obniżeniem odporności i chorobami z tym się wiążącymi.

Kiedy drenaż?

Masaż limfatyczny zaleca się wszystkim, którzy mają problemy z przepływem limfy. Ta rehabilitacja zalecana jest przede wszystkim po amputacjach. Masaż można jednak wykonywać także przy chorobach nerek, serca czy nawet cellulicie.

Skutki

Drenaż limfatyczny może nieść ze sobą wiele pozytywnych efektów. Wśród nich znajdziemy zmniejszenie poziomu bólu, przyspieszenie i ułatwienie przepływu limfy, likwidację jej zastojów. Masaż limfatyczny może także naprawić przerwane połączenia naczyń limfatycznych. Dobra rehabilitacja wypłucze z organizmu bakterie i zmniejszy obrzęki.

Kiedy nie robić drenażu?

Do masażu nie nadają się osoby, które cierpią na nowotwory, gruźlicę, zakrzepy żył, choroby skóry czy problemy sercowe. Nie stosuje się drenażu limfatycznego u kobiet w ciąży, astmie, hemofilii, epilepsji. Pamiętać należy, że fizjoterapeuta wykonujący zabieg musi mieć ukończone kursy masażu, najlepiej tej konkretnej techniki. Warto też zadbać, by była to osoba doświadczona w masażu limfatycznym.

Jak wygląda zabieg?

Drenaż limfatyczny to rodzaj powolnego masażu. Fizjoterapeuta masuje każdą część ciała, która tego wymaga przez około 15 minut. Stopniowo przepycha limfę we właściwym dla niej kierunku. Najczęściej masaż robiony jest ręcznie, ale można do niego wykorzystać specjalne masażery. Masaż składa się z kilku części, w każdej kolejnej masażysta wkłada w niego coraz większą siłę. Dzięki stopniowaniu użytej siły na ciele nie powstają sińce.

Back to Top