AlergieBez przerwy kichasz? Sprawdź, czy to alergia wziewna!

Bez przerwy kichasz? Sprawdź, czy to alergia wziewna!

by

Żyjesz w dużym mieście. Leje Ci się z nosa i masz trudności z oddychaniem. Myślisz, że to przeziębienie lub inna infekcja wirusowa? Niekoniecznie – może Ci doskwierać alergia wziewna. Dowiedz się, z czego wynika i jak ją rozpoznać. Co zrobić, aby złagodzić jej objawy?

Alergia w wielkim mieście

Zastanawiasz się, co to jest alergia wziewna? To uczulenie na to, co wdychasz i co znajduje się w powietrzu. Mogą to być roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść domowych zwierzaków czy spaliny. Jeśli cierpisz na alergię wziewną, Twój organizm agresywnie reaguje na te alergeny.

Skąd bierze się alergia wziewna? Przyczyny są głównie środowiskowe. Problem dotyczy najczęściej mieszkańców dużych aglomeracji, gdyż właśnie na ich obszarze zanieczyszczenie powietrza jest największe. Dostające się do atmosfery związki siarki i azotu osłabiają układ odpornościowy i podrażniają błonę śluzową dróg oddechowych, a przez to ułatwiają przemieszczanie się alergenów w głąb organizmu – do spojówek czy oskrzeli.

Alergia wziewna objawy – Skąd mam wiedzieć, że to alergia wziewna?

Objawy alergii wziewnej pojawiają się najczęściej w okresie pylenia roślin, czyli wczesną wiosną, a ustępują dopiero z początkiem jesieni. Chociaż, jeśli jest to alergia na kurz albo sierść zwierząt domowych, dolegliwości mogą występować przez cały rok. Choroba dość podobnie objawia się u dzieci i dorosłych.

Co powinno Cię zaniepokoić w stanie zdrowia Twojego dziecka? Jeśli to alergia wziewna, pojawiają się łzawienie i swędzenie oczu, zapalenie spojówek, zaczerwienienie i ból gardła, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, utrzymująca się chrypa, kichanie, kaszel i katar sienny. Czasami dzieci z alergią wziewną  wymiotują, mają biegunki i zmiany skórne, ale nie jest to regułą. Objawy tej choroby łatwo pomylić z przeziębieniem lub inną infekcją wirusową, dlatego bądź ostrożny w diagnozie.

Alergia wziewna u dorosłych zaczyna się zazwyczaj ciągłym, wodnistym katarem. Rozpoznasz ją też po kolejnych dolegliwościach, takich jak uczucie zatkanego nosa, ataki kichania, zapalenie spojówek, suchy i meczący kaszel, gorączkę, biegunkę i bóle brzucha. Dodatkowo  możesz mieć bóle głowy i problemy z koncentracją. Zanim jednak stwierdzisz, że to alergia wziewna, skonsultuj się z lekarzem. Proste testy skórne pozwolą określić, czy to uczulenie, czy jedynie zwykłe przeziębienie.

Co wtedy, gdy już wiadomo, że to alergia wziewna?

Leczenie należy rozpocząć od szybkiej i prawidłowej diagnozy. Jest ona niezwykle ważna, gdyż pozwoli uchronić Cię w przyszłości przed astmą oskrzelową. Podstawowe badanie, jakie musisz wykonać to testy skórne.

W ramach kuracji alergolog może przepisać Ci leki antyhistaminowe w kroplach lub tabletkach, które złagodzą objawy alergii wziewnej. Zmniejszą katar, zahamują też napady kichania oraz łzawienie i swędzenie oczu. Zazwyczaj stosuje się je przez cały okres występowania dolegliwości.

W przypadku ciężkiej alergii wziewnej lekarz może połączyć leki antyhistaminowymi z silniejszymi środkami sterydowymi, które działają przeciwzapalnie.

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez psa lub kota, zdecyduj się na odczulanie poprzez serię zastrzyków. Cała kuracja trwa od 3 do 5 lat.

Alergia wziewna – dieta

Dodatkowym czynnikiem łagodzącym dolegliwości wywołane alergią wziewną jest odpowiednia dieta. Niech w Twoim codziennym menu nie zabraknie warzyw, owoców i ryb. Pij też dużo ciepłych płynów, np. świeżą herbatę lub gorący rosół, które pomogą rozbić zatory powstałe w drogach oddechowych. Dzięki takiej diecie złagodzisz objawy alergii wziewnej i  zapobiegniesz ich pojawieniu się w przyszłości.

Dodatkowo są produkty, których lepiej unikać. To orzeszki ziemne, owoce morza, jajka i mleko krowie. Stroń też od czerwonego mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Co z używkami? U niektórych osób picie alkoholu, głównie piwa lub wina, również może wywołać alergię wziewną, a jej główny objaw w tym przypadku to zatkany nos.

Back to Top