ChorobyEpidemiologia i czynniki ryzyka – Choroba przeciążeniowa

Epidemiologia i czynniki ryzyka – Choroba przeciążeniowa

by

Chorobę przeciążeniową kręgosłupa z całą pewnością można nazwać epidemią naszych czasów. Należy przy tym zauważyć, że większość osób choruje wcale nie zdając sobie z tego sprawy. Dolegliwości kręgosłupa bowiem to chytre schorzenia, niekiedy objawiają się niewielkim bólem przy skrajnych pozycjach ciała. Ludzie natomiast męczą się, ale uważają że tak musi być, bo takie dolegliwości odczuwa większość ludzi na ziemi. Jest to rzecz jasna błędne podejście, ponieważ każdy stan, który objawia się bólem, wymaga leczenia, a już na pewno konsultacji z lekarzem. Dlatego bólów kręgosłupa nie można ignorować, chociażby na jego ogromną rolę, jaką spełnia w całym naszym życiu.

### Skąd się biorą bóle kręgosłupa?

Jeśli mowa o epidemiologii, to nie sposób wyróżnić żadnej konkretnej grupy osób, której dotyczy owo schorzenie. Przeciążeniowa choroba kręgosłupa bowiem to szereg dolegliwości, których wspólną cechą jest zdzieranie się elementów budujących ten narząd. Chorują osoby z różnych grup zawodowych, będące w różnym wieku i należące do różnych klas społecznych. Można jednak wyróżnić pewną grupę czynników, których obecność w codziennym życiu czyni zachorowanie na przeciążeniową chorobę kręgosłupa bardziej prawdopodobnym. Ogromny postęp medycyny sprawił, że ludzie żyją coraz dłużej.

### Choroba przeciążeniowa daje o sobie znać

Paradoksalnie, nie jest to korzystne dla elementów budujących układ ruchu, ponieważ są one poddawane przeciążeniom przez dłuższy czas, przez co istnieje potrzeba ich oszczędzania. Naszym wrogiem jest również szeroko pojęty postęp cywilizacyjny, przez co rozumieć można szereg udogodnień komunikacyjnych (autobusy, samochody), ale również zapotrzebowanie na „siedzący tryb pracy”. Zatrudnienie w dużych korporacjach wzmaga również odczuwanie stresu, co jest korzystne tylko w pewnych warunkach – przekroczenie cienkiej granicy niekorzystnie wpływa na cały ustrój.

### Jakie ćwiczenia na kręgosłup stosować?

Powyższe czynniki determinują nierównomierne obciążenie układu mięśniowego, a to już prosta droga do przeciążenia naszego kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest również styl odżywiania, który obfituje w dużą ilość produktów spożywczych kiepskiej jakości, ubogiej w mikroelementy.

Back to Top