AlergieAtopowe zapalenie skóry u niemowląt – dlaczego dotyczy głównie najmłodszych?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – dlaczego dotyczy głównie najmłodszych?

by

Obawiasz się atopowego zapalenie skóry u swojego dziecka? To przewlekłe schorzenie pojawia się najczęściej w okresie niemowlęcym i może trwać przez całe życie. Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry? Z jakich przyczyn właśnie skóra najmłodszych jest na nie najbardziej narażona?

Rodzinne powiązania, czyli skąd u Twojego dziecka AZS?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to przewlekłe i nawracające schorzenie, które charakteryzuje się zmianami wypryskowymi, silnym świądem i lichenizacją (mówiąc prościej – łuszczeniem) skóry. Często jest określane zamiennie jako skaza białkowa, egzema lub skaza atopowa.

To choroba uwarunkowana genetycznie. Jeśli cierpi na nią jedno z rodziców, to ryzyko jej wystąpienia u dziecka wynosi ok. 30%. W przypadku, gdy chorują oboje rodzice, dochodzi ono nawet do 70%. Jeżeli atopię (przekazywaną z pokolenia na pokolenie nadwrażliwość skóry) mieli też dziadkowie, to ryzyko zachorowania jest jeszcze większe.

Trudno wykazać jeden konkretny czynnik powodujący AZS. U atopików schorzenie jest skutkiem wytworzonej przez organizm nadwrażliwości na różnego rodzaju alergeny, np. pyłki roślin czy konkretne jedzenie.

Czego potrzeba przy AZS?

Leczenie tego schorzenia jest trudne. Niewątpliwie sprzyja mu indywidualne podejście do pacjenta ze strony lekarza. Jako rodzic też dbaj o swoje dziecko – bądź cierpliwy, ale i konsekwentny. W końcu chcesz jak najlepiej dla malucha! Twoje dziecko po prostu jest za małe, aby to zrozumieć. Małemu atopikowi potrzebne są warunki do spokojnego, bezpiecznego życia z jak najmniejszą liczbą problemów czy negatywnych przeżyć. Taki komfort jest bardzo ważny, gdyż czynniki psychiczne wpływają na przebieg schorzenia, powodzenie w leczeniu i jakość życia chorego.

Skóra niemowląt a skóra dorosłych – poznaj różnice

Zastanawiasz się, czy Twoje niemowlę ma ASZ? Na początku poznaj różnicę pomiędzy Twoją a jego skórą. Skóra zajmuje mniejszą powierzchnię, nie jest owłosiona, a poszczególne warstwy skóry dziecka są jeszcze niedojrzałe i wciąż się rozwijają. Przyłóż swoją rękę do rączki Twojej córki lub synka. Jest różowa i sucha, prawda? To kwestia bogatego unaczynienia i słabego rozwoju gruczołów łojowych.

Jakie funkcje pełni skóra?

Skóra pełni w organizmie bardzo ważną funkcję. Jest barierą, która zabezpiecza organizm przed utratą wody, białek, elektrolitów, a z drugiej strony ochrania go przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, np. urazami mechanicznymi czy zakażeniami.

Skóra małych dzieci jest tak cienka i delikatna, że szkodliwe, obce dla organizmu substancje łatwo w nią wnikają. Niewykształcona warstwa rogowa często ulega uszkodzeniu. Brak włókien sprężystych powoduje, że wchłanianie jest ułatwione dzięki słabo rozwiniętym warstwom rogowym i ziarnistym naskórka oraz dobrze rozwiniętym naczyniom krwionośnym i gruczołom łojowym. Wraz z wiekiem skóra osiąga kolejne stadia rozwoju, co w znacznym stopniu poprawia jej podstawowe funkcje, czyli regulację temperatury, przepuszczalność i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Dopiero jednak po 3. roku życia znacząco zwiększa się jej odporność, sprężystość i wytrzymałość.

Znasz już powody, dla których atopowe zapalenie skóry występuje głównie u niemowląt. Jeśli chcesz dowiedzieć się, po czym je rozpoznać, przeczytaj 2. część artykułu: Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci – jak je rozpoznać?

Back to Top