AlergieSzorstka skóra u dziecka – czy to objaw alergii?

Szorstka skóra u dziecka – czy to objaw alergii?

by

Mimo że szorstka skóra nie kojarzy się z małymi dziećmi, to występuje u nich bardzo często. Przyczyny często są bardzo błahe, nigdy jednak nie należy tego lekceważyć. Na co szczególnie zwracać uwagę? Co powinno Cię zaniepokoić? Czy możesz samodzielnie leczyć tą dolegliwość?

Szorstka skóra u dziecka – przyczyny

Szorstka skóra u dziecka nie ma jednej określonej przyczyny – może ją powodować wiele czynników, zarówno fizjologicznych, środowiskowych, jak i genetycznych. Zobacz najczęstsze przyczyny szorstkiej skóry u dziecka i porównaj z objawami u swojej pociechy.

Czynniki fizjologiczne i środowiskowe:

  • Czynniki związane z porodem

Tuż po narodzinach wiele dzieci ma suchą, łuszczącą się skórę, szczególnie jeśli przyszły na świat po 40 tygodniach – jednak ten stan bardzo szybko się poprawia.

  • Nieprawidłowa pielęgnacja

Powodem szorstkiej skóry u dziecka mogą być niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne. Zbyt częste kąpiele i nadużywanie mydła powoduje wysuszenie skóry – mydło usuwa jej naturalną warstwę ochronną i utrudnia utrzymanie nawilżenia na odpowiednim poziomie.

  • Czynniki atmosferyczne

Szorstkie plamy na skórze u dziecka może powodować również pogoda – zarówno wysokie, jak i niskie temperatury mają negatywny wpływ na nawilżenie skóry.

Czynniki genetyczne:

  • Alergie skórne

Szorstka skóra może być także symptomem alergii skórnych. Objawy występują po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Wysypki alergiczne pojawiają się też na skutek spożycia pokarmów lub leków, które uczulają Twoją pociechę, np. szorstka skóra u dziecka na brzuchu i plecach może być objawem alergii na czekoladę.

  • Atopowe zapalenie skóry (AZS)

AZS również powoduje szorstką skórę. Inne jego objawy to zaczerwienienie, łuszczenie się, pogrubienie skóry i świąd. Choroba jest przewlekła, nawracająca i nieuleczalna, więc jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na AZS, udaj się do lekarza, aby potwierdził diagnozę.

  • Rybia łuska

To kolejna możliwa przyczyna szorstkiej skóry. Jest to grupa chorób charakteryzujących się suchą, łuszczącą skórą, która wyglądem przypomina rybią łuskę. Powoduje ją nieprawidłowe i nadmierne rogowacenie skóry. Choroba jest nieuleczalna, ale przy odpowiedniej pielęgnacji wygląd skóry może się poprawić.

Jak widzisz, przyczyn szorstkiej skóry może być naprawdę wiele. Od takich, które są fizjologiczne i zanikają same po takie, które są nieuleczalne i trwają przez całe życie. Dlatego też nie lekceważ objawów – zapobiegaj im oraz staraj się leczyć. Jak możesz to zrobić?

Szorstka skóra u dziecka – jak zapobiegać i leczyć?

Jeśli chcesz leczyć szorstką skórę u swojego dziecka, skup się głównie na ograniczaniu wystawiania go na działanie czynników środowiskowych oraz intensywnie nawilżaj skórę pociechy. Skróć czas kąpieli – długie kąpiele wysuszają skórę dziecka, a wraz z brudem usuwają jej naturalną warstwę ochronną. Wybieraj krótsze, chłodniejsze kąpiele lub szybki prysznic.

Po kąpieli dokładnie osuszaj i nawilżaj skórę dziecka – spróbuj antybakteryjnego kremu regeneracyjnego (np. Avene Cicalfate), który działa jak naturalny plaster ochronny. Możesz też wypróbować krem regenerujący (np. A-derma Dermalibur Plus), który pomaga odbudować uszkodzony naskórek. Jeśli chcesz ukoić skórę dziecka, to zastosuj dobry balsam, (np. Cicaplast), który silnie odżywia, zwalcza pieczenie i nie zostawia tłustych smug na skórze.

Po kąpieli w basenie lub morzu opłucz skórę dziecka – nie pozwól, żeby chlor lub sól zaschły na jego skórze, bo mogą ją podrażnić i wysuszyć.

Szorstka skóra u dziecka – czy wymaga kontroli lekarza?

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka alergię, atopowe zapalenie skóry lub rybią łuskę – koniecznie udaj się do lekarza, który wyda właściwą diagnozę i zleci odpowiednie leczenie. Najczęściej jednak szorstka skóra to wynik niedostatecznego nawilżenia – nie martw się więc na zapas. Obserwuj dziecko i dbaj o jego skórę. Kiedy to nie pomoże, zapisz je na wizytę u lekarza: pediatry lub dermatologa.

Back to Top