OrtopediaZwalczanie bólu przy chorobie zwyrodnieniowej stawów

Zwalczanie bólu przy chorobie zwyrodnieniowej stawów

by

Zanim dochodzi do poważnych zwyrodnień stawów powodujących znaczne ograniczenie ich funkcji, chory cierpi nieustannie na stany bólowe umiejscowione w objętych zmianami chorobowymi stawów. Nasilają się one wraz z rozwojem choroby oraz wzmagają się okresowo w czasie wysiłku fizycznego a nawet poruszania stawami bez żadnego dodatkowego obciążenia. Ból ma charakter ciągły gdyż związany jest gównie ze stanem zapalnym. Do jego zwalczania stosuje się najczęściej niesteroidowe leki zapalne.

Tego typu środki przeciwbólowe są bardzo skuteczne w eliminowaniu objawów choroby jednak ich przyjmowanie wiąże się z licznymi i uciążliwymi reakcjami ubocznymi ze strony układu pokarmowego. Pacjenci skarżą się na bóle brzucha, nudności i wymioty. Zdarzają się także nawracające biegunki a w najpoważniejszych przypadkach może rozwijać się choroba wrzodowa żołądka.

Działania niesteroidowych środków zapalnych polega hamowanie działania enzymów produkujących prostaglandyny w organizmie ludzkim. Prostaglandyny to substancje odpowiedzialne za rozwój stanów zapalnych. Możliwość blokowania enzymów odkryto pod koniec lat 80 minionego stulecia. Stwierdzono wtedy, że występują w 2 postaciach: COX-1 i COX-2. Upośledzenie ich funkcji bezpośrednio powoduje wszystkie efekty uboczne ponieważ oprócz działania wywołującego zapalenia (a właściwie umożliwiającego ich powstanie), bierze także udział w wytwarzaniu substancji chroniących tkanki układu pokarmowego przed niekorzystnym kontaktem z sokami trawiennymi. COX-1 ma głównie działania pożądane, w COX-2 to główny czynnik wyzwalający zapalenia. Idealny lek eliminowałby tylko drugi z enzymów pozostawiając możliwości działania pierwszemu z nich.

Niedawno udało się zsyntetyzować leki o pożądanym wybiórczym działaniu. Są to rofekoksyb i celekoksyb dostępne także na polskim rynku. Dzięki nim udaje się ograniczać reakcje niepożądane ze strony układu pokarmowego. Dalszą redukcję efektów ubocznych można osiągnąć rezygnując z przyjmowania medykamentów doustnie i rozpoczynając terapię zewnętrzną czyli podawać leki w postaci kremów, żeli i maści bezpośrednio na skórę. Ilość leków przeznaczonych do takiego stosowania jest duża. Wśród najpopularniejszych można wymienić: Naproxen żel, Mobilat, Venożel, Reumpapai, Veral żel, Dicloratio, Voltaren Emugel. Terapia ta posiada najczęściej skuteczność porównywalną z doustnym przyjmowaniem leków.

Back to Top