RehabilitacjaOpieka nad starszym członkiem rodziny

Opieka nad starszym członkiem rodziny

by

Starość jest nieodłącznym elementem naszego życia, nierzadko trudno nam jednak pogodzić się z jej nadejściem. Prawie każdy z nas stanie kiedyś przed dużym wyzwaniem, jakim jest opieka nad rodzicem lub inną osobą starszą. W jaki sposób podołać temu niełatwemu zadaniu?

Kiedy zacząć pomagać?

Jest wiele sygnałów, po których poznamy, że naszym starszym rodzicom lub dziadkom potrzebna jest stała opieka. Będzie to utrata wagi, rezygnacja ze starannej higieny osobistej, pogorszenie się wzroku i słuchu. Opieka nad osobą starszą jest konieczna, gdy zapomina ona o wykonywaniu najprostszych czynności, staje się agresywna bądź nadmiernie podejrzliwa. Warto podczas wizyty u niej zajrzeć dyskretnie do lodówki, sprawdzić, czy nie jest pusta. Możemy też podpytać sąsiadów i znajomych, być może będą źródłem istotnych informacji. Szczególnie potrzebna jest opieka nad rodzicem, który ma na ciele siniaki lub rany – może to świadczyć o omdleniach, zwrotach głowy, problemach z poruszaniem się. Pamiętajmy, że same osoby starsze nie są w tej kwestii zbyt wiarygodne, często zapewniać nas będą, że doskonale sobie radzą, nie chcąc nam robić kłopotu bądź nie potrafiąc obiektywnie ocenić sytuacji.

Jak mądrze wspierać osoby starsze?

Opieka nad chorym członkiem rodziny bądź osobą, która nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, wymaga wiele cierpliwości, wyrozumiałości oraz wiedzy, a nieraz doskonałej organizacji czasu. Musimy być przygotowani na to, że osoby takie nie będą podchodziły z entuzjazmem do naszych deklaracji pomocy, nie zdając sobie sprawy z wagi problemu. Aby opieka nad rodzicami bądź dziadkami nie była odebrana jako narzucanie się, pamiętać trzeba o ogromnej delikatności i budowaniu więzi emocjonalnej. Postarajmy się pozostawić seniorom jak największy margines samodzielności oraz możliwość podejmowania decyzji. Doradzajmy, lecz zostawiajmy wybór, tak długo, jak będzie to możliwe. Proponujmy bezpieczne rozwiązania, dyskretnie przypominajmy, nie zapominajmy o szacunku – wtedy opieka nad osobą starszą przyniesie jej ulgę, nie odbierając godności. Możemy też, w miarę możliwości, prosić o pomoc w wykonaniu drobnych prac – takie zaangażowanie w życie rodziny daje poczucie bycia potrzebnym, zajmuje czas i pozwala dłużej pozostać sprawnym.

Kwestie organizacyjne

Decydując się na samodzielną opiekę nad chorym członkiem rodziny, musimy liczyć się z problemami natury organizacyjnej. Aby pogodzić nowe obowiązki z pracą zawodową, warto skorzystać z pomocy reszty rodziny oraz przyjaciół – biorąc na siebie zbyt wiele, łatwo jest utracić siły, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W kwestii opieki nad osobą starszą możemy też liczyć na wsparcie odpowiednich instytucji, np. pomocy społecznej, czy też znalezionej na własną rękę opiekunki. Popularnym rozwiązaniem jest tzw. model mieszany, w którym przez większość czasu sami troszczymy się o seniora, a co jakiś czas opiekę powierzamy opiekunce zyskując w ten sposób możliwość zajęcia się własnymi sprawami. Pamiętajmy, że dla naszych bliskich obecność obcej osoby w domu może być trudna do przyjęcia – warto na spokojnie wytłumaczyć, jakie pozytywne skutki niesie ze sobą taka decyzja, a także słowo „opiekunka” zastąpić określeniem „pani do pomocy”, które nie budzi negatywnych skojarzeń.

Back to Top