AlergieKosmetyki dla alergików

Kosmetyki dla alergików

by

W preparatach kosmetycznych dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do uczuleń nie stosuje się substancji zapachowych, barwników, konserwantów i stabilizatorów.

Efekty uboczne, które wywołuje stosowanie różnego rodzaju kosmetyków, dotyczą ok. 10-20% ludzi dorosłych. W wyniku ich działania pojawiają się zmiany skórne – zaczerwienienia, wysypka, złuszczanie się naskórka, a także pieczenie i świąd skóry.

Wśród reakcji po użyciu preparatów kosmetycznych można wyróżnić tzw. odczyn pierwotny drażniący oraz odczyn alergiczny (przy czym często obserwuje się przechodzenie od jednego stanu do drugiego). Ten pierwszy może pojawić się u każdego w postaci stanu zapalnego skóry w miejscach stosowania kosmetyku i mija po jego odstawieniu. Odczyn alergiczny występuje tylko u osób nadwrażliwych na dany składnik, pojawia się nawet w miejscach, w których nie stosowano kosmetyku. Objawia się często swędzeniem skóry, grudkami i pęcherzykami, ma charakter przewlekły i nawrotowy, nazywa się go też wypryskiem kontaktowym.

Podrażniają, uczulają

Mianem alergenów są określane substancje chemiczne wywołujące uczulenia (alergie). W kosmetykach są nimi najczęściej składniki kompozycji zapachowych, barwniki, konserwanty, składniki roślinne olejków eterycznych, metale ciężkie (pojawiające się niekiedy w śladowych ilościach w środkach kosmetycznych).

Jak to wygląda w praktyce? Otóż np. uczulenie na różne kremy mogą wywołać: nieodpowiednie warunki produkcji, niewłaściwe dobranie kremu do rodzaju skóry, a także wspomniane już środki konserwujące, barwiące i zapachowe. W kosmetykach upiększających najwięcej podrażnień powodują lakiery do paznokci i do włosów, a poza tym farby do włosów (np. utleniające), płyny do trwałej ondulacji, szampony, mydła, środki do depilacji. Tusz do rzęs może natomiast wywołać podrażnienie spojówek. Alergizująco mogą działać też olejki eteryczne, np. bergamotowy.

Warto wiedzieć, że można ustalić rodzaje alergenu na podstawie tzw. prób płatkowych (kontaktowych), które przeprowadzają lekarze dermatolodzy i alergolodzy. Należy też uważnie obserwować swoje reakcje na dane preparaty kosmetyczne, aby unikać tych, które mogą uczulać. Radzimy również zasięgać porady u dermatologów.

Co zawierają?

Przypadki kontaktowych odczynów alergicznych i podrażnień w wyniku stosowania kosmetyków sprawiły, że zainteresowano się preparatami naturalnymi, głównie substancjami roślinnymi i mineralnymi, uważanymi za mniej szkodliwe. Firmy kosmetyczne rozpoczęły produkcję serii kosmetyków przeciwalergicznych, zwanych hipoalergicznymi (hypoalergicznymi), przeznaczonych dla skóry szczególnie wrażliwej.

Wśród składników omawianej grupy kosmetyków znajdują się: kiełki pszenicy, ekstrakt z nasion lnu, witaminy, morskie algi, glinka zielona, aloes, wyciąg z kwiatów lipy i arniki, allantoina, olej awokado, olej ze słodkich migdałów, wyciąg z siemienia lnianego, olej z nasion bawełny, olej kokosowy, wyciąg ze świetlika, olej z ogórecznika, olej z wiesiołka, wyciąg z nagietka, pantenol (prowitamina B5). Jak widać, większość z nich jest pochodzenia roślinnego.

Preparaty tego typu nie zawierają natomiast substancji zapachowych, barwników, konserwantów i stabilizatorów.

Kosmetyki dla alergików powinny być ponadto poddawane specjalnym badaniom i testom w celu potwierdzenia skuteczności ich hipoalergicznego działania.

Dla skóry wrażliwej

Wiele firm kosmetycznych ma w swojej ofercie preparaty przeznaczone dla skóry skłonnej do uczuleń i podrażnień (dostępne w specjalistycznych sklepach oraz aptekach) np.:

  • seria AA firmy Oceanic – dla osób z chorobami alergicznymi i o wrażliwej skórze (m.in. kremy do twarzy, pod oczy oraz na dekolt, mleczko, tonik, żel pod prysznic, maseczki, szampon);
  • seria do cery szczególnie wrażliwej fimy Eris (śmietanka, tonik, kremy, balsam do ciała);
  • kosmetyki do skóry wrażliwej z serii Swisslogical firmy Zepter (mleczko, tonik, kremy);
  • mydło antyseptyczne i emulsja Australian Bodycare z olejkiem z drzewa herbacianego;
  • maseczka Sensitive Polleny-Ewy dla osób z wrażliwą skórą, rumieniem i objawami trądziku różowatego;
  • serum kojące Dermika XXI do cery wrażliwej, często ulegającej podrażnieniom;
  • hipoalergiczny krem do rąk oraz nie perfumowana pomadka do wrażliwych ust z serii Vaseline Intensive Care.

Trzeba tu również wymienić specjalne preparaty pielęgnacyjne i dermatologiczne, które można kupić tylko w aptekach bez recepty:

  • seria bawełniano-lniana Natura hypo formuła firmy Dax Cosmetics do skóry wrażliwej i alergicznej (kremy, tonik, mleczko);
  • seria Vichy – hipoalergiczna, na bazie wody termalnej (kremy, żel do mycia twarzy, środki do demakijażu i inne);
  • seria La Roche Possay na bazie wody termalnej (woda, kostka do mycia, krem);
  • seria medycznych środków Sebamed firmy Sebapharma do pielęgnacji skóry wrażliwej i z problemami (np. kostka i emulsja do mycia, żel pod prysznic, płyn do kąpieli i pod prysznic, mleczko i tonik, kremy);
  • seria dermatologiczna do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej E 45 firmy Boots Company (np. emulsja i olejek do kąpieli, krem, mleczko)
Back to Top