PrawoJak leczyć zapalenie jelita grubego? Dieta, lekarstwa, domowe sposoby

Jak leczyć zapalenie jelita grubego? Dieta, lekarstwa, domowe sposoby

by

Choroby alergiczne dotykają nie tylko skórę i drogi oddechowe, ale także układ pokarmowy. Jedną z nich jest zapalenie jelita grubego, które najczęściej dotyczy niemowląt i małych dzieci. Jak je leczyć, jeśli jest spowodowane uczuleniem?

Skąd się bierze alergiczne zapalenie jelit?

Alergia, choć kojarzy się najczęściej z katarem siennym, spuchniętą twarzą czy swędzącą wysypką, może pojawić się głębiej w organizmie. Tak bywa w przypadku alergii pokarmowej, której objawy związane są głównie z jelitami.

W szczególnym przypadku alergia taka prowadzi do zapalenia jelita grubego. Dzieje się tak u małych dzieci (najczęściej w 2. miesiącu życia), choć choroba ta może wystąpić już u młodszych niemowląt, a także później. Przyczyną jest uczulenie na składnik pokarmu. Dziecko może być uczulone zarówno na mleko mamy, jak i na białka mleka krowiego, które zbyt wcześnie pojawiły się w jego diecie.

Jakie są objawy choroby?

Alergiczne zapalenie jelit grubego nie objawia się gwałtownie. Dziecko zwykle nie ma gorączki i nie płacze więcej niż zwykle. Symptomem choroby jest zmiana w wyglądzie stolca, który staje się luźniejszy. Widoczny bywa w nim śluz, a czasem ślad krwi. Dochodzi też do zwiększenia liczby wypróżnień. Po pewnym czasie zauważysz, że niemowlę traci na wadze.

Czy wiesz, że…?

Krew w kale jest zawsze objawem alarmującym. Wymaga pilnej wizyty u lekarza i diagnostyki. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych!

Zapalenie jelita grubego – dieta przyczyną problemów?

Wiele osób łączy alergiczne zapalenie jelita grubego z białkami mleka krowiego. Przyczynę choroby wiążą więc ze zbyt wczesnym włączeniem mleka krowiego do diety dziecka lub nadmiarem produktów mlecznych w diecie mamy. Tymczasem u większości niemowląt, u których pojawiła się ta przypadłość, nie stwierdza się żadnej z tych sytuacji.

Pierwotna przyczyna alergicznego zapalenia jelita grubego nie jest do końca poznana. Być może u niektórych dzieci układ immunologiczny przewodu pokarmowego wolniej dojrzewa i początkowo źle rozróżnia, który czynnik jest zagrożeniem dla organizmu. Każda alergia zaczyna się bowiem od niewłaściwego rozpoznania obcego antygenu jako intruza, którego należy zwalczyć.

Jak leczyć zapalenie jelita grubego?

Jeżeli Twoje niemowlę ma objawy, które mogą wskazywać na tę chorobę, niezwłocznie udaj się z nim do lekarza. Nieleczone alergiczne zapalenie jelita grubego prowadzi do zaburzeń wzrastania i rozwoju.

Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z uwzględnieniem objawów dziecka, diety (zarówno niemowlęcia, jak i mamy), częstości i wyglądu stolców, a także zmian wagi dziecka. Zleci badanie próbki kału i badania krwi, takie jak morfologia czy stężenie albumin w surowicy.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badań obrazowych – RTG i USG jamy brzusznej czy kolonoskopii z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Potwierdza ono alergiczne zapalenie, wykluczając inne choroby jelita grubego, dające podobne objawy.

Zapalenie jelita grubego – dieta jako terapia

Alergiczne zapalenie jelita grubego jest chorobą, w której podstawą leczenia jest modyfikacja diety. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, lekarz zaleca eliminację z diety mamy pokarmów podejrzewanych o wywoływanie alergii u dziecka (np. krowiego mleka).

Korzystne może być podawanie probiotyków. W tym czasie należy pozostawać pod regularną opieką lekarza, który indywidualnie decyduje o przebiegu i czasie trwania diety eliminacyjnej. Zwykle objawy alergicznego zapalenia jelita grubego mijają w ciągu 2 tygodni, a maluszek znów zaczyna prawidłowo się wypróżniać i przybierać na wadze.

Back to Top