AlergiePoradnik dla alergików. Co pyli w lipcu?

Poradnik dla alergików. Co pyli w lipcu?

by

Kiedy za oknem świeci słońce, a temperatury robią się coraz wyższe, zaczynasz pewnie myśleć o urlopie. Odpoczynek mogą jednak popsuć uciążliwe symptomy alergii, dlatego dowiedz się wcześniej, co pyli w lipcu i zaopatrz ewentualnie w ewentualne niezbędne środki. Jakie drzewa kwitną w lipcu? Jakie rośliny są w tym miesiącu szczególnie dokuczliwe i jak skutecznie zmniejszyć objawy uczulenia?

Katar czy wysypka?

Alergia w lipcu to dość powszechne zjawisko. Późną wiosną i latem w powietrzu aż roi się od pyłków, dlatego alergicy powinni szczególnie dobrze zaplanować urlop: wybrać takie miejsce i czas kiedy stężenie pyłków jest najmniejsze, a na spacery decydować się najlepiej bezpośrednio po deszczu. Pylenie w lipcu wpływa przede wszystkim na układ oddechowy. Rzadko powoduje alergie skórne. Co uczula w lipcu i jakich roślin jako alergik powinieneś unikać?

Grzyby pleśniowe

W lipcu stężenie zarodników grzybowych w powietrzu może być większe niż stężenie pyłków roślin. Wysoka temperatura, szczególnie w połączeniu z wilgotną glebą, stwarza idealne warunki do rozwoju zarodników grzybów mikroskopowych, które bardzo często stają się przyczyną alergii.

Pokrzywa

W tym okresie nadal pyli pokrzywa, która może wywoływać alergię aż do października, ale w lecie jej oddziaływanie jest szczególnie intensywne. Osobom uczulonym na to (cenne skądinąd) ziele zaleca się regularne picie naparu z pokrzywy. To ziele nie tylko wzmacnia Twój organizm (w tym np. włosy), ale również uodparnia go na pyłki. Pylenie w lipcu będzie dla Ciebie dzięki temu mniej dokuczliwe.

Trawy

Jeden z najczęstszych alergenów – trawy, nie dają spokoju uczulonym również latem. Alergia w lipcu na trawy jest już mniej intensywna niż wiosną i pod koniec czerwca, ale możesz się jej jeszcze spodziewać do połowy miesiąca. Pyłki traw powodują katar sienny i atopową astmę oskrzelową.

Lipa

Jakie drzewa kwitną w lipcu? Oczywiście lipy! Choć są pięknymi, cudownie pachnącymi drzewami, alergicy nie docenią raczej ich walorów. Przez cały miesiąc dokuczają one osobom uczulonym na ich pyłki, powodując katar sienny, zapalenie spojówek i pokrzywkę. Trudno też ominąć region ich oddziaływania, gdyż stężenie pyłków lipy utrzymuje się na wysokim poziomie w całej Polsce.

Szczaw i babka zwyczajna

Pylenie w lipcu obejmuje też szczaw zwyczajny i babkę zwyczajną. Alergia na ich pyłki trwa dość długo, bo aż do połowy września, ale liczba osób uczulona na niego jest niewielka. Małe jest również stężenie ich pyłków w powietrzu, dlatego większość osób nie odczuwa w tym przypadku żadnych objawów alergii.

Bylica pospolita

Bylica może wywołać nieprzyjemne objawy alergii w drugiej połowie miesiąca, gdyż pylenie w lipcu rozpoczyna stosunkowo późno. Stężenie alergenów bylicy wzrasta pod koniec miesiąca i wtedy też objawy uczulenia są najbardziej odczuwalne. Tak jak w przypadku innych lipcowych alergenów, będziesz miał głównie katar sienny, ale mogą pojawić się również inne kłopoty z układem oddechowym, w tym kaszel.

Jak ochronić się przed tym, co pyli w lipcu?

Alergia w lipcu bywa bardzo dokuczliwa i potrafi zepsuć wypoczynek, dlatego warto sięgnąć po środki, które pomogą zwalczyć jej objawy. Oznacza ona przede wszystkim problemy w obrębie układu oddechowego, dlatego przed tym, co uczula w lipcu warto zaopatrzyć się w dobry spray do nosa, pomagający w przypadku kataru alergicznego z ektoiną – białkiem wytwarzanym przez mikroorganizmy żyjące w trudnych warunkach. Substancja skutecznie chroni komórki przed alergenami, nawilża błonę śluzową nosa i wspiera jej regenerację (np. Ectoalerg lub krople do oczu, które złagodzą zaczerwienienia i zmniejszą łzawienie oczu – w tym Ektin lub Alectoin).

Najlepsze rozwiązanie dla alergików to wyjazd nad morze lub jezioro w miejsce, gdzie pogoda nie grozi nagłym załamaniem. W górach stężenie pyłków w powietrzu jest niskie tylko powyżej 1000-2000 m. n. p. m. Niżej jest ono takie samo, jak na terenach nizinnych.

Back to Top