AlergieNie mogę się umyć, czyli uczulenie na wodę

Nie mogę się umyć, czyli uczulenie na wodę

by

Uczulenie na światło słoneczne czy wodę to rodzaj alergii, który chyba najtrudniej sobie wyobrazić. Woda jest przecież niezbędna do życia. Uczuleni nie mogą mieć z nią jednak kontaktu, bo kończy się to podrażnieniami skóry. Jakie są inne objawy alergii na wodę i jak sobie radzić z tak nietypową dolegliwością?

Uczulenie od wody – czym jest?

Uczulenie od wody znane jest już od dawna, ale nadal nie do końca wiadomo, skąd i dlaczego się pojawia. Nieprzyjemne reakcje alergiczne mogą powodować nawet pot i łzy. Uczulenie na samą wodę jest jednak niezwykle rzadkie – dotyczy zaledwie kilkudziesięciu osób na całym świecie. Najczęściej uczula chlor, fluor, inne związki chemiczne, drobnoustroje lub zanieczyszczenia, jakie znajdują się w wodzie. Na alergię  tego typu najbardziej narażone są dziewczynki, które wchodzą w okres dojrzewania. Nie wiadomo, czy schorzenie jest dziedziczne.

Uczulenie na wodę – objawy

Reakcja alergiczna pojawia się już w przeciągu kilku-kilkunastu minut po kontakcie z wodą. Najczęściej są to twarz, ramiona czy górna część klatki piersiowej. Wśród objawów znajdują się:

  • mrowienie,
  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • zaczerwienienie,
  • krostki,
  • pokrzywka,
  • przesuszająca się skóra,
  • bolesna wysypka,
  • bąble wypełnione płynem surowiczym,
  • reakcja ogólnoustrojowa, która może zagrozić życiu (bardzo rzadka).

Pokrzywka wodna to z kolei reakcja uczuleniowa na samą wodę. Objawia się zaczerwienieniem i bąblami. Temperatura wody nie ma wpływu na wystąpienie tej reakcji. Jeśli Twoja skóra reaguje pieczeniem i wysypką wyłącznie na zimną wodę, oznacza to, że masz do czynienia z uczuleniem na zimno. Wszelkie objawy ustępują zwykle po 2 godzinach.

Jak możesz sprawdzić, czy masz uczulenie na wodę?

Jeśli zauważasz u siebie po kąpieli, treningu lub np. myciu rąk powyższe objawy, udaj się do dermatologa, który potwierdzi Twoje przypuszczenia, oceni stan skóry i zleci odpowiednie leczenie. W domu możesz sprawdzić samodzielnie, czy jest to uczulenie na samą wodę, czy może na jej pojedyncze składniki. Zrób test: polej jedną rękę wodą z kranu, a drugą wodą destylowaną. Jeśli reakcja wystąpi na obydwu, będzie to oznaczało, że masz rzadką postać pokrzywki wodnej.

Najprościej byłoby unikać alergenu, jednak w tym przypadku jest to niestety niemożliwe. Każda łza, kropla potu, ale także kąpiel, deszcz czy zwykłe kosmetyki powodują wystąpienie nieprzyjemnych podrażnień.

Nie bój się wody termalnej

Nawet jeśli cierpisz na uczulenie na substancje zawarte w wodzie, nie rezygnuj z higieny osobistej. Bierz krótkie prysznice. Używaj specjalnych kosmetyków do pielęgnacji, w tym nawilżających i natłuszczających kremów, emulsji czy wody termalnej, np. La Roche-Posay, Eau Thermale Avene lub Vichy Eau Thermale Mineralisante. Ten kosmetyk wzmacnia naturalne mechanizmy obronne skóry, koi i łagodzi podrażnienia. Do mycia twarzy i ciała możesz też wykorzystywać nawilżane chusteczki lub myć twarz przefiltrowaną wcześniej wodą.

Życie z alergią na wodę

Przeprowadzając się, bierz pod uwagę jakość wody w nowym budynku lub mieście. Unikaj deszczu, kąpieli w basenach, ogranicz wysiłek fizyczny i… pocałunki. Jako, że leczenie przyczynowe jest obecnie w fazie testów, stosuje się głównie leczenie objawowe. Niektórym chorym pomagają leki antyhistaminowe. Innym z kolei służy znieczulająca kapsaicyna (obecna w papryczkach chilli), sterydy, epinefryna i beta-blokery. Wspólnie z dermatologiem sprawdź, co jest dla Ciebie najlepsze – sięgnij po sprawdzone rozwiązania i… nie bój się wody!

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top