AlergieJak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? 9 typowych objawów

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? 9 typowych objawów

by

Ostatnio coraz częściej słyszy się o atopowym zapaleniu skóry. To schorzenie, które dotyczy głównie dzieci, ale nie omija także dorosłych. Jak możesz rozpoznać jego objawy? Czy każdy symptom właściwy AZS wskazuje na tę chorobę?

Atopowe zapalenie skóry – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawracająca choroba skóry o nieznanym pochodzeniu. Nie jest zakaźna. Atopowe zapalenie skóry ma swoje początki zazwyczaj w dzieciństwie. Najczęściej objawy AZS mijają wraz z wiekiem (mniej więcej od lat szkolnych), jeśli więc choruje Twój maluch, to istnieje duża szansa na znaczną poprawę jego stanu.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry – typowe objawy

Miejsce występowania objawów AZS zależy od wieku chorego. U niemowląt zmiany skórne występują najczęściej na policzkach. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym – w pobliżu stawów, szczególnie łokci, nadgarstków, kolan i kostek. Dzieci w wieku szkolnym i dorośli, oprócz okolic stawów, mają objawy także na powiekach, sutkach i rękach. Oto lista najczęstszych objawów atopowego zapalenia skóry.

  1. Nadmierna suchość skóry

    Skóra przesusza się najczęściej na twarzy oraz w zgięciach łokci i kolan. Taki stan sprawia, że staje się ona szczególnie wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne, zwiększa się też świąd. Staraj się ją regularnie nawilżać.

  2. Łuszczenie

    Przesuszona skóra z czasem zaczyna się łuszczyć i bardzo swędzieć, co prowadzi do licznych podrażnień. Łuszczenie pojawia się najczęściej w okolicach nosa, uszu, ust, na policzkach, w zgięciach łokci i kolan.

  3. Świąd skóry

    Świąd jest dokuczliwy, nie pozwala spać – pojawia się najczęściej wieczorem i w godzinach nocnych, utrudnia też codzienne funkcjonowanie. Nasila się w fazach zaostrzenia choroby. Unikaj szorstkich ubrań, gąbek czy myjek. Dziecku zakładaj na noc rękawiczki, aby się nie drapało.

  4. Zgrubienie skóry

    Skóra w wyniku podrażnień, np. ciągłego drapania, staje się coraz grubsza, zaznaczają się jej naturalne bruzdy. Staraj się ją zmiękczać i nawilżać odpowiednimi kremami i maściami.

  5. Zaczerwienienie skóry

    Zaczerwienienie skóry pojawia się w ostrej fazie choroby. Z czasem w jego miejscu mogą pojawić się krostki i pęcherze, z których sączy się płyn surowiczy.

  6. Nadżerki, guzki, wysięki

    Te zmiany skórne to pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry. Jeśli zauważysz je u swojego dziecka, to najlepszym wyjściem będzie pokazanie ich lekarzowi przy okazji najbliższej wizyty.

  7. Okrągłe wypryski

    Wypryski te rozproszone są na całym ciele – są suche, zaczerwienione i swędzące, przez co łatwo pomylić je z grzybicą.

  8. Skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych

    Obejmuje m.in. zakażenia gronkowcem. Ich przyczyną jest przerwanie ciągłości powłoki skórnej w wyniku podrażnień wywołanych drapaniem skóry czy naruszeniem pęcherzy, nadżerek – w ten sposób do ciała wnikają zarazki. Zwracaj uwagę na takie zaognione miejsca na ciele i pozwól im się zagoić.

  9. Stany zapalne skóry

    Zapalenia skóry pojawiają się często u dzieci. Jeśli Twoje dziecko nosi pieluszki, zwracaj szczególną uwagę na to, czy nie ma od niej odparzeń – to może być jedna z przyczyn zapalenia skóry.

Jak widzisz, objawy atopowego zapalenia skóry są dosyć typowe. Pojedyncze symptomy mogą jednak wystąpić u każdego, kto nie choruje na AZS. Najlepszym wyjściem będzie więc wizyta u specjalisty.

Profilaktyka atopowego zapalenia skóry

Dwa najważniejsze aspekty profilaktyki AZS dotyczą odpowiedniego nawilżania i unikania wszelkich drażniących czynników. Staraj się, by Twoja kąpiel w wannie nie trwała więcej niż ok. 15 minut (zbyt długa kąpiel przesusza skórę). Idealny w takiej sytuacji byłby szybki i ciepły (ale nie gorący) prysznic.

Po kąpieli dokładnie osuszaj (ale nie trzyj!) swoją skórę i wklepuj balsam lub krem nawilżający. Pamiętaj, że wszelkie kosmetyki dużo lepiej wchłaniają się tuż po myciu. Swoje ubrania pierz w delikatnych środkach i starannie je płucz, aby uniknąć podrażnień od detergentów.

Pomimo tego, że choroba jest dokuczliwa, to możesz prowadzić normalne życie. Staraj się regularnie nawilżać swoją skórę i chronić ją przed podrażnieniami, a poczujesz znaczną ulgę.

Back to Top