Alergie5 najczęstszych chorób alergicznych

5 najczęstszych chorób alergicznych

by

Myślisz, że alergia to tylko lekka wysypka lub łzawienie oczu? Nic bardziej mylnego chorób alergicznych jest znacznie więcej. Być może cierpisz na astmę albo świerzbiączkę. Oto 5 częstych chorób alergicznych.

Pokrzywka

To nie jest zwykła wysypka alergiczna. Poznasz ją po swędzących bąblach pokrzywkowych, które pojawiają się na ciele. Ze względu na rodzaj dzielimy ją na:

  • ostrą – to uczulenie na leki lub pokarmy. Rozpoznasz je po ostrych objawach, które pojawiają się miejscowo lub na całym ciele. Zmiany są dość rozległe, ale choroba szybko mija. Często towarzyszy jej gorączka, bóle mięśni i stawów,
  • przewlekłą – tu odkrycie alergenu jest dość trudne. Na ogół jest pochodzenia pokarmowego, lekowego lub bakteryjnego. Zmiany na skórze są niewielkie, ale trudno się ich pozbyć i często wracają,
  • fizykalną – głównym czynnikiem, który ją wywołuje, jest bodziec fizyczny, np. wychłodzenie albo przegrzanie, uraz mechaniczny, wysiłek fizyczny albo pot.

Unikanie kontaktu z alergenem to najlepsze lekarstwo na pokrzywkę. Kiedy się pojawi, przyjmuj leki przeciwhistaminowe, a w ostrych przypadkach hormony sterydowe. Miejscowo stosuj preparaty, które zmniejszają uczucie wysuszenia i podrażnienia (np. A-Derma EXOMEGA Creme Emolliente).

Niektórzy specjaliści do pokrzywki zaliczają także obrzęk naczynioruchowy, czyli nabrzmienie skóry i znajdujących się pod nią tkanek.

Astma oskrzelowa alergiczna

To najczęstszy rodzaj astmy. Powoduje ją głównie wdychanie pyłków lub roztoczy. Układ odpornościowy chorego jest nadwrażliwy i traktuje nieszkodliwe substancje, np. sierść kota lub pyłki, jak największego wroga.

Niemal każdy chory na astmę czuje się gorzej po ćwiczeniach fizycznych, wdychaniu zimnego powietrza lub wszelkiego rodzaju dymu, kurzu i mocnych zapachów.

Alergiczna astma oskrzelowa ma bardzo charakterystyczne dla alergii objawy: duszący kaszel alergiczny, drapanie w gardle, świszczący oddech, duszności i przyspieszony oddech.

Katar alergiczny

Katar alergiczny może objawiać się dwojako. Najbardziej powszechna forma to katar sienny, czyli ostry, alergiczny katar, który występuje głównie wiosną lub latem. Powodują go pyłki kwiatowe lub grzybki.

Najczęstsze objawy, które możesz zaobserwować u siebie, albo u swojego dziecka to drapanie w gardle, kichanie, wodnista wydzielina z nosa, rozdrażnienie, utrata apetytu. W leczeniu kataru siennego pomagają środki przeciwuczuleniowe.

Katar alergiczny może objawiać się też jako niesezonowy alergiczny nieżyt nosa. Jest on podobny do kataru siennego i objawia się uporczywym wodnistym katarem, kichaniem, bólem głowy, łzawieniem i opuchlizną oczu. W tym przypadku objawy utrzymują się niestety przez cały rok.

Atopowe Zapalenie Skóry

Tą nazwą określa się alergiczne zmiany skórne. AZS poznasz po uporczywym swędzeniu, zgrubieniach na skórze, bruzdach i łuszczeniu się skóry. Czasami dochodzi też do powiększenia węzłów chłonnych. Zmiany te występują przeważnie na twarzy, karku, łokciach i pod kolanami. Mogą w niektórych przypadkach objąć całą powierzchnię skóry.

Aby złagodzić objawy AZS, stosuj m. in. preparaty regenerujące (np. krem Avène Cicalfate) i uzupełniające poziom lipidów (np. balsam Lipikar Baume AP+)

Wyprysk kontaktowy

Wyprysk kontaktowy występuje przede wszystkim u osób dorosłych. Rozpoznasz go po pojawiających się na ciele czerwonych plamach, które łuszczą się i swędzą.

Kontaktowe zapalenie skóry często jest konsekwencją wykonywanego zawodu. Szczególnie narażone są osoby pracujące przy barwieniu tkanin, wyprawianiu skór oraz produkcji kosmetyków i środków czystości. Może być też wywołany przez zamki błyskawiczne, metalowe guziki, oprawki okularów, nożyczki, papier gazetowy czy gumowe zabawki.

Back to Top