PoradyJak skutecznie leczyć przeziębienie?

Jak skutecznie leczyć przeziębienie?

by

Okresy jesienno – wiosenne są czasem najczęstszych problemów zdrowotnych. Odpowiedzi na pytania dlaczego tak się dzieje, jest wiele. Ot chociażby, częsta zmiana temperatur powietrza, sprzyjające warunki dla rozwoju bakterii czy bagatelizowanie przeziębień i roznoszenie zarazków. Te czy inne odpowiedzi, bardziej bądź mniej podparte adekwatną wiedzą medyczną, prowokują do postawienia innego pytania. Mianowicie: jak chronić się przed przeziębieniem? Odpowiedzi może być oczywiście wiele. W aptekach a nawet w sklepach spożywczych i internetowych udostępniane są kolorowe preparaty, których twórcy w odważnych reklamach przekonują o ich skuteczności.

Jednak ja chcę zaproponować naturalną formę leczenia. Naturalną i skuteczną. Naukowcy wciąż badają składniki, które za chwilę przedstawię i zachwycają się mnogością ich atrybutów.

Apiterapia. To, dość magiczne słowo, oznacza leczenie oraz profilaktykę schorzeń przy pomocy produktów pszczelich.

Głównym i najbardziej rozpowszechnionym pszczelim produktem zdrowotnym jest miód. Jest to najcenniejsza i niepowtarzalna substancja odżywcza, jaką dostarcza nam natura. Miód posiada wiele wartości bakteriobójczych i uodparniających, które znane są ludziom od 4 tysięcy lat. Nasi starożytni przodkowie wykorzystywali leczniczą moc miodu w sposób raczej instynktowny, bowiem bazowali jedynie na obserwacji przyrody. Dzisiaj jednak w sposób naukowy można potwierdzić niezwykłość substancji miodnej. Ze względu na surowiec z jakiego miód został wyprodukowany, miody można podzielić na trzy kategorie: miody kwiatowe, inaczej nektarowe, miody spadziowe oraz miody mieszane.

Pszczoły z kwiatów zbierają jednak nie tylko nektar lecz również pyłek kwiatowy. W rodzinie pszczelej pyłek jest podstawowym atrybutem białkowym, bez którego życie pszczół byłoby wręcz niemożliwe. Pszczoły z niezwykłą starannością przygotowują pyłek umieszczając go w woskowych komórkach. Taka przerobiona postać pyłku nosi nazwę pierzgi. Obie postaci pyłku dostępne są u pszczelarzy i w sklepach pszczelarskich. Pyłek kwiatowy i pierzga jest bez wątpienia najbardziej odżywczym roślinnym produktem. Zawiera nie tylko wcześniej wspomniane białko ale również cukry złożone i proste, sole mineralne, tłuszcze, witaminy. Odznacza się wieloma substancjami bakteriobójczymi oraz regenerującymi, leczniczymi i odżywczymi. Udowodnione jest również, że pierzga wzmacnia układ nerwowy szczególnie w stanach depresyjnych bądź w stanach przemęczenia psychicznego. Reguluje również funkcjonowanie układu trawiennego przy chorobach wrzodowych.

Kolejnym niezwykłym pszczelim produktem jest kit. Jest to produkt znany już starożytnym Grekom, na co wskazuje naukowa nazwa kitu – propolis. Propolis jest substancją, która przede wszystkim wzmacnia konstrukcję ula i zabezpieczającą ul przed rozwojem drobnoustrojów, niebezpiecznych dla pszczół. Pszczoły kitem dezynfekują wnętrze każdej komórki w plastrach woskowych. W jaki jednak sposób kit pszczeli służy w apiterapii? Naukowcy potwierdzają aż trzysta substancji leczniczych wchodzących w skład propolisu. Liczba jednak tych substancji wciąż ulega zmianom. Współczesne badania potwierdzają skuteczność działania propolisu. Organizm ludzki szybko uodparnia się na antybiotyki farmaceutyczne. Propolis jednak to zespół wielu związków chemicznych, które współdziałają ze sobą. Bakterie nie zdążą wytworzyć tylu antyciał w ciągu jednego pokolenia. Wielu naukowców nie bez kozery nazywają propolis antybiotykiem na miarę XXI wieku. Dobrze jest zainteresować się taką naturalną formą leczenia przeziębień i profilaktyką zdrowotną. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wyżej wymienione produkty można konsumować na różne sposoby. Istnieje bowiem bardzo wiele przepisów kulinarnych, wykorzystujących produkty pszczele.

Pszczoły mogą kojarzyć się człowiekowi z małym, złośliwym owadem, które tylko czeka, aby człowiekowi wbić żądło i sprawić ból. Spróbujmy jednak zastanowić się głębiej i spojrzeć na pszczoły jak na małych przyjaciół człowieka; jak na owady, które produkują substancje mogące dać człowiekowi długowieczne życie w zdrowiu!

Back to Top