AlergieProfilaktyka alergii – czy jest możliwa?

Profilaktyka alergii – czy jest możliwa?

by

Uczulenie na pyłki, roztocza, białko mleka krowiego trudno spotkać dziecko, które nie byłoby na coś uczulone i nikogo to już nie dziwi. Odczulanie czy leki przeciwhistaminowe to pojęcia, które są znane nie tylko w branży medycznej. Czy w dzisiejszych czasach możliwa jest profilaktyka alergii i zmniejszenie liczby uczulonych?

Profilaktyka a skłonność do alergii

Profilaktyka to bardzo ważna kwestia w przypadku wszystkich chorób. Działania zapobiegawcze minimalizują ryzyko i pozwalają na lepsze funkcjonowanie organizmu. Wbrew powszechnej opinii, jest ona też możliwa w przypadku alergii.

Wyróżnia się 3 podstawowe etapy profilaktyki:

  • Pierwszy: profilaktyka pierwotna, która oznacza zapobieganie rozwoju uczuleń i chorób alergicznych u osób zdrowych.
  • Drugi: profilaktyka wtórna, jest skierowana do osób już chorych. Jej główny cel to powstrzymanie dalszego rozwoju choroby. Stosuje się ją najczęściej przy astmie czy atopowym zapaleniu skóry.
  • Trzeci: ostatni typ profilaktyki nazywany jest profilaktyką trzeciorzędową. Stosowany jest w przypadku osób z chorobami przewlekłymi i ma zapobiegać zaostrzeniom chorób alergicznych.

Alergeny pokarmowe

O profilaktyce często mówi się w przypadku alergii pokarmowej, ponieważ jest ona bardzo popularna i dotyka zazwyczaj niemowlęta. Co powinnaś zrobić, kiedy zauważysz u swojego maluszka objawy uczulania na pokarmy?

Aby zapobiegać alergii u niemowląt, powinnaś karmić dziecko piersią przynajmniej przez pół roku. Do pierwszego roku życia, dopóki dziecko jest dokarmiane piersią, najlepiej nie stosuj w ogóle w pokarmach mleka krowiego czy koziego, gdyż może to powodować wysypkę alergiczną.

Wraz z rozwojem dziecka, możesz do jego diety wprowadzać kolejne pokarmy. Jednak rób to pojedynczo, aby móc obserwować reakcję organizmu. Dopiero po upływie pierwszego roku życia możesz wprowadzać większe ilości białka roślinnego (na przykład potrawy z grochu, fasoli, soczewicy, soi). Jeśli chcesz uniknąć wysypki pokarmowej, zamiast mleka krowiego podawaj mleko zastępcze.

UWAGA! Kiedy dziecko dziedziczy alergię po matce może pojawić się problem. Jeżeli system immunologiczny matki ze skłonnościami do alergii pracuje nieprawidłowo, wówczas istnieje wysokie ryzyko, że dziecko może również mieć alergię. W takim wypadku niemowlę, mimo że jest karmione wyłącznie mlekiem matki, jest narażone na szkodliwą alergię pokarmową.

Alergia – dieta przyszłej mamy

Dieta w czasie ciąży jest nieodłącznym elementem profilaktyki alergii. Jadłospis przyszłej mamy powinien być bogaty w pokarmy odpowiednio zbilansowany jakościowo i energetycznie.

Co ważne, ograniczenie pokarmów potencjalnie alergizujących nie wpływa na wystąpienie alergii u dziecka. Dlatego możesz jeść niemal wszystko, nawet te produkty, które mogą uczulić dziecko w przyszłości, o ile sama nie jesteś na nie uczulona. Czego zatem powinnaś unikać? Głównie barwników i konserwantów. Do prawidłowego jadłospisu powinnaś włączyć natomiast suplementację kwasu foliowego oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Działania profilaktyczne najczęściej stosuje się u mam, których dzieci są narażone na alergię ze względu na występowanie alergii pokarmowej u rodziców i rodzeństwa. Jednak geny to nie wszystko. Przyszła mama powinna także zadbać o inne elementy, które mogą wpłynąć na zwiększenie ryzyka alergii u dziecka. Takim czynnikiem jest na przykład dym papierosowy – wpływa on niekorzystnie zarówno na mamę, jak i dziecko.

Back to Top