AlergieJak sprawdzić, czy masz uczulenie na penicylinę?

Jak sprawdzić, czy masz uczulenie na penicylinę?

by

Penicylina jest jednym z najczęściej uczulających leków, jednocześnie bardzo często przepisywanym i skutecznym w leczeniu wielu chorób. Istnieje dużo objawów, które mogą wskazywać na uczulenie na penicylinę. Sprawdź, czy jesteś jedną z osób dotkniętych tego rodzaju alergią i dowiedz się, jak uchronić się przed niebezpiecznymi, groźnymi reakcjami po penicylinie.

Penicylina – uczulenie rzadkie, ale możliwe

Penicylina to antybiotyk szeroko stosowany w lecznictwie. Istnieje penicylina naturalna (benzylowa) oraz półsyntetyczna (ampicylina, amoksycylina). Zdecydowanie częściej stosuje się obecnie penicyliny półsyntetyczne (m.in. w leczeniu anginy, zapalenia ucha środkowego czy zapalenia płuc). Całe szczęście, są one odpowiedzialne za mniejszą ilość reakcji alergicznych niż penicylina naturalna.

Polekowe reakcje nadwrażliwości mogą wywołać właściwie wszystkie lekarstwa, których na co dzień używamy. Do najczęstszych prócz antybiotyków należą : leki stosowane do znieczuleń ogólnych oraz miejscowych (lignokaina), przeciwbólowe, na nadciśnienie.

Alergia na penicylinę

Alergia na leki to szkodliwa, nadmierna reakcja naszego układu odpornościowego na lek podany przez lekarza zgodnie z zaleceniami i w dobrze dobranej dawce. Może występować w krótkim czasie, ale także nawet po kilku dniach od przyjęcia. Trzeba pamiętać, że istnieje szereg objawów niepożądanych przy zażywaniu leków. Są one jednak do przewidzenia i nie są klasyczną alergią. Przykładem jest wysypka albo biegunka, która stosunkowo często pojawia się przy kuracji antybiotykiem – ale nie zawsze odpowiada za to prawdziwa alergia na penicylinę. Dość charakterystyczne dla uczulenia na penicylinę czy inny preparat jest ustępowanie objawów po tym, jak odstawimy lek.

Czy wiesz, że…?

Zespół Hoigne jest bardzo rzadką reakcją niealergiczną. Dochodzi do niej podczas podania specjalnego rodzaju penicyliny, tzw. Prokainowej przypadkowo do wnętrza naczyń krwionośnych (normalnie wstrzykiwana jest domięśniowo). Prokaina powoduje mikrozatory w drobnych naczyniach mózgu, a także działa toksycznie na układ nerwowy. Objawy to pobudzenie, wzrost ciśnienia, omamy wzrokowe czy drgawki.

Uczulenie na penicylinę – objawy

Alergia na penicylinę nie jest dziedziczna. U każdego z nas może manifestować się w inny sposób. Najczęściej jednak objawy dotyczą skóry – zauważyć możesz tzw. pokrzywkę na ciele (tak jak przy poparzeniu pokrzywą) oraz zaczerwienienie skóry towarzyszącym mu świądem. Niekiedy też może pojawić się drobnogrudkowa wysypka. Obrzęk twarzy (wokół oczu lub warg) czy wymioty poprzedzone nudnościami także mogą być pierwszymi objawami uczulenia na penicylinę.

Dużo groźniejszą  reakcją jest obrzęk krtani powodujący znaczne problemy z oddychaniem. W najgorszym przypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który powoduje duży spadek ciśnienia, a to grozi nawet śmiercią.

 

Alergia na penicylinę – jak ją zdiagnozować?

Z obserwacji samych objawów niemożliwe jest ustalenie, czy reakcja nadwrażliwości ma charakter alergiczny czy niealergiczny. Niezbędne jest zebranie szczegółowego wywiadu przez lekarza alergologa (dlatego ważne, aby dokładnie zapamiętać czas wystąpienia objawów oraz ich charakter) oraz badania diagnostyczne.

Obecnie używa się testów skórnych z preparatami penicylin. W pierwszej fazie są to skórne testy punktowe – lekarz delikatnie nakłuwa naskórek. W drugiej fazie robi testy śródskórne, gdzie delikatnie wbija igłę w skórę. Nie musisz się obawiać, testy takie wykonuje doświadczona osoba, zawsze w szpitalu. Następnym krokiem jest próba prowokacji wybranymi antybiotykami. Pozwala ona wybrać z szerokiej gamy antybiotyków ten bezpieczny, który każdy lekarz w razie potrzeby będzie mógł Ci przepisać bez obaw.

Co jeśli mam uczulenie na penicylinę?

Jeśli lekarze alergolodzy potwierdzą u Ciebie alergie na penicylinę, musisz pamiętać o tym, by nigdy nie stosować potencjalnie szkodliwego preparatu. Podczas wizyty u lekarza rodzinnego, czy każdego pobytu w szpitalu, konieczne jest aby mówić o swoim uczuleniu. Nie możesz tego zaniedbać, ponieważ uczulenie na penicylinę zawsze może powodować groźne dla życia reakcje. Lekarz alergolog na pewno przepisze Ci zestaw antyalergiczny, którego możesz użyć podczas wystąpienia objawów. Są to leki przeciwhistaminowe, doustne leki steroidowe oraz ampułkostrzykawka z adrenaliną. Pamiętaj, że w przypadku, gdy będziesz mieć ciężkie objawy uczulenia na penicylinę, adrenalina podana w boczną część uda może uratować życie!

Ważne jest, aby odróżnić uczulenie na penicylinę od działań niepożądanych samego leku. Aby lekarz mógł stwierdzić, że to z całą pewnością alergia na penicylinę, musi przeprowadzić szereg testów. W przypadku alergii musisz unikać stosowania penicyliny, aby zapobiec niebezpiecznym objawom.

Back to Top