CukrzycaDo marszu gotowi

Do marszu gotowi

by

O korzyściach płynących z aktywności fizycznej wszyscy doskonale wiedzą. Gorzej, gdy musimy wybrać jedną dyscyplinę sportu. Zawsze znajdzie się coś, co nam nie pasuje. Jest jednak dyscyplina, która na pewno usatysfakcjonuje każdego. 

To nordic walking! Dyscyplina ta powstała dzięki współpracy fińskich naukowców i sportowców. Jest połączeniem biegu na nartach z szybkim marszem przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kijów. Nordic walking można trenować zawsze i wszędzie, bez względu na pogodę czy porę roku. Jest to sport odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, niezależnie od kondycji: uprawiają go zarówno osoby o słabej kondycji fizycznej, jak i wyczynowi sportowcy. Małgorzata i Tadeusz Figurscy, autorzy książki „Nordic walking dla ciebie”, przekonują o wyższości tego sportu nad innymi formami aktywności fizycznej. Jako argument podają przede wszystkim fakt, że rozpoczęcie treningów nie wymaga dużych nakładów finansowych – jedynym naszym wydatkiem będą specjalne kije. Żeby trenować nordic walking nie potrzeba także specjalnych obiektów – najlepszymi terenami są równe łąki, trawniki o długości kilkunastu metrów. Dla wielu osób zachęcające może być również to, że dyscyplinę tę można uprawiać zarówno indywidualnie, jak i w grupach.

Podczas urlopu nie musimy rezygnować z treningów (kije możemy zabrać ze sobą wszędzie). Do zalet nordic walking należy niewątpliwie także to, że zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu.

Korzyści z Nordic Walking

Trening tej dyscypliny sportu podnosi energię życiową i witalność. Dzięki niemu nasze ruchy staną się bardziej elastyczne, poprawi się ogólna koordynacja, a sylwetka nabierze smukłych kształtów (idealnie wspomaga redukcję wagi ciała). Stosując prawidłową technikę podczas treningu, angażujemy 90 proc. mięśni ciała. Dodatkowo odciążamy stawy i kręgosłup oraz poprawiamy ukrwienie i sprawność układu krążenia. Nordic walking jest intensywnym treningiem nóg, pośladków, bioder, pleców, ramion i barków, odchudza uda i wysmukla łydki.

Kije, których używa się do nordic walking, służą także jako przyrząd do ćwiczeń, dzięki którym możemy dodatkowo zaangażować mięśnie górnej połowy ciała, rozluźnić mięśnie grzbietu, uruchomić mięśnie pleców i brzucha, a przede wszystkim odciążyć kręgosłup i stawy kończyn dolnych.

Zanim zaczniesz

Tak jak przy każdym wysiłku fizycznym, także przed rozpoczęciem treningów nordic walking należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich rozpoczęcia.
Uzyskanie pozytywnych efektów jest zależne od stosowania prawidłowej techniki marszu. Dlatego przygodę z tym sportem najlepiej zacząć od kursu poprowadzonego przez doświadczonego instruktora. Nauczy on nas prawidłowej techniki, dobierze właściwą długość kijów, ustali odpowiednie tempo marszu i udzieli dodatkowych wskazówek. Pomoże również zaplanować optymalny plan treningowy, indywidualnie dostosowany do potrzeb i możliwości. Pamiętajmy, że aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, trzeba trenować systematycznie, co najmniej 2 razy w tygodniu. Pełny trening powinien zawierać następujące elementy: rozgrzewkę – marsz – ćwiczenia – marsz – rozciąganie.

Właściwa technika

„Chodzenie z kijami”, jak już wspominaliśmy, wymaga właściwej techniki. Decyduje o niej przede wszystkim prawidłowe stawianie kijków: czubek powinien zawsze być skierowany ukośnie do tyłu; prawy kijek stawia się, gdy lewa stopa dotyka ziemi, a lewy, gdy prawa stopa dotyka podłoża. Stopy powinny być stawiane na ziemi całą powierzchnią, nigdy nie prostujemy całkowicie kolan. Tułów ma być lekko pochylony do przodu, a głowa uniesiona. Prawidłowo wykonany ruch powinien być dynamiczny i harmonijny. To są jedynie podstawowe zasady poruszania się w nordic walking. Zarówno technikę ogólną, jak i specjalistyczną najlepiej poznawać pod okiem instruktora. Można także skorzystać z dostępnych na ten temat publikacji. My polecamy szczególnie książkę, wydaną przez Oficynę Wydawniczą Interspar „Nordic walking dla ciebie” napisaną przez Małgorzatę i Tadeusza Figurskich. Również w internecie można znaleźć wiele stron poświęconych tej dyscyplinie:

Back to Top