AlergieAtopowe zapalenie skóry w ciąży – po czym je rozpoznasz?

Atopowe zapalenie skóry w ciąży – po czym je rozpoznasz?

by

Atopowe zapalenie skóry jest częstym schorzeniem, a dolegliwości bywają jeszcze bardziej dokuczliwe, gdy jesteś w ciąży. Jakie objawy mogą sugerować wystąpienie choroby? Czy istnieją szczególne zalecenia, które pomogą Ci zmniejszyć uciążliwe objawy? Podpowiadamy w artykule.

Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęstszych alergicznych chorób skóry. W powstawaniu tego schorzenia biorą udział jednocześnie czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, dlatego każdy z nas jest na nie narażony. AZS może współistnieć z innymi alergicznymi chorobami, np. astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa oraz alergią pokarmową.

Atopowe zapalenie skóry a ciąża

Atopowe zapalenie skóry najczęściej ujawnia się już w bardzo młodym wieku. Choroba przebiega okresowo. Niekiedy objawy nasilają się, a następnie ulegają wyciszeniu. Niestety, pod wpływem zmian hormonalnych i fizycznych często dochodzi do zaostrzenia atopowego zapalenia skóry w ciąży. Zdarza się też, że w ciąży choroba ustępuje – jednak w musisz być świadoma, że w zdecydowanej większości przypadków stan skóry ulega pogorszeniu. Wówczas trzeba o nią dbać jeszcze uważniej. Jak będzie przebiegać u Ciebie atopowe zapalenie skóry w ciąży? Niestety, nie ma na to reguły.

Czy wiesz, że…?

Już 60% przypadków choroby ujawnia się w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia? Do 5. roku życia objawy obecne są już u 90%. Tylko u 10% chorych początek choroby jest znacznie późniejszy.

Objawy atopowego zapalenia skóry w ciąży

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry w ciąży są zaczerwienienie i suchość skóry, jej swędzenie oraz łuszczenie. Najbardziej dokuczliwy jest świąd, który stanowi jedno z kryteriów rozpoznania AZS. Praktycznie zawsze dochodzi do znacznego pogrubienia naskórka. Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, szyi i karku, przedramionach oraz na powierzchni grzbietowej rąk. Niekiedy dochodzi do zajęcia całego ciała. Jest to tzw. erytrodermia – najcięższa forma choroby, która wymaga hospitalizacji.

Atopowe zapalenie skóry w ciąży: zaostrzenia choroby

AZS nie wpływa na przebieg ciąży, a jedynie na Twoje samopoczucie i komfort. Bardzo ważne jest, abyś unikała w ciąży czynników, które nasilają nieprzyjemne objawy choroby, takich jak :

  • stres,
  • wełniane ubrania,
  • przegrzanie,
  • dym papierosowy,
  • infekcje.

Za nasilenie dolegliwości odpowiedzialne są także alergeny rozprzestrzeniające się przez powietrze, takie jak sierść kota i psa, pleśń czy pyłki roślin.

Leczenie atopowego zapalenia skóry w ciąży

Zalecenia dotyczące leczenia są takie same jak przed ciążą. Dalej podstawowe leczenie atopowego zapalenia skóry w ciąży obejmuje profilaktykę przez unikanie substancji drażniących oraz stosowanie emolientów. Są to substancje silnie nawilżające skórę. Emolienty powinny być dobierane indywidualnie, w zależności od stopnia suchości skóry i ewentualnej alergii. Ważne, aby zawierały one w składzie ceramidy – ponieważ to właśnie ich brakuje Twojej skórze w tym rodzaju zapalenia.

Pamiętaj, że używanie tych środków przynosi znaczną poprawę, ale dopiero po ok. 2-4 tygodniach systematycznego stosowania, najlepiej 3-4 razy dziennie. Właściwe nawodnienie suchej skóry można osiągnąć poprzez używanie emolientów zawierających także mocznik – naturalny składnik zatrzymujący wodę. Natłuszczanie skóry zmniejsza świąd oraz sprzyja łagodzeniu stanu zapalnego.

Leki stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Niekiedy zdarza się, że mimo prawidłowego oczyszczania skóry i jej nawilżania objawy są nie do zniesienia. Trzeba wtedy sięgnąć po leki. Stosuje się między innymi miejscowe glikokortykosteroidy, tzw. inhibitory kalcyneuryny (takrolimus), jak i antybiotyki zwalczające częste w AZS infekcje. Nie wszystkie leki skuteczne w leczeniu AZS są jednak bezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego przy bardzo nasilonych objawach konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. Dobierze on odpowiednie dla Ciebie leki, które nie będą szkodliwe dla Twojego maluszka.

Back to Top