OrtopediaSzpotawość kolan

Szpotawość kolan

by

Szpotawość kolan jest nieprawidłowością pojawiającą się w wieku dziecięcym i pojawiającą się w większości przypadków obustronnie. Istotną oznaką jest deformacja, która obejmuje całą kończynę. Robiąca się deformacja przyczynia się do tego, iż nogi rozwijają się w kształcie litery O. Zazwyczaj czas pojawiania się jej można ustalić na 1-3 rok życia. W wypadku gdy szpotawość ma miejsce u dzieci w wieku szkolnym, to szansa jej korekcji jest niewielka.

Najważniejszą przyczyną powstawania szpotawości kolan jest krzywica oraz nadwaga, jakie tworzą się przy niedojrzałym jeszcze układzie mięśniowym, więzadłowym i kostnym. Tego rodzaju niedoskonałość może mieć miejsce także u dzieci zdrowych. W takim wypadku jest ona spowodowana nazbyt gwałtownym obciążeniem, mało przygotowanych kończyn, ciężarem ciała. Ma to miejsce wtedy gdy kościec jest ciągle nazbyt miękki, żeby zaakceptować tak duże obciążenie. Z reguły ma miejsce to u dzieci, które zbytnio szybko rozpoczęły chodzić, pomijając etap raczkowania, lub u tych, które posiadają znaczną nadwagę bądź otyłość.

Charakterystyka szpotawości kolan

Szpotawość cechuje szczególne rozmieszczenie kończyn dolnych. Polega ono na tym, iż trzony zarówno kości piszczelowych a także udowych są przekrzywione na zewnątrz, a sam pułap krzywizny pada na stawy kolanowe. W takim wypadku, gdy osoba stanie ze złączonymi stopami, pomiędzy kolanami wyraźna będzie duża szczelina. Według badań za normę uznaje się 4 centymetry. Jeżeli ta odległość jest znaczniejsza to z pewnością jest to szpotawość. Wada powiększa się w etapach energicznego wzrostu i właściwie tworzy się obustronnie.

W wypadku szpotawości kolan, stosuje się tylko leczenie zachowawcze. Polega ono na zastosowaniu mnóstwa zasad, które zmniejszą zagrożenie zwiększenia się nieprawidłowości u dzieci.

Back to Top