AlergieUczulenie na psa. Czy alergik może mieć czworonoga?

Uczulenie na psa. Czy alergik może mieć czworonoga?

by

Alergia na sierść to dość powszechna przypadłość, z którą boryka się nawet 15% osób. Nie jest jednak prawdą, że jeśli masz uczulenie na psa lub kota, musisz bezwzględnie zrezygnować z posiadania zwierzęcia. Nie wyobrażasz sobie życia bez swojego czworonożnego towarzysza? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami i dowiedz się więcej o uczuleniu na psa.

Z czego bierze się alergia na sierść?

Sama sierść zwierząt nie jest alergenem. Uczulenie pojawia się w wyniku nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na resztki śliny, mocz i złuszczony naskórek znajdujący się na sierści zwierząt. Co ważne, oznaki uczulenia mogą występować nawet wtedy, kiedy nie masz bezpośredniej styczności z czworonogiem, a jedynie z jego właścicielem. Dlaczego tak się dzieje? Na ciele osoby posiadającej kota lub psa znajdują się fragmenty śliny i naskórka zwierzęcia. Objawy alergii mogą pojawić się nawet po wejściu do pomieszczenia, w którym przebywało zwierzę. Alergię najczęściej wywołują koty, gryzonie, psy i konie.

Alergia na psa – objawy

Jeśli masz w domu czworonoga i zauważyłeś, że Twoje dziecko często kicha, ma wysypkę, uporczywy świąd lub katar, niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że to oznaki uczulenia na ślinę psa lub kota. O alergii na sierść psa może natomiast świadczyć łzawienie oczu, kaszel i trudności w oddychaniu.

Zwróć uwagę, jak skóra dziecka reaguje po bezpośrednim kontakcie z pupilem. Jeśli objawy się nasilają, to bardzo niepokojący sygnał. Przy podejrzeniu alergii nie warto zwlekać z podjęciem stosownych kroków, gdyż uczulenie może doprowadzić do rozwoju astmy lub przewlekłego zapalenia zatok. Twoje dziecko już choruje na astmę? Alergia na sierść może powodować zaostrzenie objawów tej choroby.

Jak zdiagnozować alergię na sierść psa?

Podstawą do stwierdzenia uczulenia na sierść psa są testy alergiczne. Za ich pomocą nie tylko rozpoznajesz samo występowanie alergii, ale też precyzyjnie określasz rodzaj alergenu odpowiedzialny za reakcję uczuleniową. Przeprowadzenie testów alergicznych jest bardzo proste. Wykonuje się je bezpośrednio na skórze.

W kilku sytuacjach przeprowadzenie tego typu testów jest niemożliwe. Przeciwwskazaniem są choroby skóry i przyjmowanie leków, które mogą zafałszować wyniki badań. W takim wypadku wykonuje się badanie krwi, dzięki któremu określa się poziom przeciwciała IgE. W szczególnych wypadkach lekarz może zlecić wykonanie spirometrii, czyli dokonanie oceny objętości powietrza wdychanego do płuc i przez nie wydychanego.

Alergia na sierść psa – leczenie

Jak w przypadku każdej alergii, im mniejsza i rzadsza styczność z alergenem, tym lepiej dla chorego. Jeśli objawy uczulenia na sierść i ślinę psa są bardzo silne, mieszkanie ze zwierzakiem tylko je zaostrza. W przypadku łagodnych oznak alergii na psa, możesz rozważyć pozostawienie pupila w domu pod warunkiem, że  będziesz częściej odkurzać, prać firany i zasłony oraz zmieniać pościel. Najlepiej pozbądź się też dywanów i ogranicz dostęp czworonoga do pokoju dziecka.

Alergię na sierść psa leczy się z pomocą leków przeciwzapalnych wziewnych i donosowych, leków przeciwhistaminowych, leków zawierających kromoglikan sodu lub leukotrieny czy preparatów donosowych obkurczających naczynia krwionośne (tego typu leki nie dopuszczają do wystąpienia obrzęku śluzówki nosa i kataru; pamiętaj jednak, że można je stosować maksymalnie przez 7-10 dni).

Jeśli leki antyalergiczne nie zdają egzaminu, pomyśl o immunoterapii. Odczulanie trwa od 3 do 5 lat, a jego zadaniem jest uodpornienie Twojego organizmu na konkretne alergeny. Zaletą tej metody leczenia jest to, że w przypadku alergii na sierść pozwala ona na kontakt ze zwierzętami bez ryzyka wystąpienia uciążliwych objawów uczulenia.

Back to Top