AlergieNietypowe objawy alergii – sprawdź, czym może Cię zaskoczyć uczulenie

Nietypowe objawy alergii – sprawdź, czym może Cię zaskoczyć uczulenie

by

Alergia zazwyczaj kojarzy się z katarem, kichaniem czy wysypką – to najczęstsze symptomy uczulenia. Jednak czy wiesz, że alergia może objawiać się mniej jednoznacznie? Poznaj nietypowe symptomy alergii i nie daj się jej zaskoczyć!

Czym jest alergia?

Alergia pojawia się wtedy, kiedy Twój organizm traktuje zupełnie nieszkodliwą substancję jako wroga i przesadnie na nią reaguje. Powstaje reakcja alergiczna, czyli katar, kichanie, wysypka i inne oznaki uczulenia. Te objawy są jednymi z najpopularniejszych, ale są też inne, bardziej zaskakujące. Dowiedz się, jakie!

Nietypowe objawy alergii

Niektóre objawy alergii naprawdę bardzo trudno połączyć z tą dolegliwością. Zobacz, na co powinieneś zwracać uwagę, kiedy jesteś alergikiem lub znajdujesz się w grupie ryzyka (masz w najbliższej rodzinie alergików, astmatyków czy chorych na atopowe zapalenie skóry):

  • agresja, gniew,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • nadmierna emocjonalność,
  • niepokój,
  • obniżenie nastroju,
  • opuchnięte oczy,
  • poranna sztywność stawów,
  • problemy z pamięcią,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • swędzenie uszu,
  • zachowania obsesyjne,
  • zmiany nastroju.

Wielu z nich pewnie nigdy nie podejrzewałeś o związek z alergią, prawda? A jednak to właśnie uczulenia mogą być zaskakującą przyczyną tych dolegliwości. Dowiedz się, jakie przyczyny przyporządkować do poszczególnych alergii.

Co jest przyczyną nietypowych objawów alergii?

Nietypowe objawy alergii mogą oznaczać wiele rodzajów alergii, w tym m.in.:

  • Alergię na pleśń

Jej specyficzne objawy to m.in.: przewlekłe zmęczenie, częstsze oddawanie moczu, problemy z pamięcią, zmiany nastroju oraz poranna sztywność stawów.

Alergia na pleśń daje się we znaki przez cały rok, ale największe nasilenie przypada na okres jesienno-zimowy. Pleśń „lubi” chłodne, zacienione i wilgotne miejsca. Dbaj o czystość –szczególnie w kuchni i łazience i utrzymuj wilgotność powietrza w mieszkaniu na poziomie około 45%.

  • Alergie wziewne

Ich objawy to m.in. opuchnięte oczy. Mogą mieć różne nasilenie w zależności od źródła – substancji uczulającej. Niektóre dają o sobie znać wiosną i latem, a inne przez cały rok – dotyczy to głównie roślin i ich okresu pylenia. Staraj się więc dowiedzieć, co dokładnie Cię uczula i trzymać z daleka od swojego alergenu.

  • Alergie pokarmowe

Objawiają się np. bezsennością, depresją, drażliwością, zmęczeniem czy swędzeniem uszu. W przypadku tego rodzaju alergii bardzo trudno znaleźć winowajcę. Objawy mogą występować razem, ale też oddzielnie, co może być mylące i utrudniać odszukanie ich przyczyny. Nawet jeśli wiesz, że cierpisz na alergię pokarmową, to jak znaleźć substancję uczulającą? Uważnie obserwuj swój organizm i wytypuj możliwe alergeny, a następnie udaj się do lekarza, aby wydał odpowiednią diagnozę.

  • Problemy psychologiczne

Jak twierdzi dr Sakina S. Bajowala, amerykańska alergolog pisząca również na portalu Kevinmd.com, dokuczliwe alergie niekoniecznie będą o sobie dawać znać za pomocą fizycznych objawów. Możliwe są psychiczne, w tym np. agresja, gniew, obniżenie nastroju, nadmierna emocjonalność, niepokój i zachowania obsesyjne.

Takie objawy może dawać np. atopowe zapalenie skóry, które bywa wyjątkowo uciążliwą chorobą. Według prof. Andrzeja Lipczyńskiego z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie ciągły świąd, drapanie, podrażnienia i ból mogą z czasem zacząć odbijać się na psychice, jednak dobrze dobrane leczenie, dieta i pielęgnacja skóry mogą pomóc w uporaniu się z przykrymi symptomami.

Nie daj się zaskoczyć!

Niektóre objawy są tak nietypowe, że naprawdę trudno połączyć je z alergią. Słuchaj swojej intuicji. Jeśli źle się czujesz po zjedzeniu jakiegoś posiłku czy przebywając w określonym miejscu, przyjrzyj się uważniej swojemu organizmowi i postaraj znaleźć winowajcę. Może to być trudne, ale wysiłek na pewno się opłaci. Udaj się także do lekarza i poddaj testom skórnym lub z krwi, aby mieć większe szanse na wykrycie konkretnego alergenu.

Back to Top