AlergieAtopowe zapalenie skóry – przyczyny, którym można zapobiec

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, którym można zapobiec

by

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która najczęściej zaczyna się już w dzieciństwie. Wiąże się ona z alergią skóry na czynniki zewnętrzne, która powoduje na początku wysypkę i ropne guzki. Pierwsze objawy możesz zauważyć też u siebie jako dorosły, nawet jeśli wcześniej nie miałeś żadnych alergii. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zapobiegać nawrotom AZS. Dowiedz się, w jaki sposób.

Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, która objawia się zaczerwienieniem i intensywnym świądem, a następnie wysypką. Wypryski mogą zmienić się w guzki wyglądające jak pęcherze, a naskórek twardnieje. Pojawia się zapalenie lub niekiedy zakażenie. Jeśli jesteś atopikiem, najprawdopodobniej masz bardzo suchą i delikatną skórę z tendencją do podrażnień. Zmiany skórne najczęściej mogą pojawić się u Ciebie na owłosionej skórze głowy, policzkach, łokciach, tułowiu, kolanach oraz w zgięciach kończyn.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca jasne. Wiadomo jednak, że predyspozycje do AZS często bywają dziedziczne – większość chorych ma w rodzinie alergików lub astmatyków. Jeśli więc Twoi rodzice lub rodzeństwo są na coś uczuleni, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Objawy AZS u dzieci i dorosłych wyglądają podobnie, ale skóra u tych drugich łuszczy się dużo bardziej.

Gdy skóra jest nadwrażliwa

Skóra atopików ma inne właściwości niż u osób zdrowych – naskórek nie jest u nich chroniony przed czynnikami zewnętrznymi w taki sposób, w jaki powinien. AZS jest też związane z podwyższonym poziomem immunoglobiny E (IgE) – ilość powyżej normy oznacza dla Twojego organizmu zwiększoną podatność na alergie i stany zapalne. Czynniki środowiskowe nie pozostają bez znaczenia, na szczęście jednak możesz mieć na nie wpływ.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, na które masz wpływ

Wśród czynników środowiskowych, jakie mają wpływ na powstanie atopowego zapalenia skóry wyróżnia się:

  • alergeny – w tym pyłki kwiatów, roztocza lub sierść zwierząt,
  • drapanie się i podrażnianie skóry (np. swetrami z wełny i włókien syntetycznych, mocnymi perfumami lub dymem papierosowym),
  • drażniące mydła lub detergenty,
  • infekcje skóry,
  • kosmetyki o silnym działaniu,
  • nagłe zmiany temperatury,
  • reakcje alergiczne na niektóre produkty, np. jajka, orzechy, mleko, pszenicę lub soję,
  • stres i czynniki emocjonalne,
  • zanieczyszczone powietrze,
  • zbyt częste mycie skóry, które zmywa z niej naturalną warstwę ochronną,
  • zmiany pogody, suche lub zimne powietrze.

Jeśli chcesz zapobiegać nawrotom atopowego zapalenia skóry, unikaj tych czynników.  Regularnie ścieraj kurz i odkurzaj dywany, stosuj delikatne kosmetyki do skóry atopowej i delikatne substancje piorące lub czyszczące. Używaj parowego nawilżacza powietrza, szczególnie w okresie zimowym. Ograniczaj stres – np. poprzez systematyczne treningi sportowe lub medytację. Unikaj też substancji, które mogą Cię uczulać.

Jak leczyć AZS?

Jeśli chcesz upewnić się, czy na pewno masz atopowe zapalenie skóry, odwiedź dermatologa. Specjalista na podstawie wywiadu i testów skórnych wystawi diagnozę.

AZS jest chorobą, której niestety nie da się zupełnie wyleczyć. Możesz jednak mieć wpływ na jej przebieg i przechodzić ją bez większych problemów skórnych. Uważnie pielęgnuj skórę (unikaj podrażnień, nawilżaj i opatruj powstałe rany). Nie bierz gorących kąpieli, pierz ubrania w delikatnych środkach i dokładnie je płucz. Obcinaj też metki, które mogą podrażniać. Zimą noś z kolei rękawiczki i natłuszczaj skórę.

Pamiętaj, że atopowe zapalenie skóry nie jest wyrokiem. Przy odpowiedniej pielęgnacji możesz zdecydowanie ograniczyć objawy i skutki choroby.

Back to Top