OrtopediaOdtwarzanie kręgów kręgosłupa

Odtwarzanie kręgów kręgosłupa

by

Zawsze gdy bóle kręgosłupa stają się nie do wytrzymania, a leczenie przez stosowanie środków farmaceutycznych oraz trening rehabilitacyjny mało pomagają, zachodzi konieczność podjęcia bardziej radykalnych kroków, zwłaszcza wówczas, gdy bóle kręgosłupa związane są ze złamaniami. Wówczas ulgę może dać odtwarzanie kręgów kręgosłupa, czyli kyfoplastyka balonowa.

Odtwarzanie kręgów kręgosłupa

Odtwarzanie kręgów kręgosłupa to nowatorska taktyka, którą wykorzystuje się od 2000 roku. W tym przypadku możliwa jest terapia bólu kręgosłupa oraz jego złamań, które stanowią początek osteoporozy, urazu albo choroby rakowaty. Pacjenta do zabiegu wskazują lekarzowi wyniki rezonansu magnetycznego, na którym widoczne jest świeże złamanie trzonu kręgu.

Zabieg kyfoplastyki balonowej wykonywany będzie w trakcie jednego dnia. Jego zaletą jest nie tylko wzmocnienie trzonów – kyfoplastyka balonowa przyczynia się też do odbudowania całości kręgów.

Jak przebiega zabieg odtwarzania kręgów?

Na początku pacjent poddawany jest znieczuleniu ogólnemu. Pod kontrolą RTG zawodowy rehabilitant lub lekarz wykonuje 2-milimetrowe skaleczenie skóry, a następnie przy pomocy specjalnej prowadnicy wprowadza specjalne balony do wnętrza załamanego kręgu. Wypełnia się je płynem kontrastowym. Celem rozprężonych balonów jest odnowa złamanych ścian. Kolejnym krokiem jest ich opróżnienie i ekspulsja.

Następnie powstały obszar jest nadbudowany do wysokości zniszczonego trzonu. Uogólnienie specjalnego cementu medycznego zachodzi w wysokiej temperaturze, co prowadzi do zniszczenia zakończeń nerwowych wewnątrz trzonu, czego skutkiem będzie znieczulenie przeciwbólowe. Zaletą tego zabiegu jest stosunkowo małe ryzyko wycieku, a to dlatego, że wokół balonu zostaje utworzona szychta kostna z ubitej zwłoki beleczkowej trzonu kręgu. Na całość zakładane są szwy. Czas trwania zabiegu na jednym kręgu ma wartość około 1 godziny a bóle kręgosłupa są redukowane dzięki znieczuleniu.

Co po odtwarzaniu kręgów?

Po zakończeniu kyfoplastyki kręgu, pacjent przyjmuje antybiotyki. Wskazane będzie czasem podawanie też silnych leków przeciwbólowych (według zaleceń lekarza). Będzie to związane z faktem, że cement rozpiera kość, odpowiadając za powstawanie dyskomfortu. Gdy chory wyjdzie z narkozy może chodzić, a podczas doby zostaje wypisany ze szpitala.

Po tygodniu powinien oczywiście ponowić wizytę u specjalisty w celu zdjęcia szwów i analizie stanu zdrowia. Po paru tygodniach możliwy jest również powrót do pracy. Warto wiedzieć, iż kyfoplastyka balonowa jest wystarczająco efektywnym zabiegiem. Statystki wskazują, że u ponad 90 procent pacjentów bóle kręgosłupa udaje się w całości wyeliminować. Z drugiej strony zaledwie u nielicznych ból kręgosłupa pozostaje bez zmian.

Dodatkową zaletą tego zabiegu będzie też zapobieganie ponownemu złamaniu kręgów. Trzeba mieć pojęcie, że kyfoplastyka to zabieg, który – jednakowo w trakcie gdy inne mniej lub z większym natężeniem inwazyjne operacje chirurgiczne – wiąże się z bezdyskusyjnymi powikłaniami. Kiedy zaś chodzi o odtwarzanie kręgów chory musi rozliczać się z opcją złamania kręgów sąsiadujących z tymi wypełnionymi cementem.

Back to Top