RehabilitacjaRehabilitacja i ćwiczenia dyskopatii

Rehabilitacja i ćwiczenia dyskopatii

by

W leczeniu dyskopatii najskuteczniejsze są z całą pewnością wszelkiego rodzaju zabiegi operacyjne. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, nie ma konieczności wykonywania zawsze ryzykownych operacji, można poradzić sobie za pomocą środków farmakologicznych oraz specjalnych ćwiczeń. Pacjenci zazwyczaj przywiązują dużą wagę do brania leków, robią to systematycznie i w odpowiednich ilościach. Nie można tego samego powiedzieć o wykonywaniu ćwiczeń i rehabilitacji, ponieważ pokaźna część osób mających dyskopatię traktuje ową sprawę mało poważne. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że do osiągnięcia pełnej sprawności oraz zdrowia w przypadku, gdy zabieg operacyjny nie jest konieczny, ćwiczenia są absolutnie niezbędne.

Warto zwrócić uwagę na metodę leczenia nazywaną rehabilitacją tradycyjną, którą stosuje się bardzo często, a o której krążą zróżnicowane opinie. Jest to zazwyczaj pierwsza kuracja, jaką zaordynuje rehabilitant. Trwa ona zwykle około dwóch tygodni, a w tym czasie powinna nastąpić znaczna poprawa zdrowia osoby chorej. Ćwiczenia fizyczne pod okiem fachowca są najbardziej naturalnym sposobem walki z przykrymi dolegliwościami, które są efektem dyskopatii. W żaden inny sposób nasze mięśnie nie ulegną wzmocnieniu – a to właśnie od ich mocy zależy to, czy kręgosłup będzie prawidłowo obciążony. Ćwiczenie elastyczności krążków międzykręgowych poprzez stanie na głowie lub wygięcia tułowia do tyłu również nie przynosi szkód naszemu zdrowiu. Mięśnie tworzą z koścem bardzo skomplikowaną strukturę, która zapewnia nam olbrzymią sprawność – poprawa kondycji warstwy mięśniowej wpłynie nie tylko na nasze lepsze samopoczucie, ale przede wszystkim przyniesie poprawę zdrowia ludzi chorych na dyskopatię.

Właśnie z tego powodu, ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne powinno wykonywać się rzetelnie i systematycznie, najlepiej pod okiem wykwalifikowanego fachowca. Dobierze on zestaw takich ćwiczeń, który będzie pasował do indywidualnych cech pacjenta oraz do aktualnego stanu jego zdrowia – to bardzo ważne, kiedy chory chce szybko powrócić do wykonywania codziennych obowiązków bez bólu.

Back to Top