AlergieAlergia skórna – co stosować, aby złagodzić jej objawy?

Alergia skórna – co stosować, aby złagodzić jej objawy?

by

Alergia skórna może mieć różny przebieg i dawać pełną gamę objawów – od swędzących krostek aż do kaszlu i wymiotów. W jaki sposób złagodzić objawy uczulenia? Jakie preparaty pomogą na pokrzywkę, a jakie na biegunkę?

Czym jest alergia skórna?

Skóra to naturalny „płaszcz” ochronny Twojego ciała. Bywa ona jednak narażona na wiele szkodliwych zewnętrznych czynników. Są to m.in. alergie. Alergia skórna (zwana również kontaktową) to reakcja uczuleniowa skóry, która powstaje pod wpływem kontaktu np. z płynem do mycia naczyń, sierścią zwierząt lub kosmetykami.

Uczulają również alergeny pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, kosmetyki, składniki pożywienia, metale i leki. Alergię skórną rozpoznasz zazwyczaj po zmianach na skórze, które bolą i swędzą. Drapanie może prowadzić do zaognienia istniejących objawów i powstawania kolejnych infekcji skórnych.

Fałszywy alarm w organizmie

Objawy alergii pojawiają się, kiedy skóra alergika ma kontakt z niegroźną substancją, którą układ odpornościowy błędnie określa jako zagrożenie. Alergia skórna, ze względu na zanieczyszczone środowisko, niezdrową żywność czy długotrwały stres dotyczy coraz większej części populacji. Jej przyczyn jest tak naprawdę nieskończenie wiele – prawdopodobnie każda substancja może stać się potencjalnym alergenem. Inne alergie (w tym pokarmowa i na roztocza) też mogą wywołać objawy typowe dla alergii skórnej.

Jak rozpoznać alergię skórną?

Najczęstsze objawy tej alergii to zaczerwieniona skóra z obrzękiem i swędzącymi pęcherzykami wypełnionymi surowicą lub grudkami.

Inne objawy to:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • egzema,
  • liszaj,
  • złuszczanie skóry,
  • obrzęk naczynioruchowy Quinckego (występowanie bezbolesnych obrzęków stawów, nóg, rąk i twarzy),
  • pokrzywka,
  • sączące się nadżerki,
  • swędzenie i pieczenie skóry,
  • wypryski.

Do rzadszych symptomów należą:

  • biegunka,
  • kaszel,
  • katar,
  • wymioty,
  • zapalenie spojówek.

Alergia skórna na twarzy

Alergia skórna, jeśli występuje na twarzy, może zmniejszyć Twoją pewność siebie. Swędzące i ropiejące krostki nikomu nie dodają urody. Oprócz wyprysków mogą wystąpić też czerwone plamy i pęcherze. W przypadku bardziej zaawansowanej alergii krostki mogą pojawić się również na dekolcie i szyi. Najczęściej wywołują je źle dobrane kosmetyki, jedzenie truskawek, jajek, owoców morza czy orzeszków ziemnych oraz picie mleka.

Alergia skórna – co stosować, aby jej zapobiec? Jak leczyć?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu alergii skórnej jest znalezienie jej przyczyny. U alergologa wykonasz testy, które potwierdzą wstępną diagnozę. Unikaj kontaktu z alergenem. Zadbaj też o odpowiednią dietę, która złagodzi nieprzyjemne reakcje alergiczne. W cięższych przypadkach specjalista przepisze Ci leki antyalergiczne.

Gdy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy alergii skórnej, wypróbuj znany i skuteczny sposób – wapno do picia, np. Allertec Wapno Plus lub Zdrovit Alercal. Kupisz je w aptece. Taki środek mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Jeśli po 1-2 dniach takiej kuracji zmiany wciąż będą się utrzymywać, wybierz się do lekarza.

Kosmetyki hipoalergiczne – na ratunek skórze

Zadbaj o pielęgnację i wybierz się do apteki po odpowiednie kosmetyki hipoalergiczne. Zrezygnuj z kosmetyków drogeryjnych. Specjalistyczne kosmetyki nie podrażnią Twojej skóry, a oprócz tego mają właściwości lecznicze i łagodzące. Mogą także odbudowywać płaszcz hydrolipidowy skóry. Stosuj kremy i balsamy emolientowe, które nawilżą skórę, zmniejszą podrażnienie i zatrzymają wodę w naskórku, np. balsam A-derma EXOMEGA Emollient balm z olejem z wiesiołka.

Makijaż – nie dla alergików?

Nie musisz rezygnować całkowicie z makijażu. Obok preparatów do pielęgnacji ciała istnieją także kosmetyki hipoalergiczne do makijażu. W tego typu kosmetykach substancje zapachowe, barwniki, konserwanty i stabilizatory są ograniczone do minimum.

Zwróć uwagę, by podkład lub krem pod makijaż zawierał składniki łagodzące podrażnienia, np. wodę termalną, betainę, allantoinę lub d-panthenol. Jeśli masz zaawansowaną alergię skórną, postaw na hipoalergiczny podkład w kompakcie, który nie osadza się w porach skóry tak, jak płynny fluid.

Twoja cera jest wyjątkowo wrażliwa? W takim przypadku nawet delikatne produkty mogą ją uczulić. Im krótszy skład kosmetyku, tym lepiej. Uważnie czytaj składy wszystkich kosmetyków hipoalergicznych i dobierz odpowiednie z pomocą specjalisty.

Back to Top