RehabilitacjaRehabilitacja po zawale serca lub udarze mózgu

Rehabilitacja po zawale serca lub udarze mózgu

by

Zawał serca i udar mózgu są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów. Pacjenci, którzy przeszli te urazy nierzadko muszą borykać się z ciężkimi powikłaniami, a także z ryzykiem nawrotów. Kluczem do odzyskania sprawności oraz zachowania zdrowia jest odpowiednia rehabilitacja.

 

Powrót do sprawności? Rehabilitacja!

Zawał serca oraz udar mózgu mogą doprowadzić do kalectwa, pogorszenia jakości życia, utraty sprawności fizycznej. W szczególności udar pozostawia po sobie trwałe uszkodzenia. Jednak większość pacjentów po zawale może powrócić do aktywnego życia, a ok. 50% osób po udarze jest w stanie funkcjonować niemal normalnie. Kluczem do sukcesu jest rehabilitacja, pozwalająca nie tylko poprawić jakość życia, lecz także zapobiegać nawrotom choroby. Rehabilitacja po zawale lub udarze wymaga wiele czasu, często również pieniędzy. Pacjenci ubezpieczeni, z których wynagrodzenia odprowadzane są składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ubiegać się mogą o uzyskanie renty z tytułu niezdolności do wykonywania pracy. W tym celu należy złożyć wniosek w oddziale ZUS oraz poddać się badaniu przez lekarza orzecznika ZUS. Po udarze często występuje znaczne upośledzenie czynności życiowych – warto wówczas postarać się o orzeczenie o niepełnosprawności oraz dofinansowanie rehabilitacji.

 

Rehabilitacja po zawale

Zawałem serca nazywamy martwicę mięśnia sercowego, wywołaną jego niedokrwieniem. Rehabilitacja kardiologiczna ma na celu powrót pacjenta do pełnej aktywności fizycznej, psychicznej, społecznej i zawodowej, a także profilaktykę wtórną. Jej wczesny etap rozpoczyna się jeszcze w szpitalu, ok. 12 godzin po ustaniu dolegliwości bólowych. Początkowo rehabilitacja polega na ćwiczeniach biernych – oddechowych, usprawniających mięśnie. Po kilku dniach (w zależności od stanu zdrowia) pacjent może już wykonywać ćwiczenia aktywne. Przed wypisaniem ze szpitala zostaje poddany testowi wysiłkowemu, na podstawie którego lekarz przygotuje plan dalszej rehabilitacji, która przebiegać może na specjalnych oddziałach, w sanatoriach bądź w warunkach domowych. Dużą rolę odgrywać w niej będzie fizjoterapia, między innymi fizykoterapia oraz kinezyterapia, czyli oddziaływanie na organizm różnymi bodźcami fizycznymi i leczenie ruchem. Zalecany jest regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny, jak jazda na rowerze, pływanie lub szybki spacer. Wykluczone są ćwiczenia wysiłkowe (siłownia, sprint), a także wykonywane w pozycji pochylonej.

 

Rehabilitacja po udarze

Udarem mózgu nazywamy zaburzenie krążenia w mózgu, spowodowane uszkodzeniami naczyniowymi – niedokrwieniem lub krwotokiem. Choroba wiąże się z dużym ryzykiem śmierci, a także z nawrotami oraz wieloma powikłaniami. Aby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego udaru i walczyć z niedowładami, zaburzeniami mowy bądź innymi dolegliwościami, konieczna jest rehabilitacja. Rozpoczyna się ją najpóźniej podczas drugiej doby hospitalizacji, początkowo skupiając się na ćwiczeniach oddechowych, biernych ćwiczeniach kończyn oraz masażach. Następnie kontynuowana jest na specjalnym oddziale rehabilitacji neurologicznej, później również w warunkach domowych. Oprócz fizjoterapii, niezbędna jest terapia zajęciowa, terapia mowy, neuropsychoterapia. Do zalecanych metod należą m.in. ćwiczenia ogólnokondycyjne, koordynacyjne, a także te wykonywane w wodzie bądź na bieżni. Stosuje się także elektrostymulację np. bio-feedback.

Back to Top