RehabilitacjaJak wybrać dobrego masażystę?

Jak wybrać dobrego masażystę?

by

Prawidłowo wykonany masaż uśmierzy ból, zmniejszy napięcie, pomoże się zrelaksować. Jednak przeprowadzony przez niekompetentną osobę może poważnie nam zaszkodzić. Jak znaleźć masażystę, który w odpowiedni sposób zadba o nasze zdrowie oraz komfort podczas zabiegu?

Analiza własnych potrzeb

Na samym początku musimy zadać sobie pytanie – czego oczekujemy po masażu? Możemy bowiem skorzystać z wielu jego form, w zależności od tego, czy chcemy jedynie się odprężyć, czy też poprawić stan swojego zdrowia. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest masaż relaksacyjny, połączony często z innymi technikami relaksacji, jak aromaterapia lub muzykoterapia. Stanowi on delikatniejszą formę masażu klasycznego, mającą na celu łagodzenie napięć oraz odprężenie. Z drugiej strony, mamy do czynienia z zabiegami leczniczymi, na przykład z masażem kręgosłupa, polecanym osobom z konkretnymi problemami zdrowotnymi (przeciążenia, skrzywienia kręgosłupa, bóle).

Odpowiednie kwalifikacje masażysty

Szukając gabinetu masażu, powinniśmy przygotować sobie listę pytań, które zadamy potencjalnemu masażyście. Z pewnością na początku dobrze będzie sprawdzić jego kwalifikacje, aby upewnić się, że posiada odpowiednie kompetencje i nie zrobi nam krzywdy. Absolutne minimum stanowi ukończenie kursu masażu, poświadczone stosownym zaświadczeniem, najlepiej na druku Ministerstwa Edukacji Narodowej. Takie dokumenty wydawać mogą szkoły masażu zarejestrowane w Systemie Informacji Oświatowej, posiadające odpowiedni program nauczania i akredytację Wydziału Oświaty. Jeśli decydujemy się jedynie na masaż relaksacyjny, może to wystarczyć, choć warto też spytać o doświadczenie, dotychczasową działalność itp. W przypadku masażu leczniczego, a w szczególności masażu kręgosłupa, powinniśmy korzystać jedynie z usług osób po odpowiednich studiach w zakresie fizjoterapii lub posiadających tytuł zawodowy technika masażysty. Oddając się w ręce niekompetentnej osoby narażamy się nie tylko na ból, lecz także na poważne powikłania.

Wyposażenie gabinetu

Dobrze urządzony gabinet masażu to miejsce zapewniające bezpieczne i higieniczne warunki, a także komfort oraz intymność. Powinna znajdować się w nim toaleta oraz przestrzeń pozwalająca na swobodne przebranie się. Jeśli przeprowadzane są w nim zabiegi mokre np. z wykorzystaniem olejków, musi posiadać prysznic. Najważniejszym sprzętem jest stół do masażu, który powinien być stabilny i wygodny dla osób o różnych gabarytach. Często w trakcie zabiegu używa się miękkich wałków, podkładanych pod różne części ciała, aby zapewnić bardziej komfortowe ułożenie.

Przygotowanie do zabiegu

Kompetentny masażysta przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzi z nami krótki wywiad. Możemy oczekiwać pytań o przeciwwskazania, stan zdrowia, stan skóry, przebyte urazy bądź inne dolegliwości. W przypadku masażu kręgosłupa przydać się może zdjęcie rentgenowskie, historia choroby. Jeśli przyszliśmy na zabieg leczniczy, masażysta powinien powiedzieć, jakie czynności będzie wykonywał oraz jakich efektów możemy się spodziewać. Dobrą praktyką jest także pytanie klientów, czy to ich pierwszy masaż. „Nowicjusze” mogą bowiem potrzebować bardziej szczegółowych wyjaśnień.

Back to Top