AlergieAlergia u dzieci – jak odróżnić ją od przeziębienia?

Alergia u dzieci – jak odróżnić ją od przeziębienia?

by

Twoje dziecko kicha i ma katar? To zazwyczaj oznaki zwykłego przeziębienie. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej, zastanów się, czy to nie symptomy alergii. Jak odróżnić alergię od kataru? Dowiedz się, kiedy powinieneś zabrać dziecko do poradni alergologicznej.

Alergia u dzieci – przyczyny powstawania

Alergia to choroba genetyczna. Dziecko dziedziczy atopię, czyli skłonność do nadprodukcji przeciwciał, która pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem. Ponad 80 proc. alergii u dzieci to choroby atopowe: katar sienny i całoroczny, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry, czy astma oskrzelowa.

Jeżeli na tego typu schorzenie cierpi jedno z rodziców, ryzyko, że dziecko będzie alergikiem, wynosi 30 proc. Jeżeli różne postaci alergii dopadły obojga rodziców – ryzyko wzrasta do 60 proc., a gdy mają tę samą chorobę, np. katar sienny, zagrożenie sięga 80 proc.

Na choroby alergiczne są narażone dzieci, które często zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych. Wirusy uszkadzają śluzówkę gardła i nosa i włatwiają alergenom wnikanie do komórek, przez co zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Alergia a przeziębienie – różnice, które możesz zauważyć

  • Przeziębienie trwa zazwyczaj od 3 do 14 dni i występuje najczęściej zimą. Po kilku dniach od zarażenia się wirusem pojawia się kaszel i bóle gardła, podwyższona temperatura oraz katar.
  • Chore dzieci rzadko się skarżą na swędzenie i łzawienie oczu.
  • W przypadku alergii jest nieco inaczej. Trwa ona, dopóki maluch narażony jest na kontakt z alergenem, czyli nawet cały rok, chociaż najczęściej występuje wiosną i latem.
  • Objawy alergii to sporadyczny kaszel i bóle gardła, częste swędzenie i łzawienie oczu oraz jasna lub bezbarwna wydzielina z nosa. Nie występuje tutaj stan podgorączkowy.

Jednak rozpoznanie nie zawsze jest proste. By stwierdzić, co dolega malcowi, należy go przede wszystkim obserwować. Niestety często by stwierdzić, co jest przyczyną kataru czy bólu gardła, potrzebne są szczegółowe badania. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy alergia ujawnia się po raz pierwszy, a wcześniej nie było podstaw, by ją podejrzewać.

Zapisuj objawy, kolejność ich pojawiania się i okoliczności (np. kaszel astmatyczny pojawia się zwykle nad ranem, a świszczący oddech po wysiłku).

Alergia u dzieci – rodzaje uczulenia, które mogą dotknąć Twoje dziecko

  • Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa daje o sobie znać najwcześniej. Cierpi na  nią 8–10 proc. dzieci. Pojawia się już u niemowląt, ponieważ uczulać mogą substancje zawarte w mleku matki. Objawy to bóle brzuszka, częste kolki, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, a czasem wymioty, brak apetytu. Sygnałem choroby może być silne swędzenie i wysuszenie skóry, wysypka, ból głowy, czy zapalenie ucha.

  • Alergia wziewna

Alergia wziewna charakteryzuje się katarem, trudnościami z oddychaniem, głośnym oddechem i  napadami kaszlu. U dziecka powyżej 6. miesiąca życia takie objawy mogą oznaczać uczulenie, zwłaszcza gdy malec “na oko” jest zdrowy. Alergie wziewne często przebiegają jak zapalenie ucha, krtani, gardła czy oskrzeli. Im później zacznie się leczenie, tym bardziej burzliwy bywa przebieg choroby. Wczesna terapia zmniejsza ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej.

  • Alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa jest stosunkowo rzadka u dzieci. Najczęściej sprawcami tzw. wyprysku kontaktowego są kosmetyki, środki do prania czy barwniki tkanin.

  • Atopowe zapalenie skóry

AZS to przewlekła choroba alergiczna, która najczęściej pojawia się u niemowląt. Najpierw czerwienieją im policzki i zostają obsypane swędzącymi grudkami. Z czasem zmiany rozprzestrzeniają się na całą twarz, opanowują też okolice łokci i miejsca pod kolanami. Skóra staje się sucha i szorstka. Wówczas warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty do pielęgnacji.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry atopowej u dziecka jest mycie odpowiednim preparatem, na przykład żelem Linomag, emulsją do kąpieli Emolium, czy oliwką myjąca La Roche-Posay Lipikar. Ważne, aby produkt, którym oczyszczasz delikatną skórę dziecka nie był drażniący i nie wysuszał jej.

Po kąpieli pamiętaj o natłuszczeniu i nawilżeniu skóry. Możesz skorzystać z wielu preparatów dostępnych na rynku, na przykład balsamów emolientowych, takich jak Bioderma Atoderm Intensive, czy balsam Cicaplast. Dodatkowo, możesz stosować preparat odpowiedni do zabezpieczania buzi dziecka, taki jak krem do twarzy i ciała Latopic.

Back to Top