RehabilitacjaRehabilitacja i masaż dzieci

Rehabilitacja i masaż dzieci

by

Skóra jest największym receptorem naszego ciała, odbierając różne bodźce i pomagając nam poznawać świat już od najwcześniejszego dzieciństwa. Poprzez kontakt fizyczny tworzymy również więzi z innymi ludźmi i budujemy nasze poczucie bezpieczeństwa. Masaż może być w tym pomocny, dlatego warto się dowiedzieć, czy można samemu masować dziecko i jak to robić, a także jakie metody rehabilitacji dziecka lepiej zostawić specjaliście.

Masaż leczy i stymuluje rozwój

Korzyści płynące z masażu rehabilitacyjnego i relaksacyjnego są niezliczone. Jest on zalecane także niemowlętom i dzieciom, które mogą być masowane zarówno przez rehabilitantów, jak i przez rodziców. Za pomocą odpowiednich technik masażu można dodać energii dziecku, które cierpi na jej brak lub wyciszyć nadpobudliwego malucha, rozluźnić napięte mięśnie, wspomóc rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Szczególnie korzystny wpływ masażu stwierdzono u dzieci z problemami psychiczno-emocjonalnymi, wadami rozwoju oraz przejawiającymi zaburzenia jelitowe. Masaż dzieci zwiększa koordynację i elastyczność mięśni oraz pomaga radzić sobie z emocjami i stresem.

Rodzice masują

Rodzice mogą samodzielnie masować swoje dziecko pod warunkiem, że nie ma ono zdiagnozowanych problemów ze zdrowiem. Dzięki masażowi mogą uczyć się języka ciała dziecka, rozpoznawania jego potrzeb i reakcji. Masaż niemowląt można rozpocząć już od pierwszego okresu życia, warto jednak poczekać do momentu odpadnięcia kikuta pępowinowego. Zaleca się masowanie noworodków i niemowląt do ok. 9-10 miesiąca życia w ciągu dnia ze względu na to, że jest to zbyt duża stymulacja dla młodego układu nerwowego, więc dziecko musi być wypoczęte. Później lepiej przenieść porę masowania na wieczór, gdy maluch potrzebuje wyciszenia. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym masaż dziecka nie musi być wykonywany codziennie, stosuje się go raczej jako metodę ukojenia emocji lub pomoc dziecku po wysiłku fizycznym.

Technika i przygotowanie do masażu dziecka

Jak przygotować się do masażu? Na pewno warto wybrać pomieszczenie lub kącik do masażu: ciche, spokojne miejsce, w którym nie będzie nam przeszkadzać telewizor, nie zadzwoni telefon, nic nie odwróci uwagi dziecka. Potrzebna będzie również oliwka dla dzieci. Młodsze dziecko najczęściej rodzice masują ułożone na własnych udach, starsze można położyć na kocyku. Prosty masaż dziecka nie wymaga fachowych umiejętności – wykonuj małe, okrężne ruchy, pamiętając o tym, że skóra dziecka jest delikatniejsza niż skóra dorosłego. Nie stosuj też nacisku podczas masażu. Masuj całe ciało w kierunku od dołu ciała do serca. Jeśli chcesz pomóc dziecku cierpiącemu z powodu kolki, możesz przynieść mu ulgę masażem brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Rehabilitację zostaw specjaliście

Rehabilitacja dzieci i niemowląt obejmuje wiele różnych metod, wśród których masaż jest tylko jedną z wielu. Do grupy tych, które wykonywane są w profesjonalnych klinikach rehabilitacji, można zaliczyć między innymi terapię integracji sensorycznej, terapię manualną, metodę PNF, metodę Vojty czy metodę PETO. Są to metody wymagające pogłębionej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, dlatego też ich stosowanie powinno być ograniczone do osób posiadających przeszkolenie w tym zakresie.

Back to Top