AlergieSkaza białkowa u dzieci – czym się cechuje?

Skaza białkowa u dzieci – czym się cechuje?

by

Alergia na białko mleka krowiego u dzieci to częsty problem, z którym muszą się zmierzyć rodzice. Skąd się właściwie bierze skaza białkowa? Objawy u niemowląt – jakie występują najczęściej – po czym rozpoznasz, że to ta uczulenie na mleko? Nie wiesz, jak skutecznie pomóc swojemu dziecku? Dowiedz się w artykule.  

 

Skaza białkowa u dzieci

Alergia na białko mleka krowiego to popularna skaza białkowa. Jest to nieodpowiednia reakcja organizmu malucha na składniki zawarte w pożywieniu. W pierwszych kilkunastu miesiącach życia dzieci to właśnie białko mleka najczęściej odpowiedzialne jest za alergie, rzadziej natomiast zjawisko to pojawia się w starszych grupach wiekowych. Alergia zawsze związana jest z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego. Objawy skazy białkowej są bardzo różne – zależą od wieku dziecka czy genetyki. Mogą dotyczyć skóry, układu pokarmowego oraz układu oddechowego.

Objawy skazy białkowej

U każdego dziecka alergia może objawiać się inaczej, od łagodnych po bardzo nasilone objawy. Zaobserwujesz na jego ciele często swędzącą wysypkę oraz suchą i zaczerwienioną skórę. Objawy te przypominają AZS (atopowe zapalenie skóry). Często lokują się na policzkach oraz za uszami, ale mogą obejmować też całe ciało. W związku ze skazą białkową u niemowląt, mogą pojawiać się gwałtowne wymioty po posiłku, zaparcia czy biegunki. Podczas biegunek Twój maluszek traci dużo płynów, co może prowadzić do groźnego odwodnienia. Zadbaj zatem, aby wypijał odpowiednią ilość wody.

„Ukryte” objawy skazy białkowej

Bez wątpienia wysypki lub wymiotów nie trudno nie zauważyć. Zdarza się jednak, że objawy są bardziej dyskretne – wówczas matczyny instynkt może podpowiadać Ci, że coś nie gra. Dziecko nie może zasnąć? W nocy mocno się poci? Zauważyłaś, że gorzej oddycha albo jest ciągle niespokojne, rozdrażnione? Miewa bardzo nasilone kolki? To także może być skaza białkowa u dzieci. Gdy Twoje dziecko będzie ciągle męczyło się z alergią, nie będzie przybierać na wadze i prawidłowo się rozwijać. Dlatego przy zauważeniu jakikolwiek objawów odwiedź pediatrę-alergologa, który potwierdzi lub wykluczy alergię.

Skąd bierze się skaza białkowa u dzieci?

Kiedy pojawia się skaza białkowa? U noworodków objawy nie występują – zauważysz je najczęściej pojawia się około 2-3 miesiąca życia dziecka. Odpowiedzialne za to są białka mleka krowiego spożywanego przez matkę, a także jego przetwory – jogurty, masło i sery. Ponieważ przechodzą one przez karmienie piersią z matki na dziecko, wywołują u niektórych niemowląt nieprzyjemne objawy skazy białkowej.

Mogą się pojawiać od razu po karmieniu, ale też po dłuższym czasie. Najbardziej narażone na tę dolegliwość są dzieci rodziców, którzy sami mają alergiczne choroby – astmę, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry. Jeśli oboje rodzice choruje, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo (80%), że maluszek również będzie miał objawy.

Skaza białkowa – objawy u niemowląt. Co robić ?

Defekt ten dotyczy prawie 3% maluchów. Jeśli wykluczysz z diety mleczne produkty, gdy Twoje dziecko cierpi na skazę białkową, objawy miną. Jeżeli zmagasz się z brakiem naturalnego mleka i z tego powodu karmisz mlekiem modyfikowanym, zmień je na mleko hipoalergiczne. Nie ma sensu stosować diety eliminacyjnej, czyli bezmlecznej w okresie ciąży i tuż po porodzie, gdy dziecko nie ma żadnych objawów. Nie zmniejsza to ryzyka powstania alergii, a jedynie może powodować wiele niedoborów w czasie rozwijania się organizmu.

Jeśli natomiast masz pokarm, bardzo ważne jest naturalne karmienie piersią dziecka minimum przez 6 miesięcy, ponieważ udowodniono, że zmniejsza to ryzyko alergii u dzieci.

Bardzo rzadkie są przypadki, w których nowonarodzone dzieci dotyka skaza białkowa.  U noworodków objawy praktycznie się nie pojawiają.

Skaza białkowa u dzieci – czy zostanie już na zawsze?

Nie powinnaś się zamartwiać. Objawy skazy białkowej są dość powszechne i uciążliwe, ale w miarę upływu czasu tolerancja mleka zwiększa się. Z początku dzieci wrażliwe na ten produkt już w 3. roku życia nie mają żadnych problemów ze spożywaniem go. Jedynie 10% dzieci odczuwa dolegliwości także w życiu dorosłym, ale i tak objawy są zdecydowanie łagodniejsze niż w okresie niemowlęcym.

Skaza białkowa u dzieci może powodować wiele kłopotów. Obserwuj zarówno skórę swojej pociechy, jak i jego zachowanie. Pozwoli Ci to na szybką pomoc dziecku, a ono odwdzięczy Ci się apetytem i radością życia bez objawów alergii!

Back to Top