ChorobyDna moczanowa

Dna moczanowa

by

Dna moczanowa jest schorzeniem, charakteryzującym się nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego, prowadzącym do odkładania się go we krwi oraz tkankach. Organizmy osób chorych na podagrę przeważnie produkują zbyt wiele kwasu moczowego, lub ich nerki są niezdolne do wystarczającego przefiltrowania i wydalenia go razem z moczem.

W tej formie artretyzmu, głównym objawem jest nagły ból, zaczerwienienie, obrzęk i uczucie gorąca, przeważnie w obszarze dużego palca u stopy. Ataki dny moczanowej diagnozuje się poprzez badanie zawartości kwasu moczowego we krwi. Jego nadmiar powoduje wytwarzanie się kryształów, które gromadzą się w stawach i tkance wokół nich przez wiele miesięcy i lat, wywołując początkowo sporadyczne i nagłe ataki bólu. Ich powtarzalność może prowadzić do uszkodzenia i przewlekłego stanu zapalnego stawów.

Na rozwinięcie się dny moczanowej ma wpływ wiele konkretnych i indywidualnych cech pacjenta, takich jak predyspozycje genów, płeć, wydolność nerek oraz ilość złych nawyków. Podagra nie pojawia się przypadkowo. Jeżeli rodzice lub dalszy krewni pacjenta chorowali na artretyzm, wzrastają szansę odziedziczenia tego schorzenia. Bardziej zagrożeni są mężczyźni, niż kobiety, które chorują zazwyczaj w okresie po przejściu menopauzy. Ogromny wpływ na rozwój choroby ma również dieta bogata w czerwone mięso, podroby oraz niektóre gatunki ryb, a także spożywanie dużej ilości niektórych gatunków alkoholi, zwłaszcza piwa.

Pierwszym symptomem dny moczanowej jest przeważnie atak bólu, objawiający się gorącym, zaczerwienionym obrzękiem na konkretnym stawie. Najczęściej dotyczy to stopy, w której centrum bólu znajduje się przy dużym palcu, a towarzyszy temu zwiększona nadwrażliwość. Jednak zaatakowanych może być wiele innych obszarów, takich jak kostki, kolana i rzadziej stawy kończyn górnych.
Bez leczenia, początkowe ataki mogą sporadycznie nasilać się i ustępować, zazwyczaj w przeciągu jednego lub dwóch tygodni. Kiedy ból i obrzęk całkowicie zniknie, ataki mogą nieoczekiwanie powrócić po kilku tygodniach lub miesiącach.

Każda profesjonalna poradnia reumatologiczna jest w stanie zapewnić pomoc pacjentowi ze zdiagnozowaną dną moczanową. Badanie polega na pobraniu krwi w celu zbadania procentu kwasu moczowego, oraz na wydobyciu płynu stawowego, gdzie pod mikroskopem określa się ilość kryształów moczanu sodu.
Leczenie odbywa się poprzez podawanie konkretnych leków zmniejszających zawartość kwasu moczowego i kryształów, a także uśmierzania bólu wywołanego atakami. Odpowiednio przepisane lekarstwa są w stanie przynieść zadowalające efekty i stopniowo poprawiać stan pacjenta.

Back to Top