PrawoSystem Powszechnych Badań Słuchu

System Powszechnych Badań Słuchu

by

Statystyki są alarmujące – co trzeci dorosły i co piąte dziecko ma problemy ze słuchem. Szczególnie dotkliwe są konsekwencje tych trudności u dzieci – gorsze wyniki w nauce, zahamowanie w rozwoju, nadpobudliwość nerwowa.

Nie ulega wątpliwości, że już lekkie ubytki słuchu trwające dłuższy czas mają znaczny wpływ na naukę czytania, pisania, mówienia. Doceniając wagę tego problemu społecznego, zespół specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i Katedry Inżynierii Dźwięku Politechniki Gdańskiej przygotował ystem „Słyszę”, który pozwala dotrzeć do jak największej liczby osób z zaburzeniami słuchu.

Jak to działa?

System „Słyszę” jest multimedialnym programem komputerowym przeznaczonym do badania słuchu przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Może on pracować na standardowym komputerze PC, ale musi być wyposażony w stereofoniczną kartę dźwiękową. Komputer ten powinien mieć ponadto zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows 3.1x lub Windows 9x/2000/NT. Wymaga on także przeglądarki internetowej Microsoft Internet Explorer w wersji 3.01 lub nowszej. Do prowadzenia badań na dużej grupie osób przydatne są słuchawki audiometryczne oraz kalibrator – niewielkie urządzenie elektroniczne. Można je zamówić przez telefon podany na stronach internetowych Powszechnego Systemu Badań Słuchu „Słyszę”.

Jak wykorzystać system?

Obsługa systemu jest bardzo prosta. Jego działanie przypomina poruszanie się po Internecie. Jeśli komputer, na którym uruchamiany jest system, podłączony jest do Internetu, można także korzystać z dodatkowych usług, np. kontaktu przez pocztę elektroniczną z autorami systemu.

System jest dostępny w dwóch wersjach:

  • w sieci pod adresem: http://www.ifps.org.pl/SLYSZE/
  • oraz na płycie CD-rom.

Przed rozpoczęciem cyklu badań należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiednich warunków akustycznych badania. W związku z tym ważne jest sprawdzenie, czy okna i drzwi są zamknięte, wyłączenie wentylatorów i innych urządzeń, które mogłyby wprowadzać zakłócenia. Od staranności przygotowania w dużej mierze zależy wiarygodność wyników przeprowadzonych badań.

Jak przebiega badanie

Test słuchu składa się z trzech części:

  • test tonalny

Jest przeznaczony dla osób w dowolnym wieku. Zadaniem osoby badanej jest naciskanie przycisku „Słyszę” za każdym razem, gdy usłyszy dźwięk.

  • test obrazkowy

Jest przeznaczony dla najmłodszych dzieci do 10. roku życia. Test składa się z dwudziestu słów dwusylabowych prezentowanych w obecności zagłuszającego szumu. Na ekranie pojawiają się podpisane obrazki ilustrujące słowa. Zadaniem dziecka jest wybór za pomocą myszy komputerowej obrazka ilustrującego usłyszane słowo.

  • test słowny

Jest przeznaczony dla dzieci starszych i młodzieży. Test składa się z dwudziestu słów jednosylabowych, prezentowanych w obecności zagłuszającego szumu. Zadaniem badanego jest wybór usłyszanego słowa z prezentowanej listy.
Badanie powinno być wykonywane przez osobę dorosłą prowadzącą badanie. Po zakończeniu badania wyniki należy przekazać do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top