AlergieUczulenie na Cladosporium, czyli dlaczego nie powinieneś mieć kontaktu z pleśnią

Uczulenie na Cladosporium, czyli dlaczego nie powinieneś mieć kontaktu z pleśnią

by

Prawie co drugi z nas choruje na alergię. Najczęściej uczulają roztocza kurzu domowego i pyłki, a także sierść zwierząt i grzyby. W tej ostatniej grupie znajduje się Cladosporium – rodzaj grzybów, o którym mogłeś słyszeć w części prognozy pogody poświęconej alergenom. Gdzie „rośnie” Cladosporium i dlaczego nam zagraża?

Cladosporium – co to takiego?

Grzyby z gatunku Cladosporium zaliczają się do odmian mikroskopowych i często utożsamiane są z pleśniami. Rozwijają się na obumarłych pozostałościach roślin lub innych grzybów. Z powodzeniem rozmnażają się też w naszych domach i zakładach pracy, zwłaszcza jeśli pomieszczenia są wilgotne i źle wentylowane.

Grzybnia Cladosporium może więc rozwijać się w łazience, kuchni lub piwnicy. Jednak to nie sama grzybnia powoduje uczulenie. Przyczyną reakcji alergicznych są zarodniki tych popularnych grzybów. Znajdują się one w powietrzu – ich stężenie wzrasta zwłaszcza latem, gdy po okresie opadów deszczu przychodzi sucha i wietrzna pogoda.

Na większości obszaru Polski stan podwyższonego stężenia zarodników Cladosporium w powietrzu występuje zwykle od kwietnia do października. W środku zimy nie ma zarodników w świeżym powietrzu, a tym samym znikają także objawy alergii u osób uczulonych.

Alergia na zarodniki grzybów – często w parze z innymi uczuleniami

Jest mało prawdopodobne, abyś był uczulony wyłącznie na jeden rodzaj alergenów. Zwykle uczuleniu na zarodniki Cladosporium (głównie na gatunki Cladosporium herbarum i Cladosporium cladosporioides) towarzyszy również alergia na grzyby z rodzajów Alternaria, Aspergillus czy Penicillinum. Najczęściej osoba uczulona na zarodniki grzybów ma jednocześnie alergię na pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt domowych.

Zarodniki Cladosporium, w przeciwieństwie do grzybów z rodzajów Aspergillus czy Penicillinum, nie wytwarzają mykotoksyn. Oznacza to, że nie są rakotwórcze, nie powodują też zatruć i infekcji. Jednak sama alergia na ten rodzaj grzybów może przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Przewlekła alergia znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową. Badania pokazują, że u osoby cierpiącej na całoroczny katar alergiczny ryzyko to wzrasta aż ośmiokrotnie. Jeśli cierpisz na astmę alergiczną, powinieneś w miarę możliwości unikać kontaktu z uczulającym Cię alergenem. Częste narażanie się na jego działanie może zaostrzyć u Ciebie objawy uczulenia na Cladosporium.

Jak sprawdzić, co Cię uczula?

Jeżeli podejrzewasz u siebie uczulenie na Cladosporium lub inne grzyby, powinieneś udać się do lekarza, który zbada Cię i przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad zmierzający do zidentyfikowania alergenu. Następnie alergolog zleci wykonanie testów skórnych, które polegają na nałożeniu na skórę kropli z rozpuszczonymi antygenami.

Wyniki testów skórnych można otrzymać już po 20 minutach. Na ich podstawie lekarz określi rodzaj grzybów, które Cię uczulają oraz zdecyduje o dalszym przebiegu leczenia.

Czy można wyleczyć alergię na Cladosporium?

Podstawową metodą leczenia alergii na Cladosporium jest unikanie kontaktu z zarodnikami grzybów i stosowanie leków, które działają objawowo. Nie łatwo  całkowicie uchronić się przed występującymi latem w świeżym powietrzu zarodnikami. Możesz za to skutecznie przeciwdziałać rozwijaniu się grzybni w Twoim domu. Jeżeli jesteś uczulony na grzyby mikroskopowe, zwróć uwagę na odpowiednią wentylację mieszkania.

Postaraj się usunąć ze swojego otoczenia wszystkie źródła nadmiernej wilgoci. Nie powinieneś też spać w pomieszczeniu z roślinami doniczkowymi, ponieważ grzyby chętnie rozwijają się w ziemi. Atrakcyjnym podłożem dla grzybni są wykładziny i tapety. Owoce i warzywa przechowuj w lodówce, a odpadki kuchenne szybko wyrzucaj. W ten sposób znacząco ograniczysz ryzyko rozwoju zarodników.

W czasie występowania objawów alergii lekarz zaleci Ci leki przeciwhistaminowe, które zmniejszą objawy takie jak katar, zapalenie spojówek czy pokrzywka. W niektórych przypadkach specjalista zaproponuje immunoterapię, czyli odczulanie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie u każdego będzie ono skuteczne i nie każdy (na przykład ze względu na choroby przewlekłe) może zostać do niego zakwalifikowany.

Back to Top