AlergieNajczęstsze alergie u dzieci – jak uchronić malucha przed uczuleniem?

Najczęstsze alergie u dzieci – jak uchronić malucha przed uczuleniem?

by

Alergie stają się coraz powszechniejsze. Ludzi uczulają najróżniejsze substancje, ale istnieją takie, które alergizują znacznie częściej niż inne. Na alergie szczególnie narażeni są najmłodsi. Jakie uczulenia występują u nich najczęściej? Jak rozpoznać i prawidłowo leczyć objawy alergii u dzieci?

Czym jest alergia?

Reakcja alergiczna, czyli objaw uczulenia, to błędna odpowiedź Twojego układu odpornościowego, który traktuje zupełnie nieszkodliwą substancję jako intruza. Alergia nie pojawia się przy pierwszym kontakcie z alergenem, ale najwcześniej dopiero po drugim – wówczas organizm potrafi już „rozpoznać” dany alergen. Za pierwszym razem Twój organizm produkuje przeciwciała, które po ponownej styczności z daną substancją powodują już reakcję alergiczną.

Co najczęściej uczula?

Można wyróżnić 3 grupy najczęstszych alergenów – pokarmowe, wziewne i skórne.

  • Alergeny pokarmowe
    Najczęściej są to: białko, glutaminian sodu (popularny wzmacniacz smaku), jajka, miód, mleko i produkty mleczne, orzechy (często występuje uczulenie na orzeszki arachidowe, czyli inaczej ziemne), owoce (cytrusowe, truskawki, maliny), ryby, skorupiaki, soja, warzywa (pomidory, pietruszka) oraz zboża.
  • Alergeny wziewne
    Do najczęstszych należą: pyłki (traw, kwiatów, chwastów, zbóż, drzew), roztocza, sierść zwierząt domowych oraz zarodniki pleśni.
  • Alergeny skórne
    W tej grupie znajdują się m.in. biżuteria, farby, kosmetyki, stopy metali, substancje chemiczne, środki piorące i czyszczące.

Jak pokazuje powyższa lista – alergenów jest bardzo dużo, a to tylko wybrane. Alergia już teraz jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) znajduje się na 3. miejscu na liście najczęstszych chorób przewlekłych. Na alergie coraz częściej cierpią również dzieci.

Jakie są najczęstsze alergie u dzieci?

Alergia u dzieci objawia się zazwyczaj wysypką lub pokrzywką, trudnościami w oddychaniu, kichaniem, kaszlem, katarem, swędzącymi i łzawiącymi oczami, a także niestrawnością.

Najczęstsze alergie u dzieci to uczulenia na jajka, mleko, orzeszki ziemne, roztocza i sierść.

  • Alergia na jajka – jajka pełnią ważną rolę w diecie, ale jest to też jeden z najczęstszych alergenów. Reakcję alergiczną powodują zawarte w nich białka. Uczulenie to objawia się m.in. stanem zapalnym jamy ustnej, biegunką, wymiotami, pokrzywką. Najlepiej, aby uczulone dziecko unikało wówczas wszystkich rodzajów jajek i dań z przetworzonymi jajkami.
  • Alergia na mleko – największym problemem jest zawarta z mleku laktoza. Organizm nie może sobie poradzić z rozkładem cukrów i innych składników laktozy, co prowadzi do gazów, wzdęć i problemów z jelitami. Dobra wiadomość to fakt, że 80% dzieci wyrasta z tej alergii.
  • Uczulenie na orzeszki ziemne (arachidowe) – orzeszki ziemne to tak naprawdę rodzaj groszku z rośliny strączkowej. Część małych alergików będzie reagować tylko po zjedzeniu orzeszków, ale są i tacy, którym szkodzi samo przebywanie obok nich. Uczulenie obejmuje objawy skórne oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego.
  • Alergia na roztocza – w tym przypadku uczula białko zawarte w odchodach roztoczy. Objawy to kaszel, katar, drapanie w gardle, duszności, a nawet zmiany skórne.
  • Alergia na sierść – najczęściej uczula sierść zwierząt domowych, jak psa czy kota. Reakcję może wywołać też ich naskórek lub ślina. Objawy obejmują kichanie, katar, łzawienie oczu, świąd skóry i wnętrza nosa.

Jak diagnozować i leczyć alergię u dziecka?

Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma alergię? Udaj się z nim do alergologa, który wykona testy skórne i badania z krwi, aby postawić ostateczną diagnozę. Leczenie alergii polega głównie na unikaniu alergenów, ale nie zawsze jest to możliwe. Poza tym nie będziesz w stanie upilnować ciekawskiego malucha. Najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe i tzw. glikokortykosteroidy. Lekarz może zalecić także kurację odczulającą – jest ona długotrwała, ale z reguły przynosi dobre rezultaty.

Back to Top