AlergieUczulenie na kosmetyki, czyli kto powinien uważać podczas zakupów w drogerii

Uczulenie na kosmetyki, czyli kto powinien uważać podczas zakupów w drogerii

by

Alergie na kosmetyki stają się coraz powszechniejsze. Takie uczulenie może być problemem zwłaszcza dla kobiety. Kosmetyki powinny działać na korzyść Twojej skóry, a nie sprawiać, że będzie sucha, zaczerwieniona i swędząca. Jak możesz radzić sobie z uczuleniem na kosmetyki?

Czym tak naprawdę są kosmetyki?

Kosmetyki to substancje, które nakładasz na powierzchnię skóry, włosów lub paznokci. Według ustawy z dnia 30 marca 2001 r. kosmetykiem jest każda substancja chemiczna (lub ich mieszanka) przeznaczona do kontaktu zewnętrznego z Twoim ciałem. Celem kosmetyku jest utrzymanie ciała w czystości, pielęgnacja, zmiana jego wyglądu lub zapachu. Pamiętaj, że ten rodzaj kosmetyków trzeba odróżnić od makijażu permanentnego, który jest w istocie tatuażem.

Przyczyny alergii na kosmetyki

Bardzo trudno wskazać jedną konkretną przyczynę alergii na kosmetyki. Winowajcami najczęściej są substancje zapachowe, konserwanty (jak np. parabeny czy formaldehyd), retinoidy, masło shea, nikiel i kobalt. W grupie szczególnie narażonej na takie uczulenie znajdują się kobiety oraz osoby z wrażliwą skórą. Na alergię tego typu skarżą się też osoby z trądzikiem różowatym, innymi alergiami i astmą, oraz takie, które często używają różnych typów kosmetyków.

Objawy alergii na kosmetyki

Uczulenie na kosmetyki daje różne objawy. Wśród najczęstszych wyróżnia się:

  • Obrzęk

W wyniku reakcji może wystąpić stan zapalny, niekiedy z wysypką. Czasem ma łagodny przebieg, ale zdarza się też np. ciężki obrzęk powiek. Reakcja może objąć również brwi lub policzki. Często występuje na skórze po nałożeniu kremu do twarzy.

  • Wysypka

Pierwszym symptomem wysypki jest świąd. Reakcja tego typu przybiera postać zarówno czerwonych guzków, jak i pokrzywki. Początkowo możesz jej nie zauważyć – zwłaszcza, jeśli przykrywa ją makijaż.

  • Zapalenie spojówek

Może wystąpić wtedy, kiedy Twój tusz do rzęs lub eyeliner zetknie się z powierzchnią oka. Objawy, takie jak np. swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie, opuchlizna, obejmują tylko okolice oczu.

W sytuacji, kiedy objawy mają raczej łagodną postać, odstaw dany produkt. Natomiast silniejsze, problematyczne symptomy wymagają konsultacji z dermatologiem.

Diagnostyka i leczenie uczulenia na kosmetyki

Żeby zyskać pewność, jaka dokładnie substancja Cię uczula, wybierz się do lekarza. Prawdopodobnie zleci wykonanie prostego testu – przez 3-4 dni będziesz smarować skórę przedramienia potencjalnie uczulającym kosmetykiem. Jeśli wystąpi reakcja, dermatolog przeprowadzi dalsze testy alergiczne, aby ustalić, który składnik preparatu jest Twoim alergenem. Wtedy też dowiesz się, jakich kosmetyków należy unikać.

Jak radzić sobie z uczuleniem na kosmetyki?

Wybieraj produkty, które mają krótką listę składników i zawsze przed pierwszym użyciem wykonuj test płatkowy – nanieś niewielką ilość kosmetyku na wewnętrzną stronę łokcia. Odczekaj od 48 do 72 godzin. Jeśli po tym czasie wystąpi zaczerwienienie, swędzenie lub inna zmiana skórna – odstaw produkt. Perfumy stosuj na ubrania, a nie na skórę. Uważaj także na etykiety – nie traktuj ich jak pewnika. Nie wszystkie firmy testują swoje produkty dermatologicznie. Lepiej sprawdzić kosmetyk samemu.

Jak możesz walczyć z przykrymi objawami uczulenia na kosmetyki? Stosuj specjalne kosmetyki hipoalergiczne, nawilżające i ochronne wody termalne do ciała, jak np. delikatna Eau Thermale Avene czy też La Roche-Posay, Eau Thermale. Na problemy skórne i nadwrażliwość używaj kojących kremów wolnych od substancji zapachowych i alergizujących konserwantów, np. La Roche-Posay Toleriane Ultra lub Eau Thermale Avene Tolerance Extreme.

Alergia na kosmetyki wcale nie musi być koszmarem. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku zasad – starannie dobieraj kosmetyki i uważnie obserwuj reakcje swojej skóry, a życie z tym uczuleniem stanie się prostsze.

Back to Top