AlergieWysypka alergiczna – jak złagodzić swędzenie?

Wysypka alergiczna – jak złagodzić swędzenie?

by

Kiedy na ciele pojawia się wysypka alergiczna, ciężko powstrzymać się od drapania. Niby wiesz, że nie powinieneś tego robić, ale przecież wszystko swędzi i konieczność podrapania się jest silniejsza od Ciebie. Czy jest jakiś skuteczny sposób, aby temu zaradzić? Jak złagodzić ten uciążliwy objaw alergii i czy można z nim walczyć?

Wysypka alergiczna – jak wygląda?

Wysypka (nie tylko ta alergiczna) to rodzaj zmian na skórze, które wpływają na jej wygląd i fakturę. Może pojawić się na całym ciele lub na wybranej jego części np. w zgięciach stawowych, na brzuchu, na policzkach. Wysypce alergicznej często towarzyszą inne objawy, takie jak świąd, obrzęk czy ból. Choć czasem wygląda niewinnie, nie lekceważ jej i niepokojące objawy skonsultuj z lekarzem.

Wysypka alergiczna –  przyczyny

Przyczyn wysypki może być bardzo dużo. Niemal każdy rodzaj alergii może spowodować wysypkę. Wysypka alergiczna u niemowlaka  najczęściej wiąże się z nadwrażliwością na składniki pokarmowe. Z kolei wysypka alergiczna u dziecka oznacza głównie alergię na białko mleka krowiego. Jako dorosły, często możesz borykać się z uczuleniem na: orzechy, skorupiaki, mleko, jaja, pszenicę, ryby, soję i niektóre owoce.

Wysypka, która wisi w powietrzu

Alergiczne wysypki skórne to także częsty objaw alergii wziewnej. Najczęściej wywołują je alergeny występujące okresowo, takie jak: pyłki traw, drzew, chwastów, alergeny grzybów, a także całoroczne alergeny zwierząt domowych i roztocza w kurzu. Niestety na wysypce się nie kończy. Alergia wziewna przyjmuje często formę astmy oskrzelowej.

Innym częstym typem  alergii skórnej, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jest alergia kontaktowa. Zmiany skórne pojawiają się wtedy na ogół w miejscach kontaktu skóry z alergenami.

Wysypka alergiczna – objawy

Wysypka alergiczna, która jest efektem alergii skórnej, może przybierać postać atopowego zapalenia skóry, czyli przewlekłego stanu zapalnego. Jeśli masz alergię skórną, przydarzyć Ci się może też wyprysk alergiczny, czyli zapalenie powierzchownych warstw skóry. Pierwszym objawem wyprysku są grudki, które zmieniają się w pęcherzyki. W miejscach kontaktu skóry z alergenem pojawia się zaczerwienienie. Skóra może swędzieć i często pojawia się na niej obrzęk. W miarę upływu czasu skóra staje się zgrubiała i mniej elastyczna.

Wysypka alergiczna – jak ją leczyć?

Przede wszystkim, rozpoznaj alergen i ogranicz z nim kontakt. Przykre objawy złagodzisz, stosując leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Możesz też stosować leczenie odczulające, które zmniejszy, a nawet całkowicie usunie wysypkę alergiczną. W ramach tej terapii systematycznie przez kilka lat będziesz otrzymywać od lekarza podskórnie, podjęzykowo lub doustnie dawki antygenów. Antygeny usprawnią działanie Twojego układu odpornościowego.

Higiena i pielęgnacja – klucz do sukcesu

W leczeniu wysypki alergicznej zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry. Regularnie natłuszczaj i nawilżaj ją za pomocą specjalnych kosmetyków, przeznaczonych do skóry atopowej, suchej i wrażliwej. Skóra alergiczna źle znosi detergenty, większość kosmetyków i twardą wodę. Dlatego wybieraj kosmetyki apteczne i dermokosmetyki kremy, balsamy, szampony, emulsje do kąpieli, które zawierają tzw. emolienty. To nawilżające składniki, które łagodzą świąd i przynoszą skórze ulgę.

Częsty kontakt ze skórą mają też ubrania, dlatego zwróć uwagę na środki, których używasz do prania. Dermatolodzy zalecają hipoalergiczne produkty, które są delikatne dla ciała i nie podrażniają skóry. Częste zmiany pościeli, dokładne sprzątanie, odkurzanie i ścieranie kurzy również pomoże Ci zmniejszyć objawy wysypki alergicznej.

Back to Top