AlergieAlergia na nikiel – czego unikać, jeśli uczulają Cię metale?

Alergia na nikiel – czego unikać, jeśli uczulają Cię metale?

by

Jeśli Twoja skóra po długotrwałym kontakcie z metalową biżuterią pokrywa się wysypką, a zjedzenie gruszek, produktów zbożowych czy ukochanej czekolady powoduje zapalenie spojówek i katar – najprawdopodobniej masz uczulenie na nikiel. Sprawdź, czego unikać, jeśli uczula Cię ten metal.

Uczulenie na nikiel to jedna z najczęściej występujących alergii – cierpi na nią około 17% dorosłych (częściej kobiety) i 8% dzieci. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych objawów uczulenia, ograniczaj kontakt z przedmiotami zawierającymi ten metal. Jest to jednak bardzo trudne i uciążliwe ze względu na powszechność jego występowania.

Przyczyny alergii na nikiel

Nie są znane wszystkie czynniki ryzyka, które odpowiadają za powstanie uczulenia na nikiel. Wiadomo jednak, że reakcje alergiczne najczęściej powodują kolczyki, łańcuszki, bransolety, guziki, a nawet nożyce, sztućce czy klamki – ogólnie trzeba uważać na wszelkie wyroby metalowe.

Wysokie ryzyko wystąpienia alergii pojawia się także podczas wykonywania piercingu. Palenie papierosów również może przyczynić się do powstania uczulenia. Nie ma dowodów na to, żeby alergia na nikiel była przekazywana genetycznie.

Jak rozpoznać uczulenie na nikiel?

Istnieją 2 rodzaje alergii na nikiel – kontaktowa (po zetknięciu ze skórą) i pokarmowa (po spożyciu). Takie przedmioty, jak biżuteria, guziki czy łańcuszki przy dłuższej styczności ze skórą wywołują wyprysk kontaktowy – czerwoną, grudkowatą i swędzącą wysypkę. Po pewnym czasie skóra staje się sucha, łuszcząca, by następnie stwardnieć i pęknąć. Uczulenie kontaktowe ustąpi, jeśli usuniemy drażniący skórę przedmiot.

Natomiast objawy alergii pokarmowej to najczęściej podrażnienie i zapalenie spojówek, katar, a w skrajnych przypadkach nawet atak astmy czy wstrząs anafilaktyczny.

Jak widać, objawy uczulenia na nikiel są dość jednoznaczne. Jeśli leczenie domowymi sposobami i lekami bez recepty nie przynosi oczekiwanych efektów, koniecznie zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że nikiel może poważnie zaszkodzić Twojemu zdrowiu i nie warto zwlekać z wizytą.

Alergia na nikiel – czego unikać, jak leczyć

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest oczywiście unikanie alergenu. Jednak jak to zrobić? Jeśli zauważysz u siebie wysypkę po kontakcie z biżuterią lub innymi metalowymi przedmiotami– koniecznie je usuń. Zawsze możesz wybrać plastikowe odpowiedniki. Jeśli nie masz wyjścia – pomaluj punkt styku np. bezbarwnym lakierem – to odizoluje skórę od alergenu. Podrażnione miejsce posmaruj maścią przeciwzapalną, żeby goiło się szybciej.

Nikiel w garnku i na talerzu

Dużo trudniej jest wyeliminować nikiel z diety. Osoby z uczuleniem powinny stosować dietę LND (z ang. Low Nickel Diet), która w możliwie największym stopniu wyklucza go z jadłospisu. Taka dieta zabrania jedzenia m.in.: wiśni, orzechów, kukurydzy, serów topionych, tuńczyka, śledzi, piwa, wina i produktów w puszkach (w tym również suplementów diety i innych napojów). Sięgaj za to śmiało po: młode warzywa, nabiał (jajka, sery i mleko), kurczaka, indyka, ziemniaki czy kapustę.

Ograniczaj herbatę, kawę i wodę z kranu. Jeśli jesteś uczulony, unikaj używania emaliowanych naczyń do przygotowywania posiłków. Kwaśnych dań nie przyrządzaj w garnkach ze stali nierdzewnej, ponieważ w trakcie gotowania mogą rozpadać się cząsteczki związków chemicznych z naczynia, a tym samym w daniu może się zwiększyć zawartość niklu.

Jak wykryć alergię nikiel?

Alergię na nikiel można rozpoznać przy pomocy prób kontaktowych lub doustnego podania roztworu soli niklu. Podstawą leczenia alergii jest unikanie substancji zawierających ten pierwiastek – ochrona skóry oraz odpowiednia dieta. W aptece nabędziesz odpowiednie testy, które wykrywają, czy dany przedmiot zawiera nikiel. Możesz również poprosić lekarza, żeby przepisał odpowiednie leki łagodzące objawy alergii.

Back to Top