AlergieKalendarz pylenia dla alergików – sprawdź, kiedy jesteś narażony na objawy uczulenia

Kalendarz pylenia dla alergików – sprawdź, kiedy jesteś narażony na objawy uczulenia

by

Co najczęściej pyli w styczniu? A co w maju i czerwcu? Jeśli jesteś alergikiem, koniecznie sprawdź z kalendarzem pyleń dla poszczególnych miesięcy, najpopularniejsze alergeny i objawy uczuleń. Zobacz, jak możesz przetrwać ten trudny czas.

Kalendarz pylenia dla alergików – zobacz, co Cię uczula

Alergia na pyłki najczęściej daje o sobie znać w okresie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Wtedy Twoje oczy łzawią, kichasz, masz katar, podrażnione gardło lub wysypkę. Jednak czy wiesz, że w zimie pylenie wcale nie ustaje? Pyłki pochodzą po prostu z innych źródeł. Kalendarz pylenia dla alergików obejmuje cały rok. Zobacz, na co powinieneś uważać w poszczególnych miesiącach.

Alergia – kalendarz pylenia i najczęstsze alergeny

Jednym z najbardziej pylących alergenów jest pewien rodzaj grzyba o nazwie Cladosporium – może Cię uczulać od lutego aż do listopada, przy czym jego największe stężenie przypada na okres od maja do końca września. Drugi najczęstszy alergen to inny rodzaj grzyba – Alternaria, który pyli od marca do listopada. Największe stężenie jego zarodników w powietrzu utrzymuje się od końca czerwca do połowy września. Na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych substancji uczulających są trawy – pylą od końca kwietnia do końca września, ale najbardziej aktywne są w maju, czerwcu i lipcu.

Kalendarz pylenia dla alergików – jakie miesiące są najtrudniejsze?

Większość osób uważa, że to właśnie wiosna jest tym najcięższym okresem dla alergików. Jak się okazuje, to nie do końca jest to prawda. Stężenie pyłków w marcu jest średnie, natomiast w okresie od kwietnia do czerwca i we września utrzymuje się na podobnym poziomie, czyli dość wysokim, ale ciągle nie najwyższym. Najwięcej alergenów wziewnych znajduje się w powietrzu w wakacje – w lipcu i sierpniu.

Kalendarz pylenia roślin – zobacz, co może Cię uczulać

Poniżej możesz zobaczyć, które alergeny znajdują się w powietrzu w poszczególnych miesiącach.

Miesiąc: Najpopularniejsze alergeny
Co pyli w styczniu? leszczyna
Co pyli w lutym? leszczyna, olsza
Co pyli w marcu? Cladosporium (rodzaj grzybów), leszczyna, olsza, topola, wiąz
Co pyli w kwietniu? Alternaria (rodzaj grzybów), brzoza, Cladosporium, jesion, olsza, topola, wiąz, wierzba
Co pyli w maju? Alternaria, babka, brzoza, buk, Cladosporium, dąb, pokrzywa, szczaw, trawy
Co pyli w czerwcu? Alternaria, babka, bez czarny, Cladosporium, komosa, pokrzywa, szczaw, trawy
Co pyli w lipcu? Alternaria, babka, bylica, Cladosporium,  komosa, pokrzywa, szczaw, trawy
Co pyli w sierpniu? Alternaria, ambrozja, babka, bylica,  Cladosporium, komosa, pokrzywa, szczaw, trawy
Co pyli w wrześniu? Alternaria, ambrozja, babka, bylica, Cladosporium, komosa, pokrzywa, trawy
Co pyli w październiku? Alternaria, Cladosporium
Co pyli w listopadzie? Cladosporium
Co pyli w grudniu? Aspergillus (rodzaj grzybów)

Jak widzisz, miesiące zimowe (listopad, grudzień, styczeń) nie są całkowicie wolne od pylenia. W listopadzie i grudniu powinieneś nadal uważać na pyłki grzybów, a już w styczniu zaczyna pylić leszczyna.

Jak radzić sobie z alergią na pyłki?

Podstawą leczenia alergii jest oczywiście unikanie pyłków. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Nie lecz się na własną rękę – jeśli cierpisz na alergię, powinieneś przebywać pod kontrolą alergologa. Specjalista sprawdzi, które na alergeny Twój układ immunologiczny reaguje nieprawidłowo.

Alergii nie da się w łatwy sposób wyleczyć (skuteczną, choć czasochłonną metoda jest odczulanie). Można jednak minimalizować jej nieprzyjemne objawy. Najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, czyli takie, które hamują reakcję alergiczną.

Back to Top