AlergieAtopowe zapalenie skóry: czego nie jeść, by nie zaostrzać objawów

Atopowe zapalenie skóry: czego nie jeść, by nie zaostrzać objawów

by

Jeśli jesteś atopikiem, to pewnie zauważyłeś, że nie wszystkie produkty mają na Ciebie dobry wpływ. W przypadku tej dolegliwości tak naprawdę nie wystarczy tylko pielęgnacja skóry – bardzo ważna jest również odpowiednia dieta dla alergików. AZS można dzięki niej złagodzić. Jakie jedzenie będzie Ci służyło, a które pokarmy są wręcz niewskazane i dlaczego?

Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła. Nadal nie do końca wiadomo, co ją powoduje. Po raz pierwszy daje o sobie znać najczęściej w dzieciństwie, ale zdarza się też, że jej pierwsze objawy pojawiają się dopiero w wieku dorosłym. Możesz ją rozpoznać po bardzo suchej, swędzącej, zaczerwienionej i łuszczącej się skórze. Po pewnym czasie naskórek może stwardnieć i zacząć pękać – ważna jest wtedy odpowiednia pielęgnacja ran, aby nie doszło do zakażenia. Oprócz właściwej higieny unikaj czynników drażniących (w tym silnie perfumowanych kosmetyków i ubrań ze sztucznych tkanin). Skup się też na dopasowaniu odpowiedniej diety. Jakie produkty nasilają objawy AZS – czego nie jeść w przypadku tej choroby?

Atopowe zapalenie skóry – czego nie jeść?

Zobacz, które produkty powinieneś ograniczyć lub wyłączyć ze swojej diety, aby zmniejszyć objawy atopowego zapalenia skóry:

  • Nabiał

Mimo że nabiał jest cennym źródłem białka, wapnia i witaminy D, u niektórych atopików może powodować stany zapalne i przyczyniać się do zaostrzenia choroby.

  • Mąka z przetworzonego ziarna

Możesz ją znaleźć w takich produktach jak biały chleb czy makaron. Częste jedzenie tego typu produktów może nasilać objawy AZS.

  • Tłuste mięsa

Wołowina i jagnięcina zawierają duże ilości tłuszczów nasyconych, które wzmagają stan zapalny w przypadku atopowego zapalenia skóry.

Oprócz wyżej wymienionych uważaj także na soję, gluten, białka jaja kurzego, ale też sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty – są równie często wykluczane z diety atopików. Wszystkie te produkty mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych w organizmie. Jakie pokarmy powinieneś włączyć w zamian do jadłospisu?

Atopowe zapalenie skóry – dieta u dorosłych i dzieci

Wśród produktów, które nie tylko Ci nie zaszkodzą, ale będą korzystne dla zdrowia (również u Twojego dziecka), znajdziesz:

  • wodę, herbaty ziołowe i świeżo wyciskane soki,
  • stewię (zastąp nią cukier),
  • produkty z mąki z pełnego ziarna,
  • ryby takie jak łosoś, tuńczyk czy śledź – szczególnie dobre są występujące w nich kwasy tłuszczowe omega-3,
  • kurkumę,
  • witaminę A i beta-karoten (obecne np. w marchwi).

Produkty te mają działanie m.in. przeciwzapalne, regenerujące naskórek i łagodzące – korzystne dla skóry z AZS.

Jaka dieta dla alergików? AZS i popularne jadłospisy

Nie istnieje co prawda jedna skuteczna dieta, która złagodzi wszelkie objawy atopowego zapalenia skóry, ale niektóre plany żywieniowe pomogą Ci w stłumieniu symptomów choroby. Są to np.:

  • Dieta śródziemnomorska

Kładzie nacisk na spożywanie owoców, warzyw, ryb i zdrowych tłuszczów, jak np. oliwy z oliwek. Słodycze i czerwone mięso nie są co prawda zupełnie wykluczone, ale na tej diecie jest ich mało.

  • Dieta przeciwzapalna

Opiera się na pokarmach bogatych w błonnik i wyeliminowaniu żywności, która zwiększa stan zapalny. Koncentruje się na owocach, warzywach, produktach z mąki pełnoziarnistej, zdrowych tłuszczach i rybach.

Co powinieneś wybrać? Które pokarmy Ci nie zaszkodzą? Na jakie produkty warto zwrócić uwagę? Sprawdź doświadczalnie – nie na wszystkich działa jednakowo to samo.

Jedz, prowadź dzienniczek swojej diety i obserwuj swoją skórę. Zapisuj, kiedy zauważysz zaostrzenie objawów dolegliwości. Możesz też udać się do dietetyka, który pomoże Ci dobrać odpowiednią dietę.

Back to Top