AlergieCzym jest wyprysk kontaktowy i jak go leczyć?

Czym jest wyprysk kontaktowy i jak go leczyć?

by

Męczy Cię swędzący obrzęk lub wysypka? Mogą to być objawy wyprysku kontaktowego, inaczej nazywanego kontaktowym zapaleniem skóry. Wyprysk kontaktowy na twarzy i innych częściach ciała może zostać wywołany przez alergeny. Jak go rozpoznać i na czym polega kuracja? Czy leczenie wyprysku jest skuteczne?

Wyprysk kontaktowy – alergiczny problem

Objawy wyprysku kontaktowego najczęściej pojawiają się dopiero po jakimś czasie od kontaktu z problematyczną substancją, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie trafnie określić źródło uczulenia. W większości przypadków wyprysk kontaktowy pojawia się na dłoniach i twarzy.

Wyprysk kontaktowy (inaczej kontaktowe zapalenie skóry) jest przypadłością, którą można stosunkowo łatwo zdiagnozować. Zwykle w niedługim czasie po kontakcie z alergenem na skórze występują swędzące, dokuczliwe zmiany. Najczęściej jest to wysypka, która może być zlokalizowana w różnych częściach ciała, w zależności od rodzaju zapalenia, gdyż kontaktowe zapalenie skóry dzielimy na alergiczne i niealergiczne.

Wyprysk kontaktowy alergiczny i niealergiczny

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry zawsze pojawia się w miejscu kontaktu skóry z substancją drażniącą, natomiast niealergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest nieco trudniejsze do zdiagnozowania, gdyż – podobnie jak wyprysk kontaktowy alergiczny – może umiejscowić się w miejscu działania alergenu. Równie dobrze jednak alergen może przemieszczać się po układzie krwionośnym i objawiać się zaczerwienieniem w okolicy pośladków.

Wyprysk kontaktowy – objawy

Najczęstszym objawem zwiastującym kontaktowe zapalenie skóry jest uczucie swędzenia bądź pieczenia. Często towarzyszy mu większa lub mniejsza wysypka, czasem sączące się ranki lub dokuczliwe guzki. W niektórych przypadkach możesz spotkać się ze zmianami suchymi, czyli rumieniem, łuszczącą się skórą, pęknięciami naskórka, zaczerwienieniem.

 

Kontaktowe zapalenie skóry – leczenie

Wyprysk kontaktowy na dłoniach lub twarzy jest bardzo widoczny, a co za tym idzie – wyjątkowo uciążliwy. Czy można go leczyć? Jedyną skuteczną metodą na pozbycie się zapalenia jest unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi i uczulającymi lub zachowanie szczególnej ostrożności przy obcowaniu z nimi. Warto dokładnie myć wodą podrażnione miejsca, aby pozbyć się resztek substancji. Podczas używania alergizujących materiałów zakładaj rękawiczki i chroń odkryte części ciała. Lekarz może zalecić Ci również leczenie sterydami (które jednak same mogą stać się alergenem) lub zastosować terapię odczulania.

Wyprysk kontaktowy – łagodzenie objawów

Ze względu na fakt, że kontaktowe zapalenie skóry może dać się mocno we znaki, pojawiło się wiele produktów, które łagodzą jego objawy. Możesz oczywiście spróbować łagodzić świąd okładami z roztworu soli fizjologicznej, ale wygodniej jest użyć gotowych preparatów: specjalnych kremów (np. CutisHelp Egzema lub krem do pielęgnacji skóry u osób z łuszczycą, egzemą lub atopowym zapaleniem skóry Ederix) albo emulsji do kąpieli (np. Mediderm). Preparaty te miejscowo złagodzą objawy wyprysku oraz dodatkowo nawilżą podrażnioną skórę i wzmocnią jej naturalną barierę ochronną.

Back to Top