AlergieAtopowe zapalenie skóry u dzieci – jak łagodzić jego objawy?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak łagodzić jego objawy?

by

Rodzice dzieci z atopowym zapaleniem skóry doskonale znają tę sytuację: dziecko zaczyna rosnąć i coraz trudniej upilnować je przed rozdrapywaniem swędzących miejsc. Zobacz, jak łagodzić objawy AZS u dzieci i jak radzić sobie z problematycznymi obszarami na skórze malucha.

Atopowe zapalenie skóry – objawy u dzieci, które na pewno rozpoznasz

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest zapalną, przewlekłą chorobą skóry, a jej objawy zależą od wieku chorego. U niemowląt i dzieci do 4. roku życia zmiany skórne są rozsiane po ciele. Bardzo często zdarza się także, że rozlewają się na całe ciało. Sytuacja zmienia się pomiędzy 4. a 12. rokiem życia. Wówczas miejsca atopowe kumulują się głównie wokół zgięć stawów, szyi, nadgarstków, okolic kostek stóp i na twarzy. To głównie tam pojawiają się rumieniowe plamy, grudki, pęcherzyki i nadżerki (niewielkie ranki, które powstają w wyniku drapania).

Skąd się bierze świąd?

Niestety nieodłącznym elementem AZS jest świąd i to właśnie on jest najbardziej uciążliwy (nie tylko dla dzieci!). Skąd się bierze świąd? Otóż skóra pęka i pojawiają się na niej stany zapalne i wydzielają różne substancje. Zmiany, które uwidoczniły się na skórze malucha zaczynają swędzieć, dlatego dziecko uporczywie się drapie. Niestety drapanie powoduje nasilenie świądu i tak w kółko. Ciągłe swędzenie skóry, które nasila się w nocy, zaburza normalne funkcjonowanie dziecka, powoduje rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji i snu, a co za tym idzie uczucie zmęczenia w ciągu dnia.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – leczenie i profilaktyka

Aby ułatwić życie małemu atopikowi, zadbaj o jego komfort fizyczny i psychiczny. Niezbędne będzie zredukowanie swędzenia. Po konsultacji z lekarzem podawaj dziecku odpowiednie preparaty sterydowe (GKS). Mają one silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu redukują świąd. Dzieciom z AZS zaleca się podawanie GKS o słabszej sile działania.

Kiedy uda Ci się już uspokoić ostry stan zapalny skóry i zmniejszyć świąd, czas na leczenie zewnętrzne, czyli odpowiednią pielęgnację. Tu z pomocą przychodzą kosmetyki i preparaty z emolientami, które natłuszczają i koją skórę. W znaczny sposób odbudowują one uszkodzony naskórek i uzupełniają lipidy, dzięki czemu skóra dziecka przepuszcza mniej alergenów.

Substancje natłuszczające znajdziesz w specjalistycznych dermokosmetykach, stworzonych z myślą o wrażliwej i przesuszonej skórze atopowej. Smaruj malucha kremem, który zmniejsza wysuszenie i podrażnienie (np. A-derma EXOMEGA Creme Emolliente), a do kąpieli dolewaj hypoalergicznej emulsji dla dzieci od 1. dnia życia (np. Emolium). To bezpieczne kosmetyki, które nie podrażnią skóry maluszka.

W codziennej pielęgnacji pamiętaj też o skórze głowy dziecka. Do jej mycia użyj np. szamponu pieniącego dla dzieci i niemowląt do skóry atopowej A-Derma Exomega.

Dodatkowo, kosmetyki do skóry atopowej nie powinny zawierać konserwantów, środków zapachowych i barwników.

Krótka kąpiel małego atopika

Długie, gorące kąpiele dodatkowo wysuszają i podrażniają skórę Twojego dziecka. Najlepsza będzie krótka kąpiel w temperaturze max. 37°C. Chłodna woda skutecznie zmniejsza uczucie świądu. Na 2 minuty przed końcem kąpieli dolej do wody natłuszczającej emulsji do kąpieli. Ważne jest nie tylko to, jak dziecko się kąpie, ale także to, w co się wyciera. Po wyjściu z wanny nie powinno używać zwykłego ręcznika, ale miękkiego ręcznika papierowego.

Zwróć też uwagę na jego ubiór. Kupuj dziecku przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych włókien, w jasnych, pastelowych kolorach. Pierz je w delikatnych środkach, ponieważ zbyt mocne detergenty działają uczulająco.

Back to Top